1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. ІТ і технології

Хто насправді є нульовим пацієнтом світової пандемії?

З чого все почалося? Від першої краплі крові до епіцентру пандемії, від першого міжвидового зараження до всесвітньої війни з вірусом. Хто був справжнім «пацієнтом нуль»?

Хто насправді є нульовим пацієнтом світової пандемії?

Синдром набутого імунодефіциту - млява і формальна фраза, що описує стан, який розвивається на тлі ВІЛ інфекції. Термінальна стадія зараження, захворювання вірусом імунодефіциту людини - останній етап чуми 21 століття в вашому тілі. Близько 40 млн осіб живуть з цією хворобою, повільно чекаючи трагічної розв'язки. Всесвітня організація охорони здоров'я, науковці та ЗМІ нескінченно тиражують страх перед глобальною загрозою, пророкуючи нам катастрофу.

Звідки з'явилося захворювання? Чому ми всі помремо і помремо чи? Що ми накоїли? Що ми зробили такого, через що тепер маємо справу з ВІЛ? 

На початку 80-х в США на тлі зростаючих побоювань і зростання числа хворих нової, по-видимому, смертельної інфекції, що вражає імунітет, починаються перші масштабні дослідження. Сталося це до того, як розгорілося полум'я світової епідемії і вірус проник в усі верстви суспільства і всі країни нашої планети. В цю мить вчені намагалися зупинити його і вивчали в рамках пов'язаних між собою пацієнтів.

Центр по контролю і профілактиці захворювань публікував щотижневі звіти про захворюваність і смертність, і кілька тижнів поспіль у них відображалися незвично високі дані по числу сарком, пневмонії Pneumocystis carinii pneumonia (PCP) і опортуністичних інфекцій. Те, чим зазвичай хворіють досить рідко. Загальний стан пацієнтів виділили в окремий синдром, зібрали робочу групу і стали розбