1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

"Треба загнутись, щоб його посадити": що закарпатці воліють купити з базару й не мучитись?

19.03.2024 20:17 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Хоч наразі ціни й зашкалюють, а от реалії говорять самі за себе.

Хоч наразі ціни й зашкалюють, а от реалії говорять самі за себе.

У регіоні в ряді населених пунктів уже стартували весняні роботи в садах й на полях. Люди масово садять і сіють, щоб мати запаси власновирощених овочів.

Нагадаємо, з початку повномасштабного російського вторгнення чимало жителів області почали додатково садити "Сади Перемоги" й вирощувати на них врази більше картоплі та інших овочів, які за останній період рекордно здорожчали й б'ють по кишенях пересічних покупців. "Сади Перемоги", зокрема, поспішили торік посадити на Березнянщині й Перечинщині.

Щоб мати запаси й не оглядатись на магазинні, чимало господарів почали аршувати й перекопувати власні подвір'я для грядок під зелень, яка теж на початку сезону торік була не одна з найдешевших.

Одним з найдорожчих наразі овочів в Україні продовжує залишатись картопля. Її висаджують у багатьох районах держави, у тому числі й на Закарпатті. Водночас, ціна цього овоча за останні роки істотно пішла угору, а після трагедії на Каховській ГЕС, потреба з вирощуванням овочів постала неабияк серйозно.

Затоплені території опинились украй непридатними для вирощування сільгосппродукції, у тому числі і картоплі. Відчутний дефіцит овочів, особливо ранньої зелені, які постачались раніше з Херсонщини, змусив ряд фермерів розгортати більші плантації для посадки городини в областях, де не йдуть бойові дії, і Закарпаття у цьому плані не стало винятком. Одними з таких районів є Берегівщина, Виноградівщина та Хустщина. Останній рік овочі й фрукти із Закарпаття успішно реалізують на ринках областей України.

Враховуючи не надто стабільну ситуацію на ринку овочів в Україні, багато господарів у різних районах і цьогоріч поспішили посадити й посіяти овочі в парниках й на городах. Відзначмо, в середині лютого, через теплу погоду, в деяких районах посадили картоплю, а з першими днями весни закарпатці почали сіяти ранню городину.

Ціна посадкового матеріалу цьогоріч варіюється від 85 гривень за кілограм. Це не дешево, кажуть краяни і, звісно, щоб засадити порядну ділянку одним зі стратегічно важливих овочів, кілограмом картоплі не обійтися. Тож доведеться зробити порядні витрати із гаманця. А от кому пощастило торік з урожаєм своєї картоплі, той звісно у виграші - купувати не знадобиться. Однак, в суму витрат слід врахувати не лише посадковий матеріал, а й ряд різних добрив, які необхідні для росту картоплі, а відтак і хорошого урожаю. "Пісна земля, кажуть, не родить, а якщо удобрити - буде більший хосен".

Великі затрати, а результати мізерні 

"Земля пустує, людина бідує". Та буває і так, що людина вкладає у землю і працю, і гроші, і душу, а в результаті розводить руками, "бо не вродило". Таким не надто врожайним для картоплі, кукурудзи й квасолі у регіоні видався минулий рік. Тоді ж на якість врожаю впливали не тільки погодні умови - дощі і спека, а й поїдання шкідниками.

Люди вибирали врожай картоплі майже з болота та з муками.

Частина врожаю погнила через погоду на полях закарпатців. Також були проблеми у зберіганні картоплі в пивницях й підвалах. Після таких невтішних наслідків, багато місцевих жителів міркують, чи варто "мучитись й витрачатись в таких величезних масштабах і згодом розчаруватись у власній праці?" Бо ж як не годуй землю фінансово, як "не пухти", а погодні умови та шкідники  дуже часто не дозволяють зібрати врожай закарпатцям.

Із цих причин, та враховуючи фінансову сторону, хтось каже, буде менше садити картоплі, щоб швидко вибрати. Хтось взагалі відмовляється обробляти земельні ділянки, бо мовляв, не родючі, як би їх не удобрювали щороку, а то й більше разів на рік.

"Враховуючи торішній досвід і взагалі, наскільки важким та затратним є процес із висаджування картоплі, - на те дай, за оранку дай... то вже дешевше обійдеться купити міх кромплів (картоплі), як мучитись", - відзначає пані Марія.
"Минулого року ще садила дві ниви порядні поряд з обійстям. Намучились із донькою. Самі садили, копали і вибирали", - відзначає газдиня.
"Погода не була втішною на врожай. Дощ і спека... Водночас, нам таки вдалось вибрати непоганий врожай картоплі. Багато набрали мішків, не гріхую. Та кромплі були бідненькі, чимало погрижених і погнитих", - відзначає Марія.
"Цього року ще не садили картоплю, хоч дехто в селі в нас уже посадив", - каже газдиня.
"Планую садити з наступного місяця, не спішу. Маю час. Одну ниву буду лише орати, не дві, як минулого року. Запасів картоплі ще маю, щоб посадити не купуватиму дорогу із базару, уже плюс. А буде треба, то докуплю уже потім мішок-два".

"У нас картопля і так іде слабо, не часто готуємо страви із неї, а от наробитись потрібно коло "другого хліба", - відзначає газдиня.

Читайте також: Хімічні ягоди і "зелені": чи вистачить закарпатцям грошей на "золоту їжу" з базару? 

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими