1. Новини Закарпаття
  2. >

Майбутня продовольча катастрофа: війна схиляє світ до масового голоду

21.05.2022 11:24 Аналітика

Вторгнувшись в Україну, Володимир Путін знищить життя людей, які знаходяться далеко від поля бою, і в таких масштабах навіть він може пошкодувати.

Вторгнувшись в Україну, Володимир Путін знищить життя людей, які знаходяться далеко від поля бою, і в таких масштабах навіть він може пошкодувати.

Війна б’є по глобальній продовольчій системі, ослабленій COVID-19, зміною клімату та енергетичним шоком. Український експорт зернових та олійних культур переважно зупинився, а російський – під загрозою. Разом дві країни постачають 12% проданих калорій, повідомило видання Економіст.

Ціни на пшеницю, що виросли на 53% з початку року, підскочили ще на 6% 16 травня після того, як Індія заявила, що призупинить експорт через тривожну спеку. Висока вартість основних продуктів харчування вже підвищила кількість людей, які не можуть бути впевнені, що отримують достатньо їжі, на 440 мільйонів, до 1,6 мільярда. Майже 250 млн перебувають на межі голоду.

Якщо, як імовірно, війна затягнеться, а поставки з Росії та України будуть обмежені, ще сотні мільйонів людей можуть впасти в бідність. Політичні заворушення поширяться, діти будуть малорослі, а люди будуть голодувати. Росія та Україна постачають 28% світової пшениці, 29% ячменю, 15% кукурудзи та 75% соняшникової олії. Росія та Україна вносять близько половини зернових, імпортованих Ліваном та Тунісом; для Лівії та Єгипту ця цифра становить дві третини. Український експорт продуктів харчування забезпечує калорії, щоб прогодувати 400 мільйонів людей. Війна перериває ці постачання, тому що Україна замінувала свої води, щоб стримати напад, а Росія блокує Одеський порт.

Ще до вторгнення Всесвітня продовольча програма попереджала, що 2022 рік буде жахливим. Китай, найбільший виробник пшениці, заявив, що після дощів, які затримали посів минулого року, ця культура може стати найгіршою за всю історію. Тепер, на додаток до екстремальних температур в Індії, другому за величиною виробнику в світі, відсутність дощів загрожує зменшити врожайність інших житниць, від пшеничного поясу Америки до регіону Бо у Франції. Африканський ріг спустошує найгірша за останні чотири десятиліття посуха. Ласкаво просимо в епоху зміни клімату.

Усе це погано вплине на бідних. Домогосподарства в країнах, що розвиваються, витрачають 25% своїх бюджетів на їжу, а в країнах Африки на південь від Сахари — аж 40%. У Єгипті хліб забезпечує 30% усіх калорій. У багатьох країнах-імпортерах уряди не можуть дозволити собі субсидії, щоб збільшити допомогу бідним, особливо якщо вони також імпортують енергію — ще один ринок, який занепав.

Реакція стурбованих політиків може погіршити погану ситуацію. З початку війни 23 країни від Казахстану до Кувейту оголосили суворі обмеження на експорт харчових продуктів, які покривають 10% калорій, що продаються в усьому світі. Понад п’яту частину всього експорту добрив обмежено. Якщо торгівля припиниться, настане голод.

Натомість держави повинні діяти разом, починаючи з утримання ринків відкритими. Цього тижня Індонезія, джерело 60% світового виробництва пальмової олії, скасувала тимчасову заборону на експорт. Європа повинна допомогти Україні перевозити зерно залізницею та автомобільним транспортом до портів Румунії чи Балтії, хоча навіть найоптимістичніші прогнози свідчать, що лише 20% врожаю можна було б отримати саме так.

Країни-імпортери також потребують підтримки, щоб вони не перекинулися через величезні рахунки. Надзвичайні запаси зерна мають надходити лише найбіднішим. Для інших фінансування імпорту на вигідних умовах, можливо, надане через МВФ, дозволить долари донорів піти далі. Звільнення від боргу також може допомогти звільнити життєво важливі ресурси.

Є можливість для заміни. Близько 10% всього зерна використовується для виготовлення біопалива; а 18% рослинних олій йде на біодизель. Фінляндія та Хорватія послабили мандати, які вимагають, щоб бензин включав паливо з сільськогосподарських культур. Інші повинні наслідувати їх приклад. Величезна кількість зерна використовується на годівлю тварин.

За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації, на зерно припадає 13% сухих кормів великої рогатої худоби. У 2021 році Китай імпортував 28 мільйонів тонн кукурудзи для годування свиней, що більше, ніж Україна експортує за рік. Негайне полегшення принесе прорив Чорноморської блокади. Приблизно 25 мільйонів тонн кукурудзи та пшениці, що еквівалентно річному споживанню всіх найменш розвинених економік світу, знаходиться в пастці в Україні.

Потрібно включити три країни: Росія повинна дозволити українське судноплавство; Україна має розмінувати підхід до Одеси; і Туреччині потрібно пропустити морський супровід через Босфор. Це буде непросто.

Росія, борючись на полі бою, намагається задушити економіку України. Україна не хоче розмінувати. Переконати їх поступитися буде завданням для країн, включаючи Індію та Китай, які пережили війну. Конвоям може знадобитися озброєний супровід, схвалений широкою коаліцією. Годувати тендітний світ – справа кожного.

Нагадаємо, Генштаб про ситуацію на фронті: ворог планує наступ у напрямку Ямпіль – Сіверськ.

Читайте на ГК:Закарпатців попереджають про надзвичайну небезпеку: у ДСНС розповіли деталі
Читайте на ГК:На Закарпатті судитимуть ще трьох колаборантів, які співпрацювали з ворогом
Читайте на ГК:«Мене бісить наратив «Людолови з ТЦК! Ухилянти з ТЦК! Псують піксель…»: головний сержант «Вуйко» про війну та ставлення до ТЦК (ФОТО, ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська