1. Новини Закарпаття
  2. >

Ціни на газ перерахують: скільки українці платитиму у липні

21.06.2021 22:20 Бізнес ВАЖЛИВО

У липні перерахують ціни на газ, постачальники покажуть нові пропозиції з урахуванням закупівельної вартості.

У липні перерахують ціни на газ,  постачальники покажуть нові пропозиції з урахуванням закупівельної вартості.

Прогнози експертів ринку про те, скільки доведеться платити, розходяться. Самі ж тарифи стосуватимуться тільки тих сімей, які залишилися з місячними контрактами, пише OBOZREVATEL.

Газ може подорожчати, але тимчасово

Думки про те, як зміниться вартість кубометра в липні, розходяться. Наприклад, експерт із питань енергетики Геннадій Рябцев вважає, що газ може несуттєво подорожчати. Головна причина – зростання цін на блакитне паливо на європейському ринку. Ще одна з причин полягає в тому, що Росія штучно обмежує постачання газу в ЄС, щоб утримувати високу ціну. Як наслідок, сховища після зими досі не заповнили. Минулого року в цей же період було на 30 млрд кубів більше.

Тут варто зазначити, що йдеться про "ф'ючерси" – це угоди на липень. А вони традиційно вищі, ніж ціни за довгостроковими або середньостроковими контрактами. Українські постачальники рівняються саме на показники "ф'ючерсів", додає Рябцев.

У Європі ціни вже досягли чотирирічного максимуму. Україна пропонує Росії збільшити транзит, адже є вільні потужності. Але "Газпром" відмовляється йти на такий крок, фактично використовуючи своє становище на ринку для контролю вартості блакитного палива.

Якби тариф був прив'язаний до внутрішніх індикаторів, наприклад, української біржі, то ціна могла б знизитися. Згідно з даними УЕБ, зараз кубометр разом із ПДВ коштує близько 7,1 грн за кубометр.

Водночас глава департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко навпаки вважає, що блакитне паливо в липні може незначно подешевшати.

"Наскільки я знаю, в Міненерго розглядають кілька варіантів. Вітренко, ще коли був міністром, розробляв варіант зниження тарифу на 1 грн за куб. Зараз уже Міненерго говорить, що потрібно рівнятися на європейські ціни. Але все буде залежати від Мінфіну, на що вони готові піти", – каже Попенко.

"Зараз я не бачу підстав, щоб значно знижувалися ціни. Так, буде нижчий тариф, але зроблять його тимчасово, може, на місяць", – говорить він.

У будь-якому разі, ті українці, які не відмовилися від річних тарифів на газ, купують блакитне паливо за фіксованою ціною. Місячні коливання стосуються тільки тих, хто вирішив випробувати долю й скористатися місячними пропозиціями.

Чим річний тариф відрізняється від місячного?

В Україні з травня всіх споживачів за замовчуванням перевели на річні ціни. Влітку експерти прогнозували, що тариф на газ буде знижуватися нижче встановленого річного рівня. Проте насправді ситуація виявилася неоднозначною.

Сезонні коливання на ринку практично повністю згладилися. Цілком можливо, що ті українці, які залишилися на річних тарифах, платитимуть зрештою навіть менше. Хоча ще кілька місяців тому регулятора критикували за те, що річний тариф запропонували встановити з травня. Мовляв, це мало призвести до вищих цін.

Як можна платити за газ менше?

Різниця у вартості кубометра газу досягає 5,7 грн. Наприклад, якщо в опалювальний сезон сім'я в будинку спалює 200 кубів, то з мінімальною ціною доведеться заплатити 1560 грн, а з максимальною – 2700 грн. Різниця становить понад 1 тис. грн на місяць.

Поміняти постачальника можна в будь-який момент. Для цього потрібно звернутися до іншої компанії і надати документи:

  • заяву, підписану всіма власниками приміщення або довіреною особою;
  • паспорт та ідентифікаційний код власника житла;
  • документи, що підтверджують право власності або розпорядження житлом;
  • EIC-код (індивідуальний газовий номер споживача – в ньому вказані 16 цифр і букв);
  • останню платіжку за газ, де зазначено баланс рахунку і дані про останні платежі і т.д.

Вартість газу найближчим часом кардинально знижуватися не буде. Навіть якщо блакитне паливо подешевшає, то несуттєво. Головна проблема: газу власного видобутку на потреби населення не вистачає, а постачальники прив'язуються не до внутрішнього ринку, а до газових бірж, де ситуація може змінювати в будь-яку зі сторін, всупереч економічним підставам.

Нагадаємо, до уваги закарпатців: доведеться платити за обслуговування будинкових газових мереж.

Читайте на ГК:Збільшать чинні й запровадять нові?: що варто знати водіям
Читайте на ГК:Україна може заборонити TikTok?: доля додатка залежатиме від рішення партнерів, — Ярослав Юрчишин
Читайте на ГК:Астрологи назвали знаки Зодіаку, якими краще не сваритись

 

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська