1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

"Другий хліб йде під землю": закарпатці про знахідки на городах

65955
Суспільство Новини Перечина

Місцеві жителі натрапляють на ряд цікавих об'єктів поряд з будинками.

"Другий хліб йде під землю": закарпатці про знахідки на городах

У регіоні у деяких районах починають вибирати картоплю поряд з обійстями, не очікуючи традиційних масових жнив. Цьогоріч, другий хліб закарпатці садили задовго до католицького Великодня. Кінець лютого в області видався теплим і майже без снігу, тож люди спішили садити та сіяти овочі у парниках, щоб мати ранній врожай городини. Поспішили із процедурою, зокрема, на Перечинщині й Виноградівщині.


Відзначмо, картопля в цей час є одним із найбільш актуальних стратегічно важливих овочів. Із початку війни в Україні у багатьох областях почали висаджувати "Сади Перемоги" у зв'язку з імовірним дефіцитом продуктів та із метою уникнення кризи у продовольстві. Такі "Сади Перемоги" садили і в закарпатських громадах. Найперше у регіоні було посаджено картоплю у рамках держпрограми в громаді на Березнянщині.

А відтак естафету почали переймати і в інших місцевих громадах.

Проти погоди люди безсилі

Якби не намагались краяни обробляти городи й оберігати від шкідників, цьогоріч клопотів зі збереженням городини у господарів було багато. У квітні закарпатці зіткнулись із першою бідою - городину і сади довелось рятувати від заморозків. Морози пошкодили ранні сходи картоплі.

На Рахівщині люди обкурювали сади .Пізніше закарпатці вели боротьбу із нашестям іспанських рудих слимаків, що поїдали практично всю зелень, огірки, помідори й редиску.

Третім фактором, що істотно псував старання людей у процесі обробітку сільгоспділянок була спека й тривала засуха. У деяких районах люди майже місяць очікували на дощ. Недостатність вологи в землі перетворювала городи на пекельні пласти бетону, в якій запікались картопля, часник і цибуля .

Нагадаємо, цьогоріч на Закарпатті було найспекотніше. У липні у регіоні двічі було побито температаруний рекорд.

Люди ламали мотики та інший сільгоспінвентар на полях

Масштабна спека цьогоріч в регіоні далася взнаки. Потерпали городи, сади й пересихали місцеві річки і потоки. Найбільш спекотно було на Виноградівщині й Берегівщині, тут врізало цього липня до 40 градусів цельсія.

Навіть у Єгипті Гаряче було й на Турянщині, та трохи з нижчою температурою .

Нестерпна спека дісталась і гірських населених пунктів. У горах Карпат фіксували +28 градусів цельсія 


Тож після весняних морозів цього року земля регіону відчула майже пекельну африканську погоду, яка вплинула на якість городини й фізичні сили господарів. За словами краян, через засуху й тривалу відсутність опадів у деяких районах, земля на городах із овочами покрилась тріщинами й була схожа на плити бетону. Люди вибирали картоплю з важкими зусиллями. На полях ламались мотики й лопати і навіть механіка.

Невідома істота й "підземні тунелі" під кущами картоплі

Наразі чимало господарів відзначають на тому, що їх картоплю невідома істота тягне в так званий "підземний тунель". Окрім того, що весь врожай треба лупати із землі, мов зі скелі, то додалась й нова проблема.

- Важко вибирати цьогоріч картоплю. Земля суха. Інвентар не витримує. Болять руки й спина, - відзначає пані Олена.
- Торік була така ж ситуація із жарою, не можна було й підгорнути нормально картоплю, бо грунт запікся. Але хоч був якийсь урожай, не те що зараз. Не має вологи в землі, картопля мізерна. До того ж, під кущами картоплі утворюються якісь тунелі, куди зникає багато врожаю. Пробувала тичкою глибину тих "тунелів", то досить глибокі, - відзначає Олена.
Що то за звір їх нарив, біда його знає. Такі от ями під кожним корчем картоплі, - додає жінка.
- Буде знову біда із картоплею. Треба буде робити запаси із магазину.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber