1. Новини Закарпаття
  2. >

Ім'я на продаж. Як змінюють прізвища для кандидатів-клонів, хто це кришує і при чому тут батьківщина Зеленського, - Страна

26.09.2020 21:07 Аналітика

До місцевих виборів залишається всього місяць. 24 вересня сплив термін реєстрації кандидатів і списків партій.

До місцевих виборів залишається всього місяць. 24 вересня сплив термін реєстрації кандидатів і списків партій.

І знову як і практично на всіх минулих виборів в атаку йдуть кандидати-клони.

Це спеціально найняті конкурентами люди, чиї ПІБ схожі або ідентичні одному з фаворитів виборчих перегонів. Це стара шахрайська технологія, що застосовується від виборів до виборів, і що отримала мовчазне схвалення нової влади.

Мета клону - заплутати виборця, щоб вкрасти у кандидата-однофамільця голосу.

Двох однакових прізвищ у сусідніх рядках бюлетеня досить, щоб виборець помилився і подарував голос фейковий кандидату. Розрахунок на поспіх, неуважність і пенсіонерів з поганим зором - вікову групу, яка стабільно ходить на вибори. Заплутатися легко, особливо коли галочку потрібно поставити швидко, а бюлетень завдовжки під два метри.

Причому схема працює навіть при частковому збігу ПІБ - однаковою прізвища або ідентичних ініціалів.

Уже відомо як мінімум про чотирьох клонах мера Дніпра Бориса Філатова (це тільки ті, які подали документи на зміну прізвища в Дніпропетровській області).

Відразу кілька кандидатів-клонів подали документи для участі в місцевих виборах в Одесі. Так, в останній день реєстрації за крісло мера Одеси вирішили поборотися однофамільці чинного міського голови Геннадія Труханова (відомо про один клон), відразу кілька двійників актора Олега Філімонова, і навіть однофамілець діючого президента Володимира Зеленського.

Також відомо про двох клонах під мера Умані, одного клону в Каховці, в Житомирі і в багатьох інших містах. А днями СБУ відзвітувала про затримання клону кандидата в мери Світловодська Кіровоградської області.

А найцікавіше, що основний рекрутинг маріонеток відбувається на вотчині президента - в Кривому Розі. Наприклад, клон під мера Каховки Андрій Дяченко - родом з Кривого Рогу.

Сама технологія "клонування" не нова і раніше вже застосовувалася для відтягування голосів у виборчих перегонах.

Так, на президентських виборах 2019 року висувався позафракційний нардеп Юрій Тимошенко. Юлія Тимошенко заявляла, що він - технічний кандидат-клон, якого влада зареєструвала спеціально проти неї. У однофамільців збігалися також ініціали - Тимошенко Ю.В.

За підсумком він взяв 0,62%. І поза свою лепту в те, що Тимошенко не потрапила до другого туру.

Є й інші приклади. На мажоритарному окрузі №94 з центром в Обухові на минулих парламентських виборах за мандат вели боротьбу близький соратник Порошенка Ігор Кононенко і журналіст телеканалу "1 + 1" Олександр Дубинський, висунутий "Слугою народу". По тому ж виборчому округу балотувалися три кандидати з прізвищем Дубинський (причому два з них в біографії вказали роботу на приватне підприємство "Слуга народу", що не мають відношення до партії), три кандидата з прізвищем Кононенко і один Кононенко.

В цілому ж президентська партія "Слуга народу" виявила близько сотні "кандидатів-клонів", які видавали себе за її представників на парламентських виборах.

"Країна" розбиралася, як працює ринок двійників перед місцевими виборами, і чи здатний клон вкрасти у кандидата-фаворита перемогу.

Клон "під ключ"

Політичні тезки діляться на два типи.

Перші - готові клони. Це реальні люди, чиє прізвище збігається з прізвищем кандидата, у якого потрібно "відкусити" частину голосів. Ще краще, якщо збігається і ім'я. Ідеально - якщо ще й по батькові, але таке буває рідко.

"Механізм пошуку простий, - пояснює політтехнолог Катерина Одарченко. - Потрібну прізвище, припустимо, Шевченко, пробивають за спеціальними баз з фонду соцстраху. Знаходять будь-якої людини з потрібною прізвищем і за плату пропонують йому зареєструватися кандидатом на вибори. Зазвичай клонів виставляють проти найсильнішого кандидата і займаються цим чорні технологи ".

За словами Одарченка, знайти клону неважко, особливо якщо прізвище поширена. Наприклад, якщо потрібно мінусувати умовного Андрія Шевченка - робота технологів істотно полегшується: в країні повно людей з такими іменами.

"На якогось Андрія Шевченка з села німи реєструють громадську організацію -" Батьківщина Черкащини ". І якщо від реально існуючої партії "Батьківщина" йде депутат Андрій Шевченко, не всякий виборець розбереться, хто з них - справжній. Особливо це плутає літніх людей зі слабким зором. Вони чіпляються за знайоме ім'я, а подробиці дрібним шрифтом вже не читають ", - міркує Катерина Одарченко.

Саме з цієї причини технологи намагаються підібрати "клону" так, щоб той опинився у виборчому бюлетені на сходинку вище "жертви". Наприклад, щоб ім'я клону починалося на букву "А", тоді як у конкурента на "В". Алфавітний порядок в цьому випадку має значення.

Якщо ж ім'я та прізвище у конкурента екстравагантна, і готового тезку знайти не вдається, технологи вдаються до другого варіанту "клонування" - створюють клона з нуля.

Спеціально найнятий людина йде в ЗАГС і просто змінює ім'я і прізвище напередодні виборів. Виглядає це, звичайно, підозріло, проте з точки зору українського законодавства - все чисто.

"Людина була Іваном Івановим, а перед виборами раптом став, наприклад, Віталієм Кличком. А після виборів поміняв ім'я назад. Найсмішніше, що в Україні це законно, і покарати таких людей по суті, ні за що. Ну, захотів людина поміняти ім'я - і поміняв ", - зазначає Катерина Одарченко.

Найчастіше бажаючих взяти участь в такій політичній афері шукають в невеликих селах і серед неблагополучних верств населення.

"Іноді на роль двійника беруть бомжів. Роблять йому новий паспорт, дають грошей на пиво. Адвокат по довіреності несе документи у виборчком і реєструє нового кандидата ", - розповів" Країні "один з політтехнологів на умовах анонімності.

Для ще більшої натуральності на клону реєструють якусь громадську організацію з назвою, схожою на партію кандидата-лідера.

Ціна "клонування" - від 10 тисяч доларів і вище. Але це не означає, що всі винагороду забирає двійник.

За пошук клонів чорні посередники беруть гонорар від 5 тисяч доларів. До того ж, потрібно найняти двійника адвоката - щоб той замість клону подав документи на реєстрацію кандидата в виборчком. Плюс, забезпечити безпеку клону - зазвичай його десь ховають, щоб кандидат, якого "мінусують", його не знайшов.

"Одного з моїх двійників, який взяв моє прізвище і ім'я, зараз ніхто не може знайти. Сусіди кажуть, що він з'їхав з квартири і зник", - повідомляє, наприклад, мер Дніпра Борис Філатов.

Сам же клон отримує на руки не багато - за словами технологів, в середньому близько 10-15 тисяч гривень. Причому половину дають при подачі документів, ще половину при отриманні паспорта з новим прізвищем.

Втім навіть за такий невеликий за мірками політики винагороду рядові українці готові стати мінусовщікамі на виборах.

Паспорт змінюють за один день

Ситуація з двійниками під вибори патова. З одного боку, всі розуміють, що це маніпуляції з метою відтягнути голоси. А з іншого - з точки зору українського законодавства всі чисто.

"Право змінювати ПІБ передбачено для кожного громадянина України, і законних підстав для відмови немає", - каже "Країні" Андрій Магера, екс-заступник голови Центральної виборчої комісії (ЦВК).

Втім, до прозорості реєстрації двійників на вибори все ж є питання.

За словами Бориса Філатова, «двійників» реєструють в порушення процедури. Мер Дніпра стверджує, що в ряді випадків поліція навіть не перевіряє «клона» на наявність судимості, а поліція разом ЗАГСами видають їм документи за все за один день.

"Райвідділи видають подібного роду довідки за один день. Коли ці« клони »заходять з документами в РУВС, співробітники прекрасно розуміють, навіщо люди змінюють прізвища прямо перед виборами. Але тим не менше за хабарі видають нові паспорти. Без перевірки судимостей людини, розшуку, фінансового стану і т.д. ", - стверджує Філатов.

