1. Новини Закарпаття
  2. >

«Легені України» в обмін на 600 млн євро: Україна скасує мораторій на експорт лісу-кругляку за гроші від ЄС, - журналіст

13.10.2021 20:50 Бізнес ВАЖЛИВО

На думку журналіста Юрія Віннічука, Україна для Євросоюзу сировинна база лісу-кругляку.

На думку журналіста Юрія Віннічука, Україна для Євросоюзу сировинна база лісу-кругляку.

Мораторій на експорт лісу-кругляку в Європейський Союз Україна може скасувати в обмін на 600 мільйонів євро. Це другий транш макрофінансової допомоги від ЄС, пише Обозреватель.

Про це йдеться у спільній заяві, яку підписали Володимир Зеленський, президент Європейської ради Шарль Мішель та президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн на саміті Україна-ЄС 12 жовтня, повідомив журналіст Юрій Віннічук на своїй сторінці у Facebook.

На його переконання, Євросоюз ставиться до України як до сировинної бази та потребує лісу-кругляку у значно більших масштабах, ніж можуть забезпечити українські контрабандисти. Тому ЄС ще у 2019 році ініціював процедуру вирішення спору навколо мораторію шляхом арбітражного розгляду.

Тоді було направлено запит про створення Арбітражної групи.

"У грудні 2020 року Арбітражна група представила своє рішення. Визнали, що мораторій був несумісним з Угодою про асоціацію України з ЄС. А щоб Україна зняла заборону на експорт лісу, ЄС прив'язав це рішення до виділення макрофінансової допомоги", – нагадав журналіст

Перший транш Україна отримала у грудні 2020 року без конкретних умов, а заява про другий пролунала на саміті 12 жовтня. Тепер уже вона була прив'язана до низки умов, серед яких успішна співпраця з МВФ, судова реформа і мораторій на експорт лісу.

"Разом із цим у спільну заяву України та ЄС під час саміту вписали пункт про "врегулювання торговельних подразників, таких як мораторій на експорт деревини, шляхом застосування заходів, необхідних для виконання відповідної постанови Арбітражної групи". Тієї Арбітражної групи, яка визнала, що "українська заборона на вивезення всієї необробленої деревини несумісна з Угодою про асоціацію", – сказано у повідомленні.

Водночас журналіст наголосив, що нині складно сказати, чи допоміг Україні мораторій, адже вирубка Карпат триває і контрабанда лісу прямує у ЄС.

"Проте варто констатувати, що поки ЄС ставиться до України як до сировинної бази, Союз обмежує експорт української продукції з доданою вартістю. Водночас в Україну з ЄС постачається лише продукція з доданою вартістю", – написав він.

Віннічук також нагадав, що заборона експорту лісу-кругляку триває в Україні з 2015 року (на 10 років). Водночас на ЄС припадало 70% експорту, а вздовж кордону були побудовані деревообробні заводи, орієнтовані на сировину з Українських Карпат.

"Вони (країни ЄС. – Ред.) імпортували ліс як сировину з України і виготовляли з нього у себе меблі, паркет, ламінат. Тобто продукт із доданою вартістю, виробництво якого створює більше робочих місць та податків. Водночас попит із боку деревообробних компаній з ЄС стимулював заготівельників спустошувати українські Карпати", – нагадав журналіст.

Він додав, що після заборони експорту кругляк вивозився контрабандою під виглядом дров.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що "Слуги народу" хочуть скасувати мораторій на експорт лісу-кругляка.

Читайте на ГК:Обережно! Список найпоширеніших шахрайських схем в інтернеті
Читайте на ГК:"Краще побути вдома": синоптик попередила українців про страшну негоду
Читайте на ГК:Бракує однієї норми: у Раді назвали "мінуси" законопроекту про мобілізацію
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська