1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

"Небовий ключ" - рай для душі: "Кам'яні зуби" і знахідка поряд з водоймою у закарпатському урочищі (ФОТО)

11.03.2024 16:28 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Весна відкриває унікальні й вражаючі знахідки у місцевих урочищах.

Весна відкриває унікальні й вражаючі  знахідки у місцевих урочищах.

Перший місяць весни, а в регіоні ліси і сади закарпатців рясніють червонокнижними первоцвітами. Ними торгують і на базарах, водночас продаж рослин заборонений і карається штрафом.

Не залежно від того, що весна вже дивує цвітінням вражаючих пролісків і підсніжників жителів регіону вже більше двох тижнів, десь, кажуть, продовжують ще біліти пласти зі снігу. Тому, де вже встигли прокинутись ніжні весняні провісники, люди спішать звідусіль, аби встигнути зробити селфі на рідкісних й мальовничих локаціях.

Відзначмо, вражаючий килим із перших весняних червонокнижних рослин вабить око туристів у дендропарку "Березинка", що розташований у Мукачівському районі. Також неймовірний шафрановий килим рясніє у Колочаві, що на Міжгірщині. Рідкісні наразі рослини поспішили заквітнути і в ботсаду Ужгорода.

Неймовірні квіткові плантації з червонокнижними рослинами є нагода зустріти і в маловідомих туристам місцинах - в лісах та обабіч водойм, а також у обійстях краян.

У підніжжі урочища "Горбки" на Перечинщині, де раніше журналістом видання "Голос Карпат", було знайдено рідкісні орхідеї, милує око своїм ніжним цвітінням рідкісний "небовий ключ". Знахідку можна зустріти в ярузі поряд зі згадуваним у попередній публікації струмком "Ружа". Останнім часом води у ньому майже не має, водночас холодні брили, де ще раніше клекотів цей потужний струмок, виступають неначе "камяні зуби" - ще одна знахідка для туристів, які люблять природу.

Голубий килим пахучих пролісків майорить під ліщиною і плодовими деревами у садах, біля водойм, у яругах. Рід трав’янистих рослин родини холодкових (Asparagaceae). Донедавна рід Scilla відносили до родини гіацинтових (Hyacinthaceae).

Народні назви: небовий ключ, скоролісок, проліска, проліс, просерен (просерень), підсніжка, первоцвіт. На Перечинщині їх називають ще синьками.

Налічують від 50 до 90 видів роду Scilla. Вони поширені у помірних та тропічних областях – у Європі, Азії, Африці, Північній та Південній Америці тощо. Вирощують проліски для озеленення (на газонах, клумбах), на зрізування (маленькі букети) та для вигонки (у теплицях). Переважно, ростуть суцільними куртинами під різними листяними деревами.

Більшість видів пролісків – ранньовесняні медоноси і пилконоси. Медопродуктивність їх незначна (4 мг нектару з однієї рослини). Цінні тим, що зацвітають одразу після танення снігу.

У народній медицині використовують цибулини пролісків дволистих. Вони містять алкалоїд силіцил, дубильну кислоту, камедь і мають сечогінну та відхаркувальну дію, а у великих дозах блювотні й проносні властивості. До речі, весняний пролісок є одним із видів червонокнижних рослин. А отже масовий продаж цієї рослини є забороненим, як і решти унікальних первоцвітів.

Читайте також: Ягоди із таблетками: на що йдуть закарпатці задля власного чада й чому це трапляється? (ФОТО) 

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими