1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Україна
  4. > >

Будівництво нової дороги Дрогобич-Трускавець

30.06.2020 14:41 Аналітика

Поблизу м. Стебник, у місцях, де в радянські часи вело свої видобувні роботи з розробки найбільших в нашій країні покладів солей калію ПрАТ "Стебницьке гірничо-хімічне підприємство "Полімінерал", відбулися обвали, причиною яких слугувало нераціональне використання шахт за часів Радянського Союзу (у будівництві застосовувались сильвінітові руди). Ще 14 вересня 1983 року була велика екологічна катастрофа в цьому регіоні – ґрунтова дамба прорвалася через сильну зливу. В результаті цього стався вихід селевого потоку об’єм якого перевищив 5 мільйонів тон. В результаті значної гідравлічної напруги сольові відходи отруїли всі прилеглі території і потрапили в річки Тисьмениці та Солониці, а звідти по течії до Дністра та навіть Чорного моря, негативно вплинувши на флору та фауну.

Навіть сьогодні існує ймовірність повторення даної історії, оскільки в дамбі є дрібні тріщини, але жодних заходів для усунення цього не було проведено. Існуюче провалля широною 50 метрів завдовжки 150 метрів і глибиною майже 100 метрів у передмісті становить немалі загрози. Управління ДСНС України Львівської області, а також провідні геологи не виключають можливість ще більших зсувів та нових проваль, подібних тим, які відбулися три роки тому. Оцінювати самостійно масштаби проваль не можна, НС Львівщини наголошує, що це небезпечно. Були вжиті заходи безпеки серед яких перекриття  однієї з основних доріг даного регіону, якою туристи потрапляли з Дрогобичу до Трускавця.

Нова траса через село Модричі 

Львівською службою автомобільних доріг була створена тендерна пропозиція, і вже подано 4 пропозиції на будівництво нової автомобільної дороги в об’їзд закритої через ліс. Аукціон буде проведено 23 липня. Очікувана вартість даної закупівлі складає 239 млн 448252 тис. грн. Протяжність нової дороги має бути приблизно 6 км. Планується запровадження сучасних систем водовідведення і встановлення екологічного освітлення. Планується закінчити будівництво до кінця наступного року.

Один із учасників тендеру наголосив на необхідності винесення рятівних археологічних робіт та археологічних розкопок як окремої тендерної пропозиції, оскільки такі роботи мають виконуватись не будівельної компанію, а спеціалізованими організаціями. Історично важливе поселення Модричі-1 пересікає проектну дорогу на відмітках ПК 3+30 – ПК 5+80. Тут мають бути проведені пам'яткоохоронні роботи. Представник замовника відповів, що вважає за доцільне включити такі роботи до технічного завдання тієї ж закупівлі. Тобто, окрема тендерна пропозиція створена не була. 

Проте, оскільки, все таки, необхідність археологічних розкопок була зазначена, будемо сподіватися на їх проведення належним чином, що дозволить зберегти важливі знахідки, що мають історичну цінність. Модричі-1 в історичному плані являє собою городище часів Русі (тоді його називали урочищем Тептюж або Кіптяж). Воно знаходиться на схилі з південної сторони гори Тептюж. Про цю гору можна знайти згадку у творі Івана Франка «Boa Constrictor», який був написаний у 1878 році: він описує як головні герої йшли через цю місцевість.

Городище було одним з відгалуджень «Руської путі» на Угорщину та Закарпаття - торгівельного шляху, відомого ще за часів неоліту. Проводячи археологічні розкопки у цій місцевості, студенти Дрогобицького університету імені Івана Франка десять років тому знайшли тут різноманітні дерев’яні фрагменти, котрі згодом завдяки вуглицевому аналізові було датовано 880 - 1210 роками нашої ери. Тут і досі є білих хрест, на якому написано «Руська путь».

Коли буде побудована дорога?

Існує ймовірність того, що повені на заході Україні та можливі непрогнозовані зсуви землі у цій місцевості можуть стати причиною зміни строків будівництва нової дороги. Багато хто вважає, що основною причиною карпатської екологічної катастрофи 2020 року, стала саме вирубка чорного лісу в цій місцевості. Якщо ж подивитеся на технологічну документацію описаного вище тендеру, то одразу можна побачити скільки повноцінних дорослих дерев планують викорчувати при підготовці до будівництва. Більше 880 дерев середній діаметр яких перевищує 32 см планують зрізати на даній території, яка відома не тільки своїм історичним значенням, але і нестійкими ґрунтами. Тому немало хто ставить питання про екологічну доцільність проведення запланованих робіт, виправдати які можна, в першу чергу, туристичним значенням дороги. Але чи добре було перевірено, чи не може це призвести до нових повеней та руйнацій, які завдадуть нових проблем екології та збитків людям ще на мільйони гривень?

Сьогодні численні держзакупівлі Прозоро було скасовано через складну екологічну ситуацію на заході України. У цьому році було багато нововведень у цій сфері, які переважно стосуються середнього та малого бізнесу, але дія нових правил державної закупівлі, схоже, буде перевірятися державними замовниками трохи згодом та, в першу чергу, нажаль, саме на відновлюваних роботах на шляхах цьогорічних повеней. 

Нові розробки власників майданчиків, дозволяють зробити аналіз дій будь-якого учаснику закупівлі. Можливість такого збору інформації, що вказує навіть на ймовірних конкурентів та на кінцевий об’єм і вартість пропозиції, підвищує продуктивність діяльності обох сторін процесу. У Законі про публічні закупівлі відбулися істотні зміни, які набули чинності 20 квітня цього року. Дізнатися більше про усі нові аспекти законодавства і побачити як їх коментують фахівці, можна у розділі новин акредитованих майданчиків Прозорро та в інфобоксі. Законної чинності також набув додаток Прозорро Маркет, який є імітацією звичного інтернет-магазину, але для державних замовників, які можуть тут придбати товари у перевірених постачальників за спрощеною схемою. Процес публічної закупівлі було спрощено, і він став ще прозорішим.

Читайте на ГК:На Заході України 21-річний хлопець випав з балкона п'ятнадцятого поверху
Читайте на ГК:Шокуюча ДТП: 90-річний чоловік потрапив під колеса автомобіля (ФОТО)
Читайте на ГК:Смертельна ДТП на трасі «Львів-Ужгород»: водій мікроавтобуса помер на місці, восьмеро людей потрапили до лікарні (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська