1. Головна
  2. >
  3. Аналітика

"Борги та ціни на газ": чи будуть мерзнути українці та чи скоротять опалювальний сезон,- Обозреватель

136
Аналітика Україна

До початку опалювального сезону вже не так багато часу, але ще й досі не відомо як буть грітися українці, а головне - за скільки.

"Борги та ціни на газ": чи будуть мерзнути українці та чи скоротять опалювальний сезон,- Обозреватель

Далі подаємо вашій увазі статтю від видання Обозреватель

Після скасування ПСЗ для теплокомуненерго ціни на газ для комунальників зросли в рази. Через це опалення і гаряча вода по Україні вже з жовтня повинні були подорожчати на 30-70%, повідомляли раніше експерти. У деяких містах уже анонсували зростання цін, в інших – ще в роздумах. У той же час в уряді наполягають: для місцевої влади створили всі умови, щоб опалення не дорожчало.

Чи зможуть українські міста зберегти тарифи на рівні торішніх і за рахунок чого – читайте нижче.

Що кажуть в уряді?

У Кабміні запевняють, що вже створили необхідні умови, щоб місцева влада не підвищувала ціни на опалення і гарячу воду в цьому опалювальному сезоні. У заяві на сайті уряду йдеться: оскільки НАК "Нафтогаз" пропонує теплокомуненерго газ по 7,42 грн за кубометр, це дозволяє зберегти ціни.

"Місцева влада, як і в попередні роки, буде ухвалювати рішення, коли саме стартує опалювальний сезон. Також органи місцевого самоврядування тепер відповідальні за встановлення тарифів на тепло і гарячу воду. Уряд, як ми і обіцяли, продовжить допомагати місцевим керівникам і вирішить питання з компенсацією для теплокомуненерго", – підкреслює прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Правда, варто зазначити, що 7,42 грн/куб. м – це дорожче, ніж ціна газу, яка була закладена в тариф минулої зими (приблизно 4 грн). До того ж, компенсувати тепловикам збираються не ту різницю в тарифах, яка виникає зараз, а ту, яка виникла раніше і накопичилася в "борговому портфелі" теплокомуненерго за минулі роки.

Фактично уряд не пропонує місцевій владі та комунальникам жодного вирішення проблем цього опалювального сезону, але наполягає, що тарифи можна зберегти.

"Протягом деякого часу в уряді озвучують, що вони відпустили тарифне регулювання послуг гарячого тепло- і водопостачання на місця. І що вони встановили для населення вартість газу 7,42 грн, – розповідає експерт аналітичного центру Асоціації міст України Олег Гарник. – Це постійно озвучують, щоб запевнити, що зараз вони зробили все, що могли, а далі – зона відповідальності органів місцевого самоврядування. Всі інші негативні моменти не оголошують".

В Асоціації міст України підрахували: щоб реально компенсувати витрати в цьому опалювальному сезоні та дозволити не підвищувати тарифи, на місця потрібно виділити субвенцію в розмірі 37 млрд грн. Але знайти такі гроші в бюджеті достатньо складно, тому заяви Кабміну з цього приводу зараз мають більше іміджевий, ніж практичний характер.

Чи зможуть на місцях зберегти тарифи?

Місцеві політики в цій ситуації теж не хочуть постати перед виборцями в негативному світлі, тому всіляко намагаються зробити так, щоб платіжки залишилися на колишньому рівні. Але це не так просто.

Як розповідає голова департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко, один із можливих варіантів вирішення проблеми: не піднімати тарифів для населення, але підняти для бізнесу. За його словами, такий шлях розглядає Київ:

"Тариф для населення залишиться на старому рівні, а тариф на тепло для бізнесу підніметься на 70%".

Але в пресслужбі КМДА цю інформацію OBOZREVATEL поки не прокоментували.

Зберегти тарифи для населення за рахунок бізнесу дійсно можуть великі міста. Але ось маленьким і середнім це не допоможе. Вони можуть або покрити частину витрат із власного бюджету і зазнати прямих втрат, або ж скоротити опалювальний сезон.

"Може бути пізніше початок опалювального сезону, – каже Попенко. – Наприклад, почнуть його не 10-20 жовтня, а з 1 листопада. Таким способом заощадять гроші в бюджеті й отримають можливість хоча б закупити газ. Адже велика проблема зараз – це не тільки вартість газу, але й передоплата за нього, яку вимагає "Нафтогаз". У цій ситуації вони будуть пізно починати сезон і рано закінчувати, щоб вистачило грошей хоча б на 4 місяці".

Чи виграють українці від збереження тарифу?

У деяких містах населення дійсно не побачить у платіжках зростання тарифів на тепло. В інших, можливо, зростання буде не таким різким, як передбачалося раніше. Але це ще не означає, що споживачі залишаться у виграші.

Адже якщо опалювальний сезон буде не повним, громадянам доведеться деякий час померзнути і помитися в крижаній воді. А якщо витрати візьме на себе бізнес – це відіб'ється на кінцевій ціні товарів і послуг, каже Попенко:

"Населення не побачить зростання тарифів на газ безпосередньо в платіжках за тепло, але побачить це в послугах, товарах, матеріалах, продуктах. Для когось подорожчає оренда, для когось – вартість тепла, і так далі".

Фактично від збереження старих цін у платіжках громадяни не особливо виграють. Це більше потрібно представникам влади, як центральної, так і на місцях. Їхнє завдання – не подбати про добробут громадян, а не допустити негативу і протестних настроїв, щоб зберегти свій рейтинг. При цьому проблема тарифів на опалення так і залишиться невирішеною і перейде з нами в наступний опалювальний сезон.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber