1. Новини Закарпаття
  2. >

Що зміниться в Україні з 1 березня

28.02.2023 12:09 Аналітика

З березня на багатьох українців чекають зміни.

З березня на багатьох українців чекають зміни.

Про це пише УНІАН.

З 1 березня запланована індексація пенсій в Україні - виплати будуть збільшені на 19,7%. Умови цього разу зміняться: індексація торкнеться також тих, хто отримує мінімальну пенсію. Раніше ця категорія пенсіонерів не підпадала під індексацію і перерахунок виплат проводився в інші періоди.

За словами міністра соціальної політики Оксани Жолнович, з 1 березня до мінімальних пенсій додадуть не менше 400 грн. Ті, у кого є достатній страховий стаж (це 35 років для чоловіків і 30 років для жінок) і хто отримує пенсію вище мінімальної, в середньому можуть отримати 750 грн доплати. Військові пенсіонери отримають в середньому 1,4 тис.грн. доплати, люди з інвалідністю, які є ліквідаторами аварії на ЧАЕС, - 1,5 тис.грн. У цієї індексації є верхня межа - 1,5 тис.грн, тобто, це максимальний розмір доплати, яку зможуть отримати українські пенсіонери з 1 березня. Індексація пенсії проводиться автоматично - додатково звертатися пенсіонерам нікуди не потрібно. 

Виплати військовим - за новими правилами

З березня українським військовослужбовцям почнуть нараховувати виплати за новими правилами. Цей порядок був введений ще з 1 лютого, але працювати почне зараз:

  • винагороду 100 тис.грн/місяць продовжують отримувати військові на лінії зіткнення, а виплату цю нараховуватимуть пропорційно часу виконання завдань. Це стосується військовослужбовців Збройних сил України, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, ГУР Міноборони України, Нацгвардії, Державної прикордонної служби тощо;
  • 100 тис. грн також платитимуть за конкретний період виконання бойових завдань - військовослужбовцям ракетних військ і артилерії, льотчикам, морякам, військовим медикам, зенітно-ракетним військам і протиповітряним військам на завданнях в районі бойових дій;
  • 50 тис. грн отримуватимуть військові, які виконують бойове завдання у складі військового органу управління; їх визначатиме Головнокомандувач ЗСУ та Генеральний штаб ЗСУ;
  • додаткову винагороду 30 тис. грн отримуватимуть військові, які виконують бойові завдання в районах бойових дій, але не на лінії зіткнення.

Крім цього, 30 тис.грн винагороди скасують для військових, які проходять службу у військових частинах і підрозділах поза районами ведення бойових дій, а також строковиків, курсантів, офіцерів управлінь і штабів.

Нові правила для українців у Польщі - статус PESEL UKR та оплата за проживання 

PESEL UKR - це особливий статус для українських переселенців у Польщі, який дає право громадянам України отримати соціальну допомогу та медпослуги, працевлаштуватися та навчатися. Тепер він стане обов'язковим для кожного українця, який перетнув польський кордон і бажає залишитися в країні. PESEL UKR потрібно буде оформити протягом 30 днів, причому це стосується як нових мігрантів, так і тих, хто в'їхав в країну відразу після 24 лютого 2022 року.

Ще одне нововведення для українських біженців в Польщі - автоматичне позбавлення PESEL UKR і соціальної допомоги, якщо українець виїжджає за межі Польщі більше, ніж на 30 днів. Утім, статус PESEL UKR і виплату соцдопомоги можна буде відновити, якщо людина знову буде змушена шукати притулок від війни в Польщі. 

Також, як ми вже говорили раніше, з 1 березня в Польщі вводиться оплата за проживання для українських біженців, які перебувають у місцях колективного проживання більше 120 днів. За новими правилами, українцям потрібно буде компенсувати 50% витрат, але не більше 40 злотих на людину на добу. Тут є винятки - не будуть оплачувати житло:

  • особи з інвалідністю;
  • пенсіонери та ті, хто потребує догляду;
  • вагітні жінки;
  • особи, які виховують дітей віком до 12 місяців або трьох і більше дітей.

З травня, якщо термін перебування громадян України перевищить 180 днів, розмір компенсації збільшиться до 75%, але не більше 60 злотих на добу. 

Вихідний 8 березня 2023 року та перехід на літній час

Вихідний на 8 березня 2023 цього року припадає на середу. Цей день мав бути вихідним для українців. Однак відповідно до статті 6 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" під час воєнного стану додаткові вихідні скасовуються.

Перехід на літній час 2023 пройде в останню неділю березня. У 2023 році це буде 26 число. Годинник переведуть на одну годину вперед.

Читайте на ГК:Гороскоп на 8 квітня для всіх знаків Зодіаку
Читайте на ГК:Ставить під сумнів майже 150-річну догму: вчені довели можливість "непорочного зачаття"
Читайте на ГК:Оплата комуналки “по-новому”: українцям доведеться обзавестися девайсами і "подружитися" з інтернетом