1. Новини Закарпаття
  2. >

На українців чекають зміни: як зміниться ціна на газ, електроенергію та бензин у 2023 році

30.12.2022 09:14 Аналітика

Українцям розповіли, як зміняться у 2023 році ціни на газ, електроенергію та бензин.

Українцям розповіли, як зміняться у 2023 році ціни на газ, електроенергію та бензин.

Про це пише Фокус.

Так, ціни на електроенергію в Україні для населення зафіксовані та не змінювалися з початку жовтня 2021 року. Побутові споживачі платять 1,44 грн./кВт* годину при споживанні до 250 кВт*год. на місяць та 1,68 грн/кВт*годину – при споживанні понад 250 кВт*год. на місяць.

При цьому Міненерго наприкінці жовтня повідомили, що вартість електроенергії для населення залишиться незмінною до кінця опалювального сезону 2022-2023. Відповідні зміни було внесено Кабміном до постанови №483.

Однак те, що на даний момент ціна електроенергії зафіксована до 31 березня, не означає, що з квітня тарифи Кабмін терміново підвищуватимуть.

"Уряд України чітко артикулював, що протягом війни та півроку після перемоги України тарифи переглядатися не будуть. Знову ж таки, стан ринку зараз і після війни – це дві абсолютно різні моделі, навіть з урахуванням тих же репарацій, які будуть направлені постраждалим та громадянам, та суб'єктам господарювання на ринках енергетики та комунальних послуг", - пояснив аналітик енергетичних ринків Максим Белявський.

Таким чином, рівень тарифів на електроенергію змінюватиметься, але не зараз, а вже після закінчення війни

Експерти висловили думку, що в період дії військового стану уряд навряд чи піде на підвищення вартості електроенергії для населення. А ось після війни таке підвищення більш ніж ймовірне.

За словами директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка, якщо підвищення ціни електроенергії для населення і буде, то воно буде незначним

"Якщо і буде потім (після війни) підвищення ціни електроенергії для населення, то, можливо, воно буде незначним, насамперед через обрану економічну модель, яка впроваджується урядом, і з політичних причин – чинна влада не захоче втрачати рейтинги після війни, а підвищення тарифів завжди б'є за рейтингами влади. Я не припускаю суттєвого підвищення цін. Хоча з огляду на економічні розрахунки після війни була б доцільною лібералізація цін – підвищення вартості газу та електроенергії з одночасним застосуванням механізму адресних субсидій", - сказав він.

Старший аналітик Dragon Capital Денис Саква також висловив думку, що підвищення тарифів на електроенергію для населення відбудеться після закінчення війни в Україні. Він зазначив, що вартість електроенергії доведеться підтягувати до економічно обґрунтованого рівня – такого, що діє для промисловості.

"Помітний сильний перекіс за ціною електроенергії для населення, адже 1,68 грн/кВт*год - це дуже низька ціна, а всі вже зрозуміли, наскільки важливою є електроенергія, але нинішня ціна не покриває навіть витрат на послугу з її доставки. Промисловість платить до 6 грн за кВт*годину. Населення не може платити менше, ніж промисловість", - розповів він.

Аналітик вважає, що після війни буде ухвалено рішення про плавне підвищення тарифів для населення.

"Наприклад, на 30% раз на квартал або раз на півроку", - припустив він.

При цьому експерти кажуть, що бездумного та різкого підвищення тарифів для всіх категорій побутових споживачів не буде.

"Ринкова ціна електроенергії чи газу діятиме лише для платоспроможних побутових споживачів, які визначаються методологією Міністерства соціальної політики. Тобто, малозабезпечені сім'ї отримуватимуть монетизовану субсидію від держави", - заявив Максим Белявський.

Ціни на газ

Щодо вартості природного газу для населення в Україні, то вона також буде зафіксована на певному рівні. Найбільшим постачальником газу населенню є ДК "Нафтогаз" - за тарифним планом "Річний" до початку травня 2023 року встановив вартість кубометра на рівні 7,96 грн. Таким чином, на час опалювального сезону жодної зміни вартості газу для населення не готується. Однак у майбутньому змінювати тарифи на газ все одно доведеться.

"Після війни питання зростання тарифу буде актуальним. Відновиться програма України з МВФ, а там є вимога – доведення цін на електроенергію та газ до ринкового рівня. Це було б логічно, бо з такими низькими цінами не може розвиватися ні електроенергетична, ні газова галузь . Влада перед вибором - втратити рейтинги або призвести галузь до посилення кризи", - сказав Омельченко.

Він також висловив упевненість, що до кінця війни ціни на газ для населення не змінюватимуть. З ним погоджується і Денис Саква. За його словами, поки що в країні війна, про жодне підвищення вартості газу для населення не йдеться.

А ось для бізнесу ціна газу змінюватиметься, залежно від низки факторів, серед яких – стан та обсяги внутрішнього газовидобутку в Україні, попит та пропозиція на українському та на європейському газовому ринку, ситуація із забезпеченням запасами природного газу сховищ у країнах Євросоюзу.

"На цінову кон'юнктуру газового ринку ЄС вплине стан генерації електроенергії з відновлюваних джерел енергії, середньодобова температура, справність газотранспортної інфраструктури та системна робота терміналів. Існує ризик дефіциту зрідженого газу в першому кварталі 2023 року через шторми та негоди, які вже призвели до негараздів, які вже призвели до негараздів, які вже спричинили LNG-терміналів Sabine Pass та Corpus Christi у США», — пояснив Максим Белявський.

При цьому він попередив, що ціна на газ у Євросоюзі може зрости, якщо, наприклад, Росія вдасться до нових атак на європейську газотранспортну інфраструктуру.

Експерти також зазначили, що вплив на вартість газу встановленої країнами ЄС стелі цін на російський газ може бути мінімальним.

Ціни на бензин у 2023 році

А ось автомобілістам у Новому році варто приготуватись до потенційного подорожчання і дизельного палива, і автогазу, і бензину. Рівень подорожчання може становити від 0,8–2,5 грн на літр палива до 4–8 грн на літр.

До головної причини подорожчання належить ситуація з нафтою та нафтопродуктами в Європі, адже Україна після зупинки Кременчуцького НПЗ та Шебелинського НПЗ майже не виробляє автомобільного палива (працюють лише так звані міні-НПЗ, які покривають не вище 10% обсягу споживання). У зв'язку із цим величезну залежність ринку автомобільного палива та цін на АЗС від ситуації в ЄС, звідки в Україну регулярно надходять нафтопродукти.

За словами директора спеціальних проектів Науково-технічного центру "Психея" Геннадія Рябцева, з 5 лютого 2023 року запроваджується ембарго на російські нафтопродукти для Європи. Тоді можуть бути рухи котирувань нафти.

"Але зараз, всупереч прогнозам, що напередодні введення Європою нафтового ембарго піде зростання котирувань, виявилося, що в котируваннях вже було закладено ризикову складову, і котирування на нафту знизилися. Не зростає попит на нафту в Китаї та Індії. І якщо передбачалося, що до кінця року вирівняються попит та пропозиція, то цього не сталося, і довгострокових тенденцій зростання нафтових котирувань немає, навпаки, у 2023 році котирування можуть знизитися до 70 дол. за барель”, - розповів він.

Крім того, він висловив припущення, що за умови швидкого зниження нафтових котирувань країни ОПЕК+ можуть вирішити скоротити квоти на видобуток, щоб підтримати ціни хоча б на рівні 70 дол./бар.

"Дісконт на російську нафту буде більше, ніж встановлена ​​стеля у розмірі 60 дол./барель. Буде, швидше, 55 дол. за барель URALS. Якщо котирування підуть вниз, це серйозно вдарить по російському бюджету, тому вони намагаються застосовувати дії у відповідь - це і купівля вільного танкерного флоту у світі, і агресивна політика на світовому ринку – віялом йдуть постачання, якщо раніше були зосереджені на Європі, Китаї та Індії, то зараз помітні спроби укладати середньо- та довгострокові контракти з країнами Латинської Америки, Африки та Азії, постачання на Шрі-Ланку, постачання Таллібану", - сказав Геннадій Рябцев.

Як зазначається, у 2023 році не очікується дефіциту нафтової сировини у світі та в ЄС. Однак на ціни на українські АЗС може вплинути скорочення обсягів пропозиції вироблених усередині Євросоюзу нафтопродуктів.

Хотіла вистрибнути з вікна 5-го поверху: правоохоронці врятували жінку за крок від самогубства

Читайте Голос Карпат.ІНФО також у Телеграм

Читайте на ГК:Не вистачає солдатів і боєприпасів: критична ситуація на фронті виснажує військових
Читайте на ГК:Електронні військові квитки та можливість дистанційно реєструвати шлюб: нововведення у "Дії"
Читайте на ГК:Українці по-новому платитимуть за комуналку: уряд оприлюднив оновлений механізм