1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

"Треба двигнути майже копита": у закарпатців не має грошей на посадку найбільш стратегічного овоча у період війни

11.03.2024 20:15 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

В регіоні уже стартували весняні роботи.

В регіоні уже стартували весняні роботи.

Не залежно від того, що березень ще лиш почався, багато місцевих жителів уже посадили й посіяли ряд важливих овочевих культур. Хто не встиг із посадкою озимого часнику тогоріч в листопаді, поспішив посадити цей важливий продукт ще у лютому (посприяла тепла погода в середині місяця). Дехто ж навіть почав сапати землю й готувати городи під посадку картоплі. Так от, поспішили посадити картоплю вже цьогоріч на Перечинщині. Про це ми писали у попередній публікації.

Також дехто з місцевих господарів посадили й не менш стратегічно важливий овоч - цибулю. Відзначмо, не так і давно закарпатці займали черги у магазинах за цим "золотим овочем", бо експерти обіцяли його подорожчання найближчим часом. Тож люди робили запаси кілограмами, доки ціни і дійсно не стали високими.

Що стосується "другого хліба", то торік урожай молодої картоплі можна було придбати від 50 гривень за кілограм. Уже пізніше картопля здешевшала й кілограм вартував від 25-27 гривень. Відзначмо, ціни на цей важливий продукт були настільки високими, що переплюнули європейські.

 Минулого року із садінням й вибиранням картоплі у закарпатців спостерігались істотні проблеми. Вони впирались як у витрати із гаманців під час оранки на полях, так відбивались й на фізичній праці селян. На якість врожаю картоплі торік вплинула насамперед засуха, а опісля період дощів.

Не залежно від того, що останніми роками у регіоні намагаються посадити й посіяти якомога найбільше, аби мати запаси із власних городів й не бути залежними від магазинів, чимало господарів цьогоріч відмовляються обробляти земельні ділянки й садити картоплю. Хтось каже: дешевше буде купити, аніж посадити, наробитись і в результаті зібрати скупий урожай. У кого ж великі труднощі із фінансами, враховуючи пенсіонерів, той садить цього разу ще більше, аніж торік. Всі виходять із ситуації на власний розсуд, фінансові й матеріальні ресурси.

А от ціни на посадковий матеріал для садіння картоплі цьогоріч "золоті". Кілограм на базарах нині вже вартує від 85-95 гривень. Хто має удосталь свого урожаю картоплі й достатньо збережений, запасається власним посадковим матеріалом. У кого ж не має своєї картоплі доводиться витрачатись.

"Я, Богу дякувати, посадила уже біля хати картоплю, посіяла петрушку та зелень. Вже дещо сходить, зеленіє", - відзначає пані Оксана.
"Картоплю висаджувала свою, ще досить багато маю в пивниці торішньої", - каже газдиня.
"Тепер ціни узагалі як на золото. 80-90 гривень за кілограм, то для мене багато. А треба не один-два кілограми на ниву. А ще дай гроші на добрива, на техніку, щоб зорали й подискували, теж потрібно чимало грошей", - каже Оксана.
"А як все купувати з базару за такими високими цінами, то треба двигнути майже копита, бо зарплати в людей не великі, а ціни - дикі. Мусимо якось виживати, крутитись, обробляти свою землицю, яка нас годує. Щось лише вродить, коли за тим доглядати", - відзначає Оксана.

Читайте також: "Небовий ключ" - рай для душі: "Кам'яні зуби" і знахідка поряд з водоймою у закарпатському урочищі (ФОТО) 

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими