1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Дві знахідки із минулого під одним берегом: "кам'яні зуби" й криниця діда у закарпатському урочищі (ФОТО)

03.02.2024 10:13 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Козулі, вовки та лисиці, та ряд інших тварин, можна було побачити в цьому урочищі.

Козулі, вовки та лисиці, та ряд інших тварин, можна було побачити в цьому урочищі.

Ідеться про одне з уже згадуваних у попередніх публікаціях урочище "Горбки" у Тур'я-Реметі на Перечинщині.

Під славнозвісним берегом діда Гриця була давня кузня, де майстрували підкови та ряд інших цікавих речей. На жаль, про те місце мало хто тямить, не має згадок, де розташовувалась та кузня і у дослідженні Юлія Кула (нині покійного), що видав книгу про мальовничу Турянщину. Про берег й цікавинки під урочищем ми дізнались від очевидців. На жаль, місце, де колись була кузня, ще коли у селі була єврейська синагога, а може й раніше, давно заросло хащею. Та тут збереглися і не менш вагомі скарби із минулого, варті уваги - два студники. Один з них розташований, розповідає Марія Белей, одразу поряд із місцем, де і була та сама кузня, а інший - ліворуч берега. У студників не має назви, однак, вода тут зберігається уже більше як сотня років. На жаль, один зі студників із роками вже замулився, водночас, вода і досі пульсує у ньому. Трохи нижче, під студником, навесні зацвітають підсніжники, а берег оповивається килимом ніжних конвалій. У самому ж урочищі "Горбки", не так і давно, журналістом видання цілком випадково було знайдено рідкісні орхідеї, занесені до червоної книги посил. Така знахідка, варта уваги.

Нині під берегом, у підніжжі урочища "Горбки", ще зберігається поросла мохом бетонна криниця. Вода йде із лісу й тече до кранів деяких жителів. У п'ятьох хатах на вулиці Березневій пульсує ця свіжа вода, яку можна пити сирою. Вода тече з-під землі.


А ось недалеко від берега теж є цікава знахідка, добре знана місцевим, а зокрема, грибникам. Дивовижна криниця "Під дубом", як згадка про минулий період, коли дерева, що оточують цю місцину, не так вирубувались, як в останній період, а малеча грала "вовка" на тому ж дубі, під яким заструїлось та досі тече той унікальний живий скарб - лісове джерело. Трохи вище, "Кам'яні зуби" від струмка "Ружа" нагадують, що колись добре знана гірська водойма, пульсувала на повну під "Горбками" .

Нагадаємо, лісове джерело зі смачною водою можна знайти і в урочищі "Клокотива". Тут у минулому пролягала вузькоколійка й гуділи паротяги.

На жаль, на сьогодні залишаються одні лиш спогади про усі ці чудові скарби із минулого. Водночас, душу гріють історії від очевидців.