1. Новини Закарпаття
  2. >

"Україна, Угорщина та російський газ": в чому причина сварки і чого домагається Кремль, - Обозреватель

29.09.2021 21:02 Аналітика

Україна й Угорщина посварилися через угоду про поставки російського газу в сусідню країну.

Україна й Угорщина посварилися через угоду про поставки російського газу в сусідню країну.

 

Далі подаємо вам статтю видання Обозреватель:

Між Україною та Угорщиною розгорівся новий дипломатичний скандал – цього разу приводом став транзит газу. Будапешт підписав контракт з російським "Газпромом", і тепер через це наша держава ризикує втрачати понад 100 мільйонів доларів щорічно.

OBOZREVATEL розповідає всі подробиці конфлікту.

Що сталося?

27 вересня угорська держкомпанія MVM CEEnergy Ltd підписала довгостроковий контракт із "Газпромом" на постачання 4,5 млрд кубометрів газу на рік. Цей договір передбачає транспортування блакитного палива в обхід української ГТС – 3,5 мільярда через Сербію по Турецькому потоку і ще мільярд через Австрію.

Угода буде розрахована на 15 років з можливістю змінити обсяги поставок через 10 років. Договір набуде чинності вже 1 жовтня.

Що каже влада України та Угорщини?

Міністерство закордонних справ України висловило протест через підписання газового контракту. Глава відомства Дмитро Кулеба зазначив, що Будапешт завдав "удару по українсько-угорських відносинах".

"Угорщині й надалі вигідніше отримувати газ транзитом через розгалужену газотранспортну систему України, яка дозволяє найкоротшим шляхом безперебійно постачати газ до країн Європи", – ідеться в повідомленні.

Офіційний Київ вважає рішення угорської влади політичним, економічно необґрунтованим і таким, що не відповідає Договору про дружбу і співпрацю з Україною. На думку Кулеби, в Будапешті ведуть гру, яка полягає в тому, щоб одночасно досягати прогресу у відносинах як з Україною, так і з Росією, "але ця гра не може тривати вічно".

Угорська влада не дослухалася до обурень нашого МЗС і навіть звинуватила Україну у втручанні у внутрішні справи держави. "Для Угорщини енергетична безпека – це питання суверенітету й економіки, а не політичне питання. Будинки політичними заявами не обігрієш", – заявив міністр закордонних справ Петер Сіярто.

Що втратить Україна?

Мова йде не про миттєві втрати. Чинний контракт між "Газпромом" і " Нафтогазом " передбачає щорічне транспортування й оплату щонайменше 40 млрд кубометрів газу до 2024 року.

"Яскравий приклад політики Кремля щодо України – щойно з'являється технічна можливість обійти Україну в транзиті газу, "Газпром" запускає газ через довші, але власні транзитні газопроводи. Незважаючи на контракт до 2024 року, ми очікуємо значного подальшого скорочення або повної зупинки транзиту до Угорщини через Україну", – вважає глава компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон.

За даними ЗМІ, в 2020 році транспортування мільярда кубометрів газу через українську ГТС приносило Нафтогазу 31,72 млн доларів. Тобто новий контракт "Газпрому" і MVM у майбутньому може означати втрату близько 142 млн доларів на рік.

Чого домагається Кремль?

Україна безпосередньо не купує газ у "Газпрому" з 2015 року. Замість цього "Нафтогаз" укладає договори з європейськими компаніями, і в Україну блакитне паливо потрапляє через ГТС в реверсному режимі. На практиці це означає, що європейці торгують в основному російським газом, але завдяки цій схемі "Газпром" не може шантажувати Україну ціною, як це було раніше.

Але в 2024 році договір між Україною та РФ закінчується. Після цього Кремль може повністю зупинити транзит газу через нашу країну. В такому разі Київ утратить можливість проводити так званий віртуальний реверс. Якщо ж це все-таки станеться, то в Європу блакитне паливо потраплятиме через три російських газопроводи:

  • "Турецький потік" – цей газопровід із Краснодарського краю Росії по дну Чорного моря йде в європейську частину Туреччини. Звідти через Болгарію, Сербію та Угорщину газ потрапляє до Європи і в газорозподільний центр в австрійському Баумгартені.
  • "Північний потік-1/2", які по дну Балтійського моря доставлять російський газ до Німеччини.

Тоді ж Україні доведеться купувати газ у Європи – але не за реверсним принципом, а безпосередньо. Та оскільки наша країна перебуває практично в кінці східноєвропейського ланцюжка – їй газу постійно не вистачатиме, і ціна буде найвищою.

Найімовірніше, цього і домагається Росія – щоб Україна домовлялася про постачання безпосередньо з "Газпромом", а не з європейськими компаніями. У такому разі Кремль знову отримає можливість шантажувати Київ.

"З огляду на все, Київ втратить транзит газу, тому що Угорщина була країною, яка отримувала газ через Україну. Німці обіцяють нам, що транзит залишиться. Але Росія зараз просто набиває контракти, які роблять це неможливим. Чого хоче "Газпром"? Зібрати контракти на той обсяг, який ішов через Україну. І угода з Угорщиною – це суттєвий крок на шляху до цього. Кремль хоче, щоб Київ купував газ у Росії на російських умовах. Мовляв, якщо будете добре поводитися, то буде газ і транзит", – вважає глава Бюро комплексного аналізу та прогнозування Сергій Дяченко.

Усе вже вирішено?

Поки ні. Український МЗС відразу ж заявив про намір звернутися до Єврокомісії для оцінки російсько-угорської угоди: чи відповідає вона європейському енергетичному законодавству.

"Я вже попросив своїх колег перевірити, якими будуть наслідки", – відреагував пізніше представник Єврокомісії Тім МакФі.

Крім того, міністр енергетики Герман Галущенко передав європейському комісару з питань енергетики Кадрі Сімсон офіційну позицію держави щодо укладення договору на постачання російського газу в обхід України.

Читайте на ГК:Обережно! Список найпоширеніших шахрайських схем в інтернеті
Читайте на ГК:Астрологи назвали знаки Зодіаку, які не пробачають зраду
Читайте на ГК:Уже в лютому слід готуватись до "сюрпризів" на АЗС: в Україні стрімко подорожчає пальне
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська