1. Головна
  2. >
  3. Бізнес

В ЄС ціни на газ побили два історичні рекорди за добу: як зміняться тарифи для українців

326
Бізнес Україна

На носі опальнувальний період, а отже українці будуть споживати значно більше блакитного палива для обігріву осель. Та от скільки їм доведеться платити за тепло в домівці?

В ЄС ціни на газ побили два історичні рекорди за добу: як зміняться тарифи для українців

Біржові ціни на газ в ЄС оновили черговий історичний рекорд – $ 755 за тис. Куб. м. Це вже другий рекорд за останню добу. Вранці 13 вересня ціна газу в Європі вперше піднімалася до $ 727. Ще минулого тижня вартість газу на європейських біржах була нижче майже на $ 100 за тис. "Кубів". Ця ціна впливає на вартість газу і в Україні, але більшість українців не відчує подорожчання газу, пише Обозреватель.

За вищевказаною ціною європейці будуть закуповувати газ в жовтні-листопаді. Головна проблема полягає навіть не у вартості газу, а в його кількості. Опалювальний сезон не за горами, а підземні сховища газу в Європі заповнені менш, ніж на 70%.

Для порівняння, в останні кілька років в середині вересня європейські сховища були заповнені в середньому на 95%, але в 2021 році ситуація критична. А все тому, що "Газпром" вже кілька місяців відмовляється нарощувати поставки газу в Європу через українську ГТС по газопроводу "Ямал - Європа", що призвело до дефіциту газу в Європі.

Як відомо, ринкові ціни на газ в Україні формуються з урахуванням європейських цін. Ціна на газ для населення розраховується, виходячи з ринкової вартості газу. Тобто ціни на газ для українців повинні були б рости кожен раз, коли відбувається стрибок в Європі, але цього не відбувається, адже більшість українців обслуговуються за річними фіксованими тарифами. Відчути на собі підвищення вони можуть тоді, коли річний контракт закінчиться, і потрібно буде укладати нові договори.

До цього періода газзбути можуть тільки знижувати річні тарифи, але не підвищувати їх. А ось споживачі, які все ще не перейшли на річні тарифи і обслуговуються за місячними, можуть відчути подорожчання газу вже з наступного місяця, адже в залежності від ринкових цін вартість газу в їх тарифі змінюється.

Робити будь-які прогнози щодо вартості газу в Європі цієї зими вкрай складно. Адже якщо в січні - лютому настане справжня холодна зима, то запаси газу в Європі можуть взагалі закінчитися, і поставки різко зупиняться. Через обмеження транзиту газу в країни Європи через українську газотранспортну систему з боку "Газпрому" Україні також може загрожувати дефіцит газу. Це в свою чергу загрожує тимчасовими відключеннями споживачів від газу, опалення або від електроенергії майбутньою зими.

Нагадаємо, мешканці Закарпаття можуть залишитися без пільгового струму: відома причина, - "Закарпаттяенергозбут" 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber