1. Новини Закарпаття
  2. >

Закарпаття і коронавірус: причини феномену високої смертності та числа нових хворих

13.07.2020 23:01 Аналітика Ексклюзив Голос Карпат

Минулої п'ятниці, 10 липня 2020 року, в Закарпатській області зафіксували черговий антирекорд по числу нових інфікованих коронавірусом Covid-19 за добу.

Минулої п'ятниці, 10 липня 2020 року, в Закарпатській області зафіксували черговий антирекорд по числу нових інфікованих коронавірусом Covid-19 за добу.

Упродовж минулого тижня область входила до ТОП-3 в Україні за числом нових хворих з підтвердженим діагнозом - "коронавірус". Щоправда, офіційні статистичні дані місцевими жителями сприймаються як дезінформація та "залякування".

Ще з самого початку спалаху епідемії в світі та введення карантину в Україні, закарпатці скептично ставились до повідомлень про масові зараження та зростаюче число смертей. Згодом, коли були зафіксовані перші випадки інфікування коронавірусом в Закарпатській області, риторика дещо змінилася.

Країни західної Європи, де українці перебували на заробітках, почали "закриватись". Чимало наших співвітчизників втратили робоче місце або ж повернулись на батьківщину у "вимушену відпустку" через карантин. Одночасно з цим, повідомлення про десятки тисяч хворих та сотні смертей щодоби в Італії, Франції та Великобританії викликали в закарпатців хвилю стурбованості. Тоді ж, 25 березня в Україні ввели режим НС по всій території. Саме в цей час люди масово вдавались до волонтерства - впродовж квітня-травня небайдужі допомагали грошима та медичними засобами для місцевих лікарень.

Однак згодом закарпатці звикли “жити в карантині” й поступово скептицизм щодо хвороби поширився серед людей.

 

Причини поширення Covid-19 на Закарпатті

1. Ситуативні, хронологія яких наступна:

- Повернення заробітчан додому після введення карантинних обмежень в країнах Європи та закриття кордонів. Саме в цей час масово порушувались умови перевезення пасажирів в транспорті та в чергах на пунктах пропуску. Після того, як масове повернення трудових мігрантів до рідних осель затихло, вважалось, що хвиля розповсюдження коронавірусу повинна піти на спад. Однак необхідно наголосити, прогнози стосовно того, що в гірських районах через віддаленість помешкань та відсутність густої заселеності небезпечна хвороба не поширюватиметься - заробітчани нібито дотримуватимуться 14-денної самоізоляції й так вдасться уникнути росту числа інфікованих - не підтвердились. Ймовірно порушення спричинили різкий ріст нових захворілих саме в гірських Тячівському, Міжгірському та Перечинському районах.

- Відзначення Великодня та травневих свят. Порушення правил безпеки під час регілійних обрядів, причащання “з однієї ложечки” прихожан церков.

Варто згадати, що лікар Комаровський в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Карпат зазначив, що після “травневих” пікніків захворювання на Covid-19 має піти на спад. Однак статистичні дані щодо нових інфікованих були абсолютно протилежними.

- Період канікулів, літніх відпусток та масові гуляння в містах та зонах відпочинку. Починаючи з кінця травня й закінчуючи сьогоднішнім днем, по області майже забули про існування коронавірусу та карантину - в містах відновили роботу громадського транспорту, відкрились кав’ярні, кінотеатри, дитсадки та інші заклади. При цьому, зважаючи на послаблення умов карантину, відбулось і “послаблення” відчуття небезпеки серед жителів - люди ігнорують необхідність носіння масок в місцях масового скупчення осіб, у громадському транспорті, продовжують збиратись чисельними групами тощо.

“Бачиш коронавірус? Ні? І я не бачу. А він є”

2. Людський фактор. Власна зарозумілість, недовіра до представників влади та чиновників, впевненість у тому, що "нас постійно обманюють та обкрадають" - серед причин ігнорування вимог карантину.

Розслідування спалахів COVID-19 на Закарпатті встановили, що в трьох районах причиною захворювання стали масові гуляння

“В Закарпатській області в трьох районах за результатами епідрозслідування було встановлено, що до сплеску захворюваності привели саме масові святкування: весілля, дні народження, також святкування релігійних свят, коли сім'ї з'їжджалися з різних сіл, святкували це все, і за тиждень вони всі ставали контактами і протягом тижня реєструвалися нові випадки коронавірусної хвороби", - зазначив головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко.

- Психологічна та фінансова втома від постійного життя серед страху перед хворобою. 

Ще до офіційного послаблення карантину закарпатці вирішили “послабити” його самі для себе: перестали носити захисні маски, почали збиратись великими компаніями і тд.

Показовим є випадок села Кричово у Тячівському районі. Тут місцеві жителі почали масово носити маски після того, як захворіли 39 односельців.

Ще один важливий аспект “втоми” жителів області полягає в ускладненні фінансового становища. Засоби до існування в багатьох буквально підходять до кінця - наприклад жителі сіл, які щодня добирались в місто на роботу наразі або залишились без робочого місця або ж банально не можуть доїхати через скасування приміського громадського транспорту. Щодо місцевого бізнесу, то він, якщо не збанкрутів, то ледь животіє в складних умовах карантину. Власне це й стало однією з причин самовільного порушення обмежень та протестних акцій і звернень до місцевої влади з вимогою піти на поступки бізнесу у вигляді скасування деяких пунктів правил карантинних обмежень.

3. Бездіяльність влади. Відсутність контролю (який був здебільшого декларативний) та непритягнення до відповідальності (штрафи) правоохоронцями. Суперечливий характер повідомлень про вірус. Інформація, яку влада доносила до людей, була нелогічною та часто неправдивою. Скажімо, одні поширювали інформацію про те, що коронавірус на металевих поверхнях живе 72 години, а на дерев’яних - ще довше. Інші ж джерела повідомляли, що вірус може жити тільки 2,5 години і то у вологому середовищі.

Українські вірусологи радили частіше провітрювати приміщення, бо у чистому повітрі вірус гине, але при цьому уряд заборонив прогулянки у парках, скверах.

А на Закарпатті саме представники облдержадміністрації напередодні навіть організували масовий забіг в Ужгороді.

Окремо варто зупинитись на реакціях місцевих щодо ситуації з Covid-19 по області та в світі загалом. У закарпатському сегменті Фейсбуку майже під кожним дописом з новинами та офіційними звітами МОЗ про статистику захворювання виникають довжелезні гілки суперечок прихильників "теорії обману" та користувачів, які "вірять в коронавірус".

Варто лишень згадати, що в Україні набрала необхідну кількість голосів петиція про заборону запуску зв’язку 5G, який за словами противників технології, може нести загрозу для життя та здоров'я людей. Разом з цим на противагу першим на Закарпатті навіть хворий на коронавірус медик записав відео з палати, аби показати, які небезпеки приховує хвороба та порушення карантинних вимог.

Прикметно, що наслідком ігнорування карантину й стало зростання захворюваності та смертності серед жителів області. Це в свою чергу призвело до того, що в останні дні червня на всій території Закарпаття відновили жорсткий карантин.

Варто відзначити, що на Перечинщині майже 12% інфікованих коронавірусом - підлітки.

Нагадаємо, що на Тячівщині серед одужавших від COVID-19 - малолітня дитина.

Читайте на ГК:Дитина померла внаслідок численних травм: на Закарпатті чоловіка, що вчинив смертельне ДТП покарали іспитовим терміном без позбавлення волі
Читайте на ГК:«Найважче на фронті - втрачати побратимів": історія військового, що повернувся з передової (ФОТО)
Читайте на ГК:Навіть небо плаче від болю: небесне військо поповнив 20-річний закарпатець (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська