1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Неоцінений труд чи фіолетова надія?: на Закарпатті "чорне золото" різко пішло на спад

1480
Суспільство Закарпаття

Ринки області рясніють головною сезонною ягодою карпатських лісів й полонин.

Неоцінений труд чи фіолетова надія?: на Закарпатті "чорне золото" різко пішло на спад

В регіоні триває сезон чорниці - яфини. Ця ягода рятівниця для багатьох закарпатських родин в плані фінансового підзаробітку. Яфину сушать, місцеві газдині роблять варення та джеми, різні компоти. Також її просто їдять сирою із цукром.

Обожнюють ягоду і дорослі й малеча. Яфина збагачена аскорбінкою та рядом важливих амінокислот, необхідних для організму людини.

Завдяки своїм чудодійним властивостям яфину закарпатці ще називають "чорним" карпатським золотом. Утім, збирати його, відзначають краяни, доволі непросто. Тим більше, не із легких яфинарські жнива є тоді, коли ягоду необхідно збирати руками. Такий надто виснажливий і невдячний процес збору яфини стартує на початку сезону, розповідають збирачі ягоди, коли яфина починає бриніти і її можна уже потроху збирати. Спецінструменти - чесалки (пристрій для збору яфини) приберігають на сам розпал сезону, який зазвичай припадає на середину липня. Утім, сезон на полонинах, через погодні умови, може початись й значно пізніше. А доти люди шукають улюблену ягоду у лісах й на ділах у підніжжях величних карпатських вершин.

Цьогоріч яфиною закарпатці активно торгують на ринках Ужгорода й Мукачева, Хуста, Міжгірщини та Свалявщини. На початку за літр ягоди просили від 130 гривень за кілограм. На сьогодні яфину правлять від 70-100 гривень за літр. На базарі в Перечині ягодою торгують від 80 гривень за літр. Збирають яфину на Березнянщині та Турянщині. Збирачі відзначають, що збирають в основному чорницю руками, щоб не пошкодити ще наразі не всі доспілі плоди. Утім, ягоди, кажуть, досить великі, яфина добре вродила, тож сподіваються, матимуть копійчину на продажі лікувальної ягоди.

Нагадаємо, цьогоріч найдорожчою ягодою, яку везли до столиці із Закарпаття була малина, яка істотно перестрибнула в ціновій планці заморську ягоду із Іспанії.

Нагадаємо, Чорнота з'їла: закарпатці розповідають про значні втрати однієї із найочікуваніших цього літа ягоди  

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber