1. Головна
  2. >
  3. Аналітика

В Україні впроваджують пробаційний нагляд як альтернативу арешту: що це означає та до кого буде застосовуватися?

99
Аналітика Україна

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який впроваджує в Кримінальному кодексі новий вид покарання – пробаційний нагляд.

В Україні впроваджують пробаційний нагляд як альтернативу арешту: що це означає та до кого буде застосовуватися?

Закон набере чинності 28 березня 2024 року. Аналітики Центру спільних дій пояснюють, що це означає і як працюватиме. 
 

Пробаційний нагляд має замінити арешт чи обмеження волі у деяких видах правопорушень. Це означає, що засуджений буде відбувати покарання не у вʼязниці. Натомість йому потрібно буде періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації. Без дозволу не можна буде змінити місце проживання та роботу, а також виїжджати за кордон. Крім того, суд може зобовʼязати носити електронний браслет, працевлаштуватися або ж пройти курс лікування від наркотичної, алкогольної залежності. Пробаційний нагляд можуть призначити за домашнє насильство, крадіжку, погрози, ухилення від сплати аліментів чи невиплату зарплати тощо. 

 «Раніше людина у таких випадках протягом трьох-шести місяців відбувала арешт, а після закінчення цього терміну вона виходила на волю і могла робити все, що хоче. З наступного року, якщо обвинуваченому призначають пробаційний нагляд, він повинен від одного до пʼяти років виконувати зобов'язання відповідно до індивідуально складеної програми. Ці зобов'язання фіксує вирок суду», – пояснює аналітикиня Центру спільних дій Оксана Заболотна. 

 Якщо особа під час нагляду вчинить повторне порушення, тоді їй загрожуватиме обмеження чи позбавлення волі. Крім того, арешт зберігається щодо військовослужбовців у злочинах проти порядку введення військової служби.  

 Аналітики зазначають, що закон відповідає європейським стандартам покарання за злочини. Адже ефективність покарання забезпечується його невідворотністю, а не суворістю. Ці заходи спрямовані на гуманізацію пенітенціарної системи, яка відповідає за виконання кримінальних покарань. 

«Може здаватися, що покарання стало більш м'яким, але якщо воно буде виконуватись належним чином, це матиме більший вплив на засудженого, ніж суворі санкції. У Європі та США це досить популярний вид покарання. Там він показує дуже хороші результати», – коментує Оксана Заболотна.      

 16 грудня 2022 року Верховна Рада схвалила Стратегію реформування пенітенціарної системи на період до 2026 року та затвердила операційний план її реалізації у 2022-2024 роках. Реформа розширює коло застосування альтернативних видів покарання, аби уникнути ізоляції особи від суспільства.  

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber