1. Головна
  2. >
  3. Аналітика

Приголомшені ціни: оприлюднено несприятливий прогноз щодо цін на яйця

0 Аналітика Україна

Шалені ціни на яйця цієї осені спантеличили чи не кожного українця. Лише за місяць ціна на продукцію зросла в двічі.

Приголомшені ціни: оприлюднено несприятливий прогноз щодо цін на яйця

На ці питання спробував відповісти власник агрохолдингу UkrLandFarming Олег Бахматюк в інтерв'ю epravda.

Ціна на яйця залежить від сезону

Олег Бахматюк зазначив, що в ціноутворення на таку продукцію, як яйця, є елемент сезонних коливань. Починаючи з травня і закінчуючи початком вересня, 50% ринку яєць задовольняється домашніми господарствами. А от у холодний період левову частку ринку, до 80%, забезпечує промислове виробництво. Через сезонність у літній час підприємства працюють у збиток. А щоби виробництво було прибутковим, доводиться продавати продукцію в осінній та зимовий період за завищеними цінами.

Цьогоріч не змогли оновити поголів'я птахів

Та, звичайно, цьогоріч відіграла негативну роль і війна в Україні. До прикладу, інкубатори агрохолдингу, які розташовані в Макарові, на певний час опинились на окупованій території. Це завадило завести батьківське поголів'я курей та інкубувати яйця. А кількість яєць, яку може знести курка, залежить від її віку. Через це тепер уся надія — на старіючих курей, продуктивність яких вже впала з 80% до 50%. Проте птахофабрикам доводиться утримувати старіюче поголів'я, адже в іншому разі буде ще більший дефіцит.

Але омолодити курей на підприємствах потрібно негайно. Інакше в наступному році буде справжня катастрофа на ринку яєць: їх просто не буде. Щоб отримати хоча би половину того виробництва яєць, що було в попередні роки (50 мільйонів яєць на місяць із колишніх 100 мільйонів), агрохолдингу Бахматюка потрібно 3 мільйони дорослого поголів’я, а також 420 мільйонів гривень обігових коштів.

Експорту яєць немає

До початку війни в Україні був профіцит яєць в 25%. Він ішов на експорт. До 24 лютого 2022 року підприємства поставляли на внутрішній ринок 5,5 мільярда яєць. Водночас домашні господарства  виробляли ще 6,5 мільярда. Звісно багато людей виїхали з України і кількість споживачів зменшилась. Але поки що падіння виробництва випереджає відтік споживачів.

Усі ці чинники спровокували падіння експорту у 6-7 разів. Через це про експорт яєць наразі практично не йдеться. Основним зовнішніми клієнтами були  Саудівська Аравія і Катар. Раніше була змога експортувати 100 мільйонів яєць. Згодом через війну з НАБУ ця кількість скоротилась вдвічі. Останніми місяцями обсяг експорту становив лише 4-5 мільйонів, а наразі взагалі немає змоги щось продавати за кордон.

Собівартість зросла майже вдвічі

Питання вартості кормів також має не мале значення. В країнах Євросоюзу за тонну кукурудзи потрібно віддати 350 євро. В Україні тонна кукурудзи коштувала 100 євро. Та після налагодження роботи "зернового коридору" ціна піднялась у 2,5 рази. Та й курс валюти вплинув на видатки на закупівлю кормів. Наразі зростання собівартості яєць становить 70-80%. Тепер до негативних чинників ще й додались відключення електроенергії. А для роботи інкубаторів потрібна її безперервна подача. Дизельних генераторів вистачить лише на 4 дні. Отже, собівартість яєць ще зростатиме й через це.

Нагадаємо, «Місячна тиша»: на Закарпатті велося спостереження за благородними оленями (ВІДЕО)

Читайте також: