1. Новини Закарпаття
  2. >

В Україні через дефіцит вугілля зупиняються енергоблоки: чи готуватись українцям до віялових відключень?, - ЕП

16.08.2021 21:20 Аналітика ВАЖЛИВО

З дифіцитом вугілля зіткнулась теплова генерація, яка забезпечує до 30% електроенергії країни.

З дифіцитом вугілля зіткнулась теплова генерація, яка забезпечує до 30% електроенергії країни.

До вашої уваги стаття від видання Еконоічна правда:

За останній рік Україна вдруге зіткнулася з дефіцитом вугілля на складах теплоелектростанцій та теплоелектроцентралей. План нарощування запасів не виконується. Більше того – з кожним тижнем обсяг цього палива зменшується.

Результат дефіциту – зупинка роботи п'ятнадцяти енергоблоків. Ще кілька десятків енергоблоків або на ремонті, або в аварійному стані.

Учасники ринку озвучують різні версії, чому так сталося.

Серед очевидних – скорочення виробництва струму атомними станціями на тлі високого споживання через теплу погоду. Є і конспірологічна: низькі запаси вугілля дозволяють окремим групам тримати ціни на електроенергію на високому рівні і торгуватися за те, щоб вони такими і залишалися.

Чому енергетичні компанії тримають "низькі" склади і що чекає споживачів?

Енергоблоки: не працюють два з трьох

За даними Національної асоціації добувної промисловості, 90% споживання вугілля припадає на енергогенеруючі компанії: теплоелектростанції (ТЕС) та теплоелектроцентралі (ТЕЦ). Перші генерують електроенергію як основний продукт. Для других електроенергія – побічний продукт, що залишається після нагрівання води для потреб громадян (гаряча вода в кранах та опалення).

Енергогенеруючі компанії можуть також працювати на газі, однак цей вид палива резервний та використовується рідко через його високу вартість. Деякі компанії можуть працювати на мазуті, однак з 1 січня 2019 року обіг цього палива з вмістом сірки понад 1% заборонений.

12 серпня дванадцять енергоблоків були законсервовані, дев'ять енергоблоків перебували на капітальному ремонті, сім – на аварійному ремонті, п'ять – у резерві, п'ять – на середньому, поточному або оперативному ремонтах. Найбільше енергоблоків – шістнадцять – простоюють через відсутність вугілля.

На Київській ТЕЦ-6, яка в опалювальний сезон забезпечує централізоване теплопостачання промислових підприємств, житлових та адміністративних будинків Дарницького, Дніпровського, Подільського, Деснянського та Оболонського районів столиці, один з двох енергоблоків перебуває на капітальному ремонті, а інший стоїть через відсутність палива.

Аналогічна ситуація склалася на Харківській ТЕЦ-5, яка в опалювальний сезон забезпечує теплом 23% харків'ян, а влітку – гарячою водою все півторамільйонне місто. На цій ТЕЦ є три енергоблоки. Два з них відключені через відсутність палива, один перебуває на капітальному ремонті.

Схожа ситуація з відключенням енергоблоків спостерігалася в лютому 2021 року, коли ті один за одним зупинялися через брак палива.

 Запаси: замість зростання зменшуються

Ситуація з накопиченням вугілля на складах ТЕС критична, зазначають в "Укренерго". За графіком накопичення палива, затвердженим Міненерго, 9 серпня на складах мало бути 1 359 млн тонн вугілля, але фактичні запаси менші на 36,4%. При цьому запаси не збільшуються, а зменшуються.

"9 серпня на складах ТЕС було 783 тис тонн вугілля, що на 2,7% менше, ніж на початок попереднього тижня. Обсяг антрациту на складах ТЕС з 2 серпня зріс на 3,2% до 261 тис тонн, запаси газового вугілля зменшилися на 5,4% до 522 тис тонн", – говориться в щотижневому звіті системного оператора.

На початку серпня 2020 року запаси вугілля становили 2,8 млн тонн – у чотири рази більше, ніж зараз. Що стало причиною низьких запасів?

Чому нема вугілля

Учасники ринку називають кілька причин.

По-перше, НАЕК "Енергоатом" у червні зупиняв роботу двох атомних енергоблоків (№4 Запорізької АЕС та №2 Южно-Української АЕС). Оскільки в літню спеку споживання електроенергії зростає, то формується її дефіцит. Вугільні ТЕС почали виробляти більше струму, споживаючи тверде паливо.

По-друге, вугілля не закуповується через брак коштів, кажуть представники генерації. Причиною безгрошів'я став рекордний обвал цін на електроенергію на початку липня, не в останню чергу спричинений діями ДТЕК.

По-третє, запаси вугілля можуть не збільшувати зумисно, аби спровокувати дефіцит палива для підтримки цін на електроенергію на високому рівні.

"Компанії, які мають ринкову владу (монопольне становище. – ЕП), можуть цим гратися. Завдяки "мінімальним складам" можна впливати на ціну електроенергії", – пояснив співрозмовник ЕП в Міненерго.

Чи будуть відключення взимку

Учасники ринку та експерти вважають такий сценарій малоймовірним.

"До опалювального сезону компанії завезуть необхідний обсяг палива. Відключень точно не буде. Якщо не куплять, то самі і постраждають, бо втратять кошти", – каже директор науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.

З ним не погоджується високопоставлений співрозмовник ЕП в Міненерго.

"Динаміка накопичення вугілля дуже погана, палива більш ніж утричі менше, ніж було у 2020 році. Сумніваюся, що компанії встигнуть завести необхідну кількість. Зараз треба кожного місяця завозити вугілля, а починати слід було ще раніше. У серпні взагалі не було поставок", – нарікає він.

Співрозмовники ЕП наголошують, що попри проблеми із запасами вугілля віялових відключень під час опалювального сезону не буде. У крайньому випадку доведеться повертатися до комерційного імпорту електроенергії з Росії та Білорусі, проти чого категорично виступає ДТЕК Ахметова.

З травня 2021 року такий імпорт заборонений, однак це рішення НКРЕКП діє до 1 жовтня. За необхідності регулятор може дозволити купівлю електроенергії в цих країнах.

Ще один варіант – переведення енергоблоків на резервне паливо. Однак, враховуючи поточні ціни на газ, такий сценарій найменш імовірний.

"Ведемо перемовини з постачальниками з Польщі, Казахстану, США. Незважаючи на підвищений попит на вугілля на світових ринках, ми вже починаємо його імпорт. Перша партія з Казахстану вже в дорозі", – повідомив ЕП генеральний директор компанії "ДТЕК енерго" Ільдар Салєєв.

Читайте на ГК:Новий закон про мобілізацію: до чого готуватися з 18 травня всім чоловікам
Читайте на ГК:У ТЦК помер військовозобов'язаний: що відомо про скандальну трагедію (ФОТО)
Читайте на ГК:Приголомшливі результати ЗСУ: за добу знешкодили 1160 окупантів і 25 танків армії РФ
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська