1. Новини Закарпаття
  2. >

В НБУ розповіли, коли курс гривні почнуть рахувати у новій валюті

11.04.2024 23:32 Бізнес Актуально

Нацбанк планує відмовитися від долара та перейти на іншу валюту.

Нацбанк планує відмовитися від долара та перейти на іншу валюту.

У НБУ заявили, що у майбутньому курс гривні буде прив'язаний не до долара, як зараз, а до євро. Це пов'язано із прагненням України вступити до Європейського союзу, де ця валюта є основною. Однак перехід не буде швидким, тому що на шляху до євроінтеграції багато проблем, пише Мінфін.

Прив'язки курсу гривні до євро та відмову від долара можна не очікувати ні у 2024 році, ні у 2025-му. І заяву про перехід на європейську валюту слід більше сприймати як політичну. Про це повідомила фінансовий експерт Олена Лісенко на сайті "Мінфін".

Вказано, що єдине, що банківські скарбники у 2024-2025 роках планують отримати на практиці – це регулярну публікацію НБУ довідкового курсу гривня/євро о 12 годині. Тому від регулятора не чекають конкретних кроків у цьому напрямі.

Наголошено, що перехід від долара до євро вважається далекою перспективою. За повної інтеграції України до ЄС, зокрема у товарних імпортно-експортних відносинах, логічно "прив'язати" гривню до євро. Але не можна сподіватися, що це відбудеться найближчим часом. Це лише наміри, вектор змін, для реалізації яких знадобиться багато рішень.

Раніше у НБУ повідомили, що причиною можливої відмови від долара на користь євро є збільшення кількості валютних угод у євровалюті. Вже зараз у купівлі безготівкової валюти клієнтами частка угод євро різко наблизилася до 50%. Однак поки що саме долар є найпоширенішою валютою для здійснення міжнародних платежів. І євро не становить йому конкуренції.

Також наголошується, що можна більше заробити саме на доларових інструментах. Отже, для переходу на основну курсоутворюючу валюту євро потрібні не лише економічні, а й соціально-політичні чинники.

Є інформація, що Нацбанк вкрай рідко проводить інтервенції (купівлі/продажу на міжбанку) у євро. Востаннє це було на початку повномасштабної війни.

"Наразі Національний банк зберігає частину міжнародних резервів у готівковій формі (долари США та євро), яку може використовувати для підкріплення ліквідності кас комерційних банків України, якщо виникне така потреба. Востаннє НБУ купував готівкову валюту наприкінці 2022 року", - зазначили у НБУ.

Читайте також: Гривню “відв'яжуть” від “зеленого”: чого чекати українцям після відмови України від долара?

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська