1. Новини Закарпаття
  2. >

ІКЕА і карпатський ліс: чи змінить міжнародний скандал та загроза втрати робочих місць підхід до лісозаготівлі в Україні? (ВІДЕО, ФОТО)

26.06.2020 23:49 Аналітика Ексклюзив Голос Карпат

Два закарпатські підприємства, Великобичківський держлісгосп та ТОВ «ВГСМ», стали фігурантами розслідування британської організації Earthsight.

Два закарпатські підприємства, Великобичківський держлісгосп та ТОВ «ВГСМ», стали фігурантами розслідування британської організації Earthsight.

Причина: причетність ІКЕА до використання у своїх меблях нелегально заготовленого карпатського лісу.

Цього тижня український інфорпростір облетіла новина про те, компанія ІКЕА виготовляє свої стільці з нелегально зрубаного карпатського бука. Такий матеріал оприлюднила британська неурядова організація Earthsight, відома своїми розслідуваннями корупції в лісовій сфері, якими користуються, зокрема, у Європарламенті.

Суть викриття, над яким працювали 18 місяців, полягає в тому, що дослідивши увесь ланцюжок виробництва меблів ІКЕА, стільців культових моделей Terje та Ingolf від лісосіки до полиці магазину, британці довели, що деревина для них заготовлюється в закарпатських лісах з порушенням норм законодавства. Зокрема мова йде про те, що дерева рубаються в «період тиші» та нелегально.

Для світового гіганта ІКЕА, який є найбільшим споживачем деревини у світі, це, насамперед, іміджеві втрати. І хоча сировина з України становить менше 1% в загальному обсязі закуповуваної деревини, після звіту британців в компанії заявили, що переглянуть ланцюг поставок з нашої країни.

В той же час для українських підприємств наслідки можуть бути набагато серйознішими. Якщо ІКЕА розірве контракт з ТОВ «ВГСМ», то компанія втратить понад 90% продажів і тоді найбільше деревообробне підприємство Закарпаття - закриється. Без роботи можуть залишитись 350 робітників.

В коментарі Голосу Карпат директор ТОВ «ВГСМ» Ірина Мацепура підтвердила такі ризики: «ІКЕА може розірвати контракт. FSC може забрати сертифікат в лісгоспу чи в нас. Це призведе до закриття підприємства».

В своєму розслідуванні Earthsight згадали також недостатній контроль з боку лісової опікунської ради - FSC. Сертифікатом FSC, який для ІКЕА є гарантією легального походження деревини в ланцюгу, володіє як «ВГСМ», так і Великобичківський держлісгосп. Якщо його заберуть в одних чи інших, то це однаково призведе до втрати контракту.

Чому закарпатці потрапили у звіт Earthsight

Згадане у звіті Earthsight закарпатське підприємство «ВГСМ» - один з найбільших постачальників для ІКЕА в Україні. Як стверджують британці, шведський гігант споживає 96% їхньої продукції. Частково це прямі поставки, але більша частина відвантажується румунському виробнику ІКЕА - Plimob.

Букові колоди в очікуванні на обробку на виробництві «ВГСМ» у Великому Бичкові в Українських Карпатах, жовтень 2019 року. Джерело: Earthsight

 

На полицях та інтернет-магазинах ІКЕА можна знайти багато відомих моделей стільців, що виготовлені з українського бука: культові Terje та Ingolf, а також Borje та Henriksdal.

Для реалізації замовлень «ВГСМ» купує бук у Великобичківському держлісгоспі. Саме до них в розслідуванні виставлені підозри в наявності нелегальних рубок, у тому числі в «період тиші» та суцільно санітарних.

У 2018 році перевірка Держекоінспекції підтвердила, що з квітня по червень того року в лісгоспі видавали понад сотню лісорубних квитків на санітарні рубки в «період тиші», що заборонено українським законодавством. Вже в Earthsight дослідили, що аналогічне порушення мало місце в 2019 та 2020 роках. В звіті йдеться, що на 10-ти таких ділянках заготівлю проводило «ВГСМ».

Зелена територія – це межа Великобичківського лісового господарства. Червоним позначені ділянки незаконної вирубки у квітні-червні 2018 року, жовтим – лісозаготівля на сертифікованих FSC зонах у 2017-2019 роках, синім – санітарні місця вирубки в "період тиші" у 2020 році, яку здійснювала "ВГСМ". Оранжевим кольором позначені санітарні місця вирубки в "період тиші" у 2020 році, які здійснювали інші компанії. Джерело: Earthsight

 

Окрім того, як стверджують британці, в лісгоспі не проводили процедуру Оцінки впливу на довкілля для суцільно санітарних рубок площею більше 1 га, а також відводили під цей вид рубок здорові дерева. Окрім того йдеться про забруднення водотоків під час лісозаготівлі та їх захаращення залишками й відходами зрубаних дерев.

Така практика, як свідчать розслідування вже українських журналістів, поширена в держлісгоспах усієї Закарпатської області.

Українські реакції на розслідування британців

Директор ТОВ «ВГСМ» Ірина Мацепура коментуючи звіт Earthsight тримається позиції, що в дослідженні невірно трактується українське законодавство щодо «сезону тиші» («періоду тиші» - ред.) і «незаконних рубок»:

«Законодавчо не розроблений механізм реалізації «сезону тиші», не зрозумілим є порядок реалізації обов’язків щодо визначення місць розмноження та інформування населення. Незрозуміла позиція законодавства стосовно обмеження лише санітарних рубок лісу, при тому, що дозволені всі інші. В цій ситуації виконання одних норм законодавства тягне порушення інших норм законодавства», - вважає Ірина Мацепура. - Українське законодавство містить визначення незаконної рубки – це заготівля деревини без спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (лісорубний квиток - ред). У цьому звіті використано дуже широке тлумачення незаконної рубки – будь що, що зрубано в період тиші. Це протирічить тим же документам на які посилаються автори звіту – Актам Державної екологічної інспекції, якими встановлено порушення, але не накладено штрафи за рубки в «сезон тиші». Рубки в «сезон тиші» не роблять заготовлену деревину нелегальною в розумінні українського законодавства».

Підприємець каже, що через це «ВГСМ» не визнають претензії звіту. Також Ірина Мацепура говорить про фактичні помилки та інтерпретації у звіті по відношенню до підприємства:

«Ми маємо контракт на стілець Terje, але практично не виготовляємо його протягом 10 років. Багато торгуємо з Plimob, але не в таких цифрах, як заявлено у звіті. Також не можемо серйозно розглядати тезу про те, що продукція, яка відвантажена через тиждень після закінчення «сезону тиші», виготовлена з деревини, яка заготовлена в цей період, це технологічно неможливо враховуючи технологічні процеси і запаси деревини. Експерти помилилися навіть в даті заснування нашого підприємства – воно існує з 2010 року і ми не переробляємо зараз 40 тис м куб деревини».

Директор Великобичківського держлісгоспу Юрій Сойма в коментарі Голосу Карпат назвав розслідування британців замовним, а очолюване ним держпідприємство та ТОВ «ВГСМ» такими, що потерпіли від цього замовлення.

Юрій Сойма переконує, що його підприємство продає лише легально заготовлену деревину: «Від коли я роблю нами не було продано «ВГСМ» жодного кубометра лісу без відповідних документів або такого, що міг бути заготовлений не законно. Так само як і іншим підприємствам. На все є законні лісорубні квитки. Це все законно згідно українського законодавства. Якщо це по-британськи не законно, то це нестиковка британського і українського законодавств».

На питання з якого виду рубок лісгосп продає підприємству деревину, директор відповів, що основна частина це з рубок головного та проміжного користування і, якщо є «здоровий ліс», то також з вибіркових санітарних та суцільних санітарних рубок.

В той же час голова Держлісагенства Андрій Заблоцький доручив провести перевірку Великобичківського держлісгоспу на наявність фактів, оприлюднених Earthsight. Про це він написав на своїй Фейсбук-сторінці. Однак саме розслідування чиновник поставив під сумнів, зокрема назвавши його таким, що «в більшості дублює дослідження дворічної давнини».

Андрій Заблоцький мав на увазі розслідування 2018 року, коли британці виявили, що 40% відвантаженої до Євросоюзу деревини на суму біля 1 мільярда євро, підпадає під підозру як заготовлена незаконно. Тоді Держлісагенство теж відмовилось його визнавати, а Уряд Володимира Гройсмана провів перевірку викладених фактів, багато з яких були підтверджені. Це поклало початок реформи у Держлісагенстві, яка сьогодні виявилася безрезультативною.

Чому Earthsight варто почути

Великобичківський держлісгосп, в якому росте той самий бук для стільців ІКЕА, потрапив у звіт Earthsight також через відсутність процедури ОВД для суцільно санітарних рубок на площах більше 1 га. Ця практика, розповсюджена у всіх держлісгоспах Закарпаття.

Починаючи з моменту дії закону 18 грудня 2017 року і 10 квітня 2019 року, згідно бази лісорубних квитків Держлісагентства, на суцільно санітарні рубки площею більше 1 га було видано 114 дозволів. За рік їх стало ще більше.

Активістами та екологами зафіксовано багато випадків трелювання і захаращення водотоків, в тому числі і в межах Великобичківського ЛМГ.

Трелювання водотоками та захаращені водотоки у Великобичківському держлісгоспі. Потік Тукалу, близ Ділового. Липень 2019 року. Джерело: Небайдужа Рахівщина

 

«Розслідування експертів Earthsight встановило, що у букових лісах ДП Великобичківське ЛМГ протягом певного періоду здійснювались суцільні санітарні рубки у так званий «сезон тиші». При цьому площа принаймні однієї такої рубки у 2018 році перевищувала 1 га, отже, ця рубка підлягала процедурі ОВД, чого лісгосп не зробив. На додачу були зафіксовані факти трелювання деревини водотоками та захаращення водотоків порубковими рештками, що також є грубим порушенням українського законодавства та стандартів лісоуправління FSC. Те, що виявлені правопорушення мають місце, не підлягає оспорюванню та різночитанню», - переконана еколог ГО «Екосфера» та доцент УжНУ Оксана Станкевич-Волосянчук.

Експерт зазначає, що такі підприємтсва як «ВГСМ» докладають чимало зусиль, щоб відповідати високим стандартам IKEA щодо збереження довкілля, а також стандартам лісової сертифікації FSC, тому що на фоні численних ФОПів та дрібних фірм, це підприємство одне з кращих у Закарпатті та Карпатському регіоні. Це, також підтверджують у своєму звіті Earthsight.

Однак, при цьому Оксана Станвекич-Волосянчук вважає, що факти, зазначені у звіті, в Україні повинні сприйняти серйозно. Адже таке «ВГСМ» працює на експорт і повинно орієнтуватися на законодавство, що діє в Євросоюзі.

«Потрібно детальніше розібратись, що розуміє Earthsight під «незаконно» зрубаною деревиною», - продовжує Оксана Станкевич-Волосянчук. - На мою суб’єктивну думку такої деревини з Карпатського регіону у нас на ринку є не менше 80 %. Це деревина, заготовлена з грубими порушенням технологічних процесів лісозаготівлі, зрубана санітарними рубками в сезон тиші, а також за надуманими хворобами, вітровалами, без попередньо проведеної процедури ОВД, якщо площа таких ділянок перевищує 1 га. На цю деревину лісгоспи мають лісорубні квитки, акти лісопатологічних обстежень, бирки електронного обігу деревини. З таких санітарних рубок лісгосп у Закарпатті отримує 40-60 % ділової деревини, яка продається на аукціонах, переробляється і продається за кордон у вигляді меблів чи заготовок. За українським законодавством ця деревина є законно зрубаною. Незаконно зрубаною вважається лише та, яка вивезена з лісу без відповідних дозвільних документів. Тобто те, що у Європі є злочином, в Україні злочином, на жаль, не вважається. На мою думку, це є серйозною проблемою України, як держави».

Міжнародний скандал для ІКЕА і ризики втрати контракту для ТОВ «ВГСМ» - серйозне попередження Держлісагенству, яке не поспішає переглядати практики ведення лісового господарства, деякими з яких користуються ще з радянських часів. Для сьогоднішньої влади це затратні і непопулярні рішення, але якщо вона не хоче втратити міжнародних партнерів, робочі місця та, в майбутньому, лісову галузь, реформи необхідні вже.

Олена Мудра для Голосу Карпат