1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Відбивна з жаби й полоз на пательні: як у одному із сіл Закарпаття ловили й смажили весняний делікатес

23.03.2024 20:14 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Про жаб у цьому селі неймовірні історії.

Про жаб у цьому селі неймовірні історії.

На Перечинщині, а саме у Турянській долині, віддавна побутують майже "французькі традиції". Місцеве населення полюбляє у весняний період смакувати жабяче м'ясо. І хоч в останній період його не так уже й рекламують, опісля скандалу    в програмі "Ревізор", де ішлося про вбивство рідкісних жаб, а історія про унікальну гастрономічну родзинку в "реметах" не забувається. Ба, навіть більше, французький делікатес (не факт, що саме з червонокнижних створінь), мали змогу поласувати не один раз туристи у відомій корчмі "Золотий тур".

Любителів м'яса - жабятини величають жаблярами. Із жаб печуть відбивні й готують поживні супи на Турянщині. Особливим делікатесом, кажуть гурмани, є жабячі стегенця у клярі. 

Мисливці по жаб. Історія з присмаком...

Із весною полювання за квакухою в розпалі. У місцевій глибинці раніше полювали на жаб і дорослі, і діти. А вже упольований делікатес обмінювали на ринку за гроші. Про свій досвід полювання на жаб раніше розповідав й реметянин вуйко Борис, житель вулиці 8-го Березня.

Розповідь нам вдалось пригадати і поділитись із нею із читачами ресурсу "Голос Карпат". 

М'ясо нічим не гірше від курячого. Правда бульйон із жабки не вийде, – зауважує пан Борис. – А от гарненькі відбивні, запечені стегенця із жаб’ячого м’яса є і смачні, і корисні. Один раз попробуєш, не відірвешся.

На полюванні місцевим жаболовам необхідно бути уважними, аби помітити у траві чи воді жабу. І спритними, аби встигнути упіймати її.

Але не кожен вид жаб є їстівним. Бурі жаби, які є у попиті гурманів, мешкають у лісі і лише навесні йдуть до води, щоб відкласти ікру, за словами чоловіка. Любителі цінного м’яса вживають лише задні лапи, які одразу відділяють від шкіри і зв’язують у вузлик, аби зручніше їх було смажити. На кілограм делікатесного м’яса необхідно зловити майже 80 жаб, - розповідав пан Борис.

Цікава деталь від місцевих: жабяче м'ясо можна вживати до першого грому весною. Після потужних дощів з громовицями на жаб уже не полюють. М'ясо жаби, мовляв, з того часу не таке вже смачне, бо жорстке й навіть має  поганий присмак.

Не залежно від гастрономічних традицій на Закарпатті й французьких уподобань ряду гурманів, зоологи застерігають від масового полювання на безхвостих амфібій.

Жаба їстівна - це гібрид жаби озерної та жаби ставкової. Її можна вживати в їжу. Але небажано, зауважують фахівці, бо ж в Україні є широкий вибір м'яса та птиці в магазинах, тому недоцільно вбивати тварин у дикій природі. Тим більше, що всі жаби мають залози, які продукують специфічний секрет, що має сильну подразнювальну дію. І в разі небезпеки виділяють цю речовину у великій кількості.

Тож навіть якщо вам вдалося вполювати жабу їстівну, її шкіра та виділення залоз не повинні потрапити в м'ясо чи страву. Окрім того, є небезпека натрапити на інший вид та отримати харчове отруєння.

Також, деякі види жаб мають звичку високо підстрибувати та направляти на потенційного нападника струмінь сечі, який інколи потрапляє людині в очі.

Відзначмо, в Україні червонокнижним видом вважають жабу прудку та ще один вид.

Їстівна або  ж зелена водна жаба (Pelophylax esculentus) — вид жаб роду Зелена жаба, дуже поширений в Європі, розмірами від 5 до 9 см (самки) або від 6 до 11 см (самці). Є природним гібридом видів ставкової і озерної жаб, що сформувався близько 5000 років тому. Представники виду широко використовуються в їжу, особливо у Франції. 

А як вам полоз, або екзотика на пательні "під файний настрій"?

Закарпатський удав - король змій, полоз карпатський теж опинявся вже на пательні. Його упіймали якось влітку в період сінокісся. Перехиливши одну-другу чарку, надумали зготувати екзотичний обід. Чим завершилась екзотика більш детально у попередній публікації.

Варто відзначити, змій на Закарпатті не споживають у їжу. Водночас "під чарку" та файний настрій що не вчудиш, зауважують косарі. І якби не газдиня, то , може б, наїлись...

А от на Львівщині змій розводять на спеціальній фермі і пригощають охочих. То ж, виявляється, не такий вже й абсурд в Україні смакувати змією. Щоправда, не всі види змій можна їсти.

Фермерське господарство «Західний равлик», розташоване у селі Солонка на Львівщині, першим в Україні почало розводити змій. Про це повідомляє AgroPortal.ua.

Як розповіла співвласниця ферми Ірина Юськевич, близько 70 змій (вужевих та полозів) тримають на м’ясо, адже воно зміцнює імунітет, допомагає людям, хворим на туберкульоз.

Змії ростуть 3 роки до «їстівного стану». Їх годують свіжим мальком з рибних господарств (змія не їстиме несвіжого), перепелиними яйцями. Кожна змійка за тиждень з’їдає щонайменше одну рибку, одне перепелине яйце, випиває 30 грамів молока.

Нагадаємо, торік в біля обійсть закарпатців помічали надзвичайно багато полозів. Гади пробирались навіть в будинки.

Читайте також: Ці монети одні з особливих: що за "скарб" знайшла закарпатка в горшку із сосною? 

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими