1. Новини Закарпаття
  2. >

На Закарпатті за 7 років вироки по корупційним статтям звелись до мінімуму (ІНФОГРАФІКА)

08.08.2021 13:31 Аналітика Ексклюзив Голос Карпат

Як і усюди по Україні тенденції у найзахіднішій області однакові: кількість і суворість вироків хабарникам різко зменшилась на фоні стрибка вироків тим, хто ці хабарі дає.

Як і усюди по Україні тенденції у найзахіднішій області однакові: кількість і суворість вироків хабарникам різко зменшилась на фоні стрибка вироків тим, хто ці хабарі дає.

Інструмент "Антикорупційний барометр", розроблений ГО "Наші гроші", яка спеціалізується на розслідуваннях у сфері публічних закупівель, автоматично збирає інформацію по судовому реєстру щодо вироків по корупційних і службових статтях Кримінального Кодексу України за період 2014-2021 років. Нещодавно з'явилась можливість виборки по областях.

Аналіз вироків винесених судами Закарпатської області за останні 7 років показав однакову ситуації по усій країні: кількість і суворість вироків хабарникам різко зменшилась на фоні стрибка вироків тим, хто ці хабарі дає. Ця "зміна настроїв" відбулася ще у 2017-2018 роках. Логіка підміни понять у боротьбі державних органів з корупцією цілком зрозуміла: не відрубати ті руки, що беруть - зроби показник на тих, які дають.

Найчастіше за ці 7 років у судах області слухали справи з обвнуваченням у службовому підроблені (ст. 366 КК України). Зі 155-ти винесених вироків - 18 виправдувальних. Далі - вироки щодо пропозиції надання неправомірної вигоди, тобто хабаря (ст. 369) - 124 вироки, з яких три виправдувальні. І якщо по статті 366 кількість вироків почала різко падати вже починаючи з 2015 року без винисення жодного у 2021, то по статті 369 раптово почала зростати у 2017 році.

Матеріали щодо половини статтей Кримінального Кодексу України, які визначають корупційні злочини, у судових залах Закарпаття не заслуховувались взагалі.

Так, жодного разу не розглядались справи по зловживання владою, що спричинило тяжкі наслідки, через умисне внесення до декларацій недостовірної інформації або незаконне збагачення. Справи про зловживання особи, що надає публічні послуги та про підкуп такої особи слухали по одному разу. В обох випадках з обвинувальним вироком. Ризикну подумати, що справа тут, також, у відсутності практики в органів, що здійснюють досудове розслідування.

"Наші гроші" пояснюють, що деякі корупційні статті можуть одночасно бути присутні у вироку, деякі вироки пораховано двічі (по кожній зі статей). Також дається роз'яснення щодо статтей 368-2 і 368-5 (Незаконне збагачення), одна з яких, ст. 368-2, була введена в Кримінальний кодекс України у 2011 році, а у лютому 2019 року рішенням Конституційного Суду № 1-р/2019 визнана такою, що не відповідає Конституції України; а ст. 368-5 введена в КК України лише 31 жовтня 2019 року.

Також зазначається, попри те, що усі корупційні статті передбачають покарання у вигляді позбавлення волі, за останні 7,5 років реальні покарання були присуджені лише у 10% випадках винесених по усій країні вироків. При цьому – відсоток ув’язнень за корупційні злочини щороку зменшувався. Так, починаючи із 2014 року, коли було близько 100 таких вироків, їх кількість щороку падала, і в 2020 році становила приблизно 80.

Автор "Наші гроші"

Нагадаємо, у Виноградові поліція вже понад рік з'ясовує, куди поділись 1,5 мільйони гривень з двох грантів Євросоюзу.

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська