У вівторок ціни на золото продовжили зростати, закрившись вище психологічно важливої позначки $2 тис. І це, як стверджують експерти, ще не межа.
Коронакриза, довгострокова і масова грошова емісія центробанків, наднизькі відсоткові ставки і очікування слабкого долара можуть зробити зростання цін на золото довгостроковим трендом.
Про те, що штовхає ціни на благородний метал вгору і кому це зіграє на руку в Україні, «Мінфіну» розповів голова департаменту групи ICU з корпоративного аналізу Олександр Мартиненко.
Чому інвестиції у борги втрачають актуальність
Першопричиною стрімкого зростання цін на золото стала невизначеність, викликана коронакризою. Карантинні обмеження, падіння мобільності і споживання наносять глобальній економіці збиток, масштаб і тривалість якого поки що не піддається оцінці.
У періоди такої високої невизначеності інвестиції починають масову втечу в «безпечні гавані» — активи з найменшими ризиками втрати вартості. Такими «безпечними гаванями» завжди традиційно вважалися держоблігації США та інших розвинених країн, а також золото.
Як правило, перевага віддавалася держпаперам. Адже вони, на відміну від золота, ще й приносять купонний дохід. Зараз же безпрецедентне за обсягом «друкування» грошей і високий попит на держпапери нівелювали цю перевагу.
Обсяг боргових інструментів з від’ємною дохідністю за останні шість місяців зріс за рядом оцінок до $12-14 трлн.
Володіючи такими інструментами до їх погашення, інвестори замість отримання доходів фактично несуть витрати. Частка таких інструментів в глобальному портфелі боргу зросла до 20%. Ще близько 40% займають інструменти з дохідністю 0-1%. В результаті золото стає більш популярним серед інвесторів. І цій популярності також сприяють надії на подальше подорожчання металу.
Нинішньому ціновому підйому золота притаманне багато нових особливостей, які роблять його унікальним. Перш за все, це відкрите питання термінів приборкання пандемії і тривалості її згубного впливу на економіку.
Інвестиційний попит на золото грає зараз головну роль в зростанні його ціни. Попит на золото, як на промисловий метал або ювелірну прикрасу, в умовах економічної рецесії і падіння споживання зараз вкрай низький, але не має значного впливу на цінову динаміку. Адже навіть напередодні кризи промислове споживання становило всього близько 10% загального попиту на золото.
Три причини «золотого» ралі
Так само, як і інші активи, золото може переживати як цінові злети, так і падіння. Ще свіжі в пам'яті інвесторів посткризові 2010-11 рр.: тоді глобальна фінансова криза стала основним двигуном золотих котирувань, які з кінця 2007 р. до вересня 2011 р. більш ніж подвоїлися до історично рекордної на той час позначки в $1 900.
Але в міру відновлення фондових ринків популярність золота падала, і вже до кінця 2011 ціна на нього обрушилася майже на 20%.
Ця невизначеність ще може ивалий час тримати фінансові ринки в напрузі і змушувати держави підтримувати національні економіки безпрецедентними грошовими вливаннями.
Це також означає продовження безпрецедентно м'якої політики центробанків і низькі відсоткові ставки. А отже, зростання обсягів боргових інструментів з від’ємною дохідністю — небаченого явища для 2010-11 рр. — продовжиться.
Ще одна особливість поточного золотого ралі — очікування долара, що слабшає. Зараз в цих очікуваннях експерти майже одностайні. До таких висновків їх підштовхує:
- -висока вразливість американської економіки від пандемії,
- -масштабні грошові вливання ФРС,
- -перегрітість ринку американських держоблігацій,
- -прагнення ряду центробанків (зокрема Китаю та РФ) диверсифікуватися від доларових активів.
Нинішньому ціновому підйому золота притаманне багато нових особливостей, які роблять його унікальним. Перш за все, це відкрите питання термінів приборкання пандемії і тривалості її згубного впливу на економіку.
Важливу роль також відіграють побоювання інфляції на розвинених ринках в результаті швидкозростаючої грошової маси. Незважаючи на те, що більшість аналітиків вважають прискорення інфляції малоймовірним в найближчому майбутньому, самого існування таких ризиків вже досить, щоб застрахуватися від них зараз, в тому числі за допомогою збільшення частки золота в інвестиційних портфелях.
Таким чином, можна говорити про те, що процес нарощування інвестиційними керуючими позицій в золоті поки ще далекий від завершення. Про це може свідчити і той факт, що частка золота в глобальному портфелі активів зараз становить 0,6%, в порівнянні з майже 1% у 2013 р.
Кому цікаве золото в Україні
Для більшої частини українців інвестиції в золото поки що залишаються маловиправданими. Найбільш негативну роль тут відіграють низька ліквідність ринку, значна різниця між ціною покупки і продажу банками і відсутність гарантій на депозити в золоті з боку Фонду гарантування вкладів.
У цих умовах найбільшу вигоду від часткової диверсифікації в золото можуть отримати лише власники великих інвестпортфелів вартістю від декількох мільйонів.
Читайте також:
- Фільм, який знімали на Закарпатті, візьме участь на кінопремії "Оскар" у 2025 році
- В Україні запровадять нові податки: для чого це потрібно та чого чекати українцям?, - Гетманцев
- Наближається непередбачуване: закарпатцям слід готуватись до важкого періоду
- На Закарпатті передбачені аварійні відключення світла: відомо графік
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Тариф на електрику з 1 вересня: Яка ціна чекає укр...
На тлі постійного зростання цін і високо...
09.08.2024 07:04 1053 0 Аналітика
Ціни на лохину падають: що відбувається на ринку я...
Сезон лохини в Україні добігає кінця. Са...
10.08.2024 12:44 79 0 Аналітика
Шокуючі зміни цін в Україні: масло б'є рекорди, яй...
В Україні оновилися ціни на продукти хар...
12.08.2024 04:49 2302 0 Аналітика
НБУ вилучає копійки: які номінали підуть у минуле
Національний банк України вилучає з обіг...
12.08.2024 05:59 149 0 Аналітика
Нацбанк показав офіційний курс валют на 13 серпня:...
Національний банк України підняв офіційн...
12.08.2024 23:50 217 0 Аналітика
Штраф у 40 тисяч: водії, будьте готові до нових за...
Зміни в українському законодавстві значн...
15.08.2024 02:02 7327 0 Аналітика