За інформацією джерел "Країни" серед політтехнологів, керує операціями по реєстрації клонів директор Департаменту нотаріату та державної реєстрації Дмитро Кирилюк, якому підпорядковуються регіональні управління.

Втім, глава Мін'юсту Денис малюська цю інформацію спростовує.

"Кирилюк таких вказівок не дає і повноважень таких не має. Те ж саме стосується і всіх інших співробітників Мін'юсту ", - прокоментував" Країні "міністр юстиції.

Битва рейтингу і анти рейтингу

Історія з клонами репутаційно токсична і для самих однофамільців, і для замовника. Майже завжди очевидно, кому з конкурентів вигідно підіслати двійника. До того ж, це відразу стає надбанням громадськості і привертає увагу преси.

Андрій Магера вважає, що клони працюють замовнику не в плюс, а в мінус.

"Швидше за все, технологи таким чином розводять штаби на гроші, - вважає він. - Якби двійники були ефективні, то таким методом масово б користувалися. Але в містах з населенням понад 75 тисяч діє двухтуровая мажоритарна система - для перемоги кандидату потрібно взяти від 50%. Клони не зможуть відтягнути настільки багато голосів, щоб кандидат програв ", - пояснює Магера.

За його словами, маніпуляція з іменами може "вистрілити" в маленьких селах і містах, де діє мажоритарна система відносної більшості.

"Для перемоги достатньо набрати більше, ніж будь-хто з конкурентів. Там один голос може вирішити результат виборів. Але є нюанс - в невеликих містах всі один одного знають, і за незрозумілого двійника не проголосують ", - вважає Андрій Магера.

За словами мера Чернівців Олексія Каспрука, якщо у суперників шанси майже рівні, кілька відсотків голосів за рахунок клонів вдасться відтягнути, що може вплинути на результат виборів.

Однак мер впевнений, що клони не спрацюють з громадськими структурами і відомими кандидатами.

"Клони - не працююча технологія проти когось відомого, особливо проти чинного мера. Якщо в Чернівцях на вибори запустити Олексія Павловича Каспрука - "Другого", це відразу стане сенсацією №1. Про це все будуть говорити ще за місяць до виборів, з моменту реєстрації. Виборці все будуть знати і розуміти. Ну, може цей Каспрук - "Другий" і відбере 1-2% у мене в першому турі, але не більше, і на підсумок виборів це сильно не вплине ", - переконаний Каспрук.

Каспрук також нагадує, що подібні маніпуляції були і під час виборів до Верховної Ради в 2019 році. Безліч мажоритарників-ноунейм в різних містах висувалися від деяких ТОВ або ГО "Слуга народу", і навіть взяли такий-сякий відсоток. У тому числі були такі кандидати і в Чернівцях. Але для потрапляння в парламент цього не вистачило. А справжня "Слуга народу" зайняла в парламенті монобольшінство. Тому Каспрук вважає, що клони як політтехнологія - неефективні.

Однак глава передвиборного штабу одного з кандидатів в мери, який побажав залишитися неназваним, не згоден з такою думкою. За його словами, клонів все ж варто побоюватися - саме через те, що вони можуть не дати очевидному фавориту гонки перемогти вже в першому турі. А в другому турі виборів діють вже зовсім інші закони.

"Це ефективна технологія проти кандидата, який може перемогти в першому турі. Нехай навіть клони вкрадуть у нього 1-2% - це розмиває його рейтинг. Якщо з'явиться другий Труханів, другий Кернес, другий Кличко - висока ймовірність того, що нині діючий мер не переобереться в першому турі. а в другому турі виборці голосують не «за», а «проти». Там вже результат залежить від антирейтингу кандидата, з двох зол вибирають менше », - пояснює політтехнолог.

Нагадаємо, ковід-приписки. Чи ставлять українцям помилкові діагнози по коронавірусу заради доплат лікарям та лікарням

Читайте на ГК:Українців просять бути обережними: у одній з соцмереж орудують шахраї
Читайте на ГК:Українцям погода підготувала "сюрприз": синоптик розповіла про погоду в Україні
Читайте на ГК:В квітні українські пенсіонери отримають надбавку до виплат за віком, але є одна умова: що варто знати
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська