1. Новини Закарпаття
  2. >

Новий курс долара, тарифи та податки: які зміни для українців принесе літо

30.05.2023 08:32 Аналітика Актуально

Ринок нерухомості залишиться у складній ситуації, проте курс долара у червні може незначно збільшиться. Є зміни для ФОПів і отримувачів пенсії.

Ринок нерухомості залишиться у складній ситуації, проте курс долара у червні може незначно збільшиться. Є зміни для ФОПів і отримувачів пенсії.

Частина українських пенсіонерів у червні отримає перераховані виплати. Розмір підвищення буде індивідуальним. Крім того, можливе незначне подорожчання долара, підвищення тарифів на струм та закінчення пільгового оподаткування для дрібного бізнесу.

Про те, що чекає на українців у червні і до чого варто готуватися, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Курс долара у червні може незначно збільшиться

В Україні середня вартість долара станом на кінець травня становить близько 37,2 грн. Ймовірно, вже у червні процес зміцнення гривні зупиниться. Однак при цьому очікувати різкого подорожчання долара також не варто, розповів начальник відділу казначейства Глобус Банку Тарас Лісовий. За його оцінками, курс перебуватиме в межах 38 грн за долар.

Різниця між офіційним (36,6 грн за долар) та готівковим курсом залишиться незначною (у межах 2,5%). "Готівковий курс валют, незважаючи на незначні ситуативні коливання 0,3-0,5 грн, залишатиметься у травневому коридорі 37-38 грн за долар", – пояснює експерт.

Загалом ситуація на валютному ринку залишається стабільною. Зернову угоду продовжено, Україна отримує фінансування від західних партнерів. Незначні коливання на готівковому ринку не перевищать коридор плюс-мінус 5%.

Ринок нерухомості залишиться у складній ситуації

Експертка ринку нерухомості Юлія Грамотна вважає: будь-які прогнози в умовах повномасштабної війни неможливі. Нині ринок перебуває у тяжкій ситуації. Насамперед йдеться про столицю: тут через регулярні ракетні обстріли з боку РФ у травні попит на житло значно знизився.

"До Києва не приїжджають ті, хто раніше приїжджав шукати роботу. Зараз не приїжджають і переселенці. Їм не хочеться виїжджати з одного міста, яке постійно обстрілюється, в інше місто, яке також постійно обстрілюється", – відмічає експертка.

Вкрай складна ситуація і в будівництві. Найчастіше забудовники використовують перехресне фінансування. Наступний будинок вони будують за рахунок прибутку від попередньої черги. В результаті відбувається "будівельна піраміда" і щойно зупиняються інвестиції, зникає можливість продовжувати будівництво. Продаж зупинили, будівельні роботи значно подорожчали.

Тарифи на електроенергію можуть зрости

В Україні у червні мали підвищити тарифи на електроенергію. Однак, ймовірно, підвищення відстрочать до липня. НКРЕКП вже підготував рекомендації щодо підвищення вартості струму для населення до 2,88 грн за кВт*годину (на цей час при споживанні на місяць до 250 кВт*година електроенергії потрібно платити 1,44 грн, а при споживанні більше – 1,68 грн .

За правилами Кабінет міністрів має своєю постановою змінити тариф. Але станом на кінець травня таке рішення досі не ухвалили. Це складне політичне рішення, яке узгоджується із офісом президента. Міненерго розглядає десятки варіантів перерахунку цін, проте ці сценарії залишаються у стінах Кабміну.

Наразі є два невирішені питання: чи залишиться пільговий тариф за споживання невеликої кількості кВт*годину струму на місяць, яким буде новий тариф (звучать варіанти від 2,4 до 2,88 грн за кВт*годину). Рішення про підвищення тарифів мають ухвалити влітку. Без цього грошей на відновлення енергоструктури та навіть на генерацію електроенергії може не вистачити.

Останній "пільговий" місяць для ФОПів

Червень – останній місяць пільгових умов для фізосіб-підприємців. Вже у липні в Україні скасують пільгові податкові умови для фізосіб-підприємців. Законопроект №8401 під авторством Кабміну вже ухвалено за основу. В результаті:

з 1 липня скасують ставку для ФОПів третьої групи (підвищать з 2% до 5%);пільгу при оподаткуванні ФОПів перших двох груп скасують;

Окрім того, з липня почнуть штрафувати бізнес за відсутність РРО, а документальні перевірки відновлять. Такі нововведення прописані й у меморандумі із МВФ. Україна взяла на себе зобов'язання повернути старі правила та податкові ставки для фізосіб-підприємців. Це дозволить поповнити бюджет країни додатково на мільярди гривень.

Пенсії перерахують, нові виплати отримає до півмільйона українців

В Україні у червні відбудеться перерахунок "заднім числом" тих виплат, які мали перерахувати ще у квітні. Йдеться про пенсіонерів, які продовжили працювати. За законом, кожні 24 місяці після призначення (або останнього перерахунку) їм мають підвищувати виплати.

Немає значення, скільки додатково стажу ви отримали: або ви працювали всі 24 місяці, або всього два місяці, ви маєте право на перерахунок. Загалом в Україні працюватимуть продовжують близько 500 тис. пенсіонерів. Розмір збільшення буде індивідуальним і залежить від стажу та зарплати. Для когось, як зазначають у ПФУ, це може бути близько 100 грн., а для інших – 1000 грн. Щоправда, на значне збільшення можуть розраховувати лише ті українці, у яких біла зарплата в рази вища за середню по країні.

Наступний перерахунок пенсій очікується лише у липні і він торкнеться науковців, журналістів, чиновників (тих, хто встиг вийти на пенсію за спеціальними правилами). При цьому, спеціальні правила призначення пенсій вже скасували. Тобто підвищуватимуть пенсії тим, хто вийшов на пенсію до 2017-го. Надбавка буде у розмірі 19,7%.

Також у червні може збільшитись дефіцит електроенергії. З підвищенням температури зростає споживання струму, як наслідок є ризик відновлення графіків відключень. Проте в Укренерго вважають, що дефіцит можна буде покрити за рахунок зростання генерації з боку альтернативних джерел (сонячні станції), а також завдяки нарощуванню імпорту струму.

Нагадаємо, Популярні професії серед українців за кордоном: скільки можна заробити у Німеччині, Іспанії, Італії та Нідерландах 

Читайте на ГК:Водіям приготуватись: ціни на паливо рекордно зростуть
Читайте на ГК:В Україні може з'явитись спецпідрозділ зоополіції: ініціативу розгляне Володимир Зеленський
Читайте на ГК:Українцям доведеться економити: тарифи на електроенергію змушені підвищити