1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Вітряки чи збирач-варвар: хто більш згубно впливає на "чорне золото" Карпатських вершин?

1314
Суспільство Закарпаття

Цьогоріч збирачі ягід на Закарпатті, у деяких районах, вже завершили збирати яфину й закрили сезон.

Вітряки чи збирач-варвар: хто більш згубно впливає на "чорне золото" Карпатських вершин?

  Сезон ягід у регіоні цього о року, на щастя, пройшов на славу. Одну із найбільш рятівних чорних ягід - чорницю в районах області люди розпочинали збирати у червні. Безпосередньо шукали ягоди на початку сезону в лісах і на ділах у підніжжях мальовничих карпатських вершин.

  На полонинах області масовий збір яфини цьогоріч стартував у середині липня. Приблизно в цю пору, за звичним графіком, почалися чорничні жнива і на одній із найбільших полонин у Карпатах - Полонині Руній. Саме ця закарпатська вершина торік ще опинилась чи не в одному з найгучніших скандалів.

  Справа у тому, що ще рік тому око на цю вершину поклала донецька приватна фірма, яка просила дозволу у місцевого ОТГ на оренду гірського хребта. У подальшому тут планували спорудження вітрової електростанції. Щодо цього питання, між місцевим населенням та керівництвом Тур'я-Реметівської ОТГ виникли певні розбіжності. Люди всіляко намагались відстояти передачу в оренду вершини та зберегти годувальницю.

  Як все було, читайте, у попередній публікації. 

  Чи будуть яфини, чи вітряки усе висушать?

  Якби місцеве населення не намагалося відстояти свою вершину, у результаті усіх "за" і "проти", цьогоріч у травні гірський хребет - Полонину Руну цією ж донецькою фірмою був розпочатий експеримент зі спорудженням дослідних щогл із метою подальшого будівництва сучасної ВЕС.

  На жаль, перші спроби експерименту виявились не надто вдалими. І тут одразу почали бити на сполох екологи. 

  Борці за природу висловлювали побоювання з приводу того, що вітрова електростанція у подальшому принесе окрім користі і чимало проблем жителям Перечинщини. Насамперед вітряки, що працюватимуть від сили гірського вітру, будуть осушувати усе довкола, що в результаті призведе до маловоддя гірських річок й знищення флори та фауни на Руній.

  Крім того, можуть бути під загрозою і величезні плантації із яфинами, які, за словами екологів, почнуть висихати й давати поганий врожай. Цю проблему, якраз, що стосується багатих яфинових насаджень, які можуть зникнути в результаті роботи ВЕС, неодноразово громада порушувала у мережі Фейсбук.

  Били на сполох і самі збирачі ягід, які щороку підзаробляють на продажі цілющих яфин, несучи їх до місцевих базарів. 

  Утім, чи такими небезпечними є вітряки на Полонині Руній, чи, все ж, збирачі ягоди, під час масових жнив з використанням заборонених в Європі ручних комбайнів збору яфини, не шкодять чорничним плантаціям більше?

  Відзначмо, щороку, однією із величезних екологічних проблем під час збору чорниці є масове нищення кущів із ягодами у результаті пошкодження їх добре відомими "чесалками" - пристроями, що полегшують та пришвидшують збір яфин. Проблема у тому, що "чешучи" ягоду у такий спосіб, люди зчісують не лише спілу яфину, а й зеленець (недостиглі ще ягоди), листя.

  Саме такий метод збору яфини вважається варварським, адже наступного року нещадно зчесані кущі яфин дадуть врази менший врожай, кущі чорниці почнуть також висихати.

  Відзначмо, в Україні цьогоріч введено строгий ліміт збору яфини на полонинах. Екологи попереджають, що збір ягід чорниці з метою отримання прибутку від реалізації зібраної сировини без спеціального дозволу на використання лісових ресурсів заборонено ст. ст. 69,73 Лісового Кодексу України, ст. 10 ЗУ «Про рослинний світ», за що передбачено відповідальність за ст. 70 КУпАП у вигляді штрафу на посадових осіб від 51 до 119 грн, на громадян від 17 до 51 грн.

  Крім того, за реалізацію лікарської та технічної сировини дикорослих рослин юридичними або фізичними особами, які не мають дозволу на спеціальне використання природних ресурсів, передбачено відповідальність за ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення порядку придбання чи збуту об’єктів тваринного або рослинного світу), матеріали за такими фактами передаються до суду.

  Чи потрібні на Закарпатських вершинах ВЕС?

  Так чи інакше - зелена енергетика популярна останнім часом у всьому світі. І безумовно, як би на Закарпатті запрацювала своя вітрова електростанція, вирішилося б багато проблем із забезпеченням електроенергією. Тим паче питання є актуальним наразі, коли українців готують до чергових блекаутів через атаки рашистами.

  Утім, люди не так проти зеленої енергетики в регіоні та її успішного розвитку у подальшому, як саме встановлення вітрової електростанції на мальовничих гірських вершинах, оскільки бояться, що вітряки в результаті зруйнують первозданну красу цих вершин.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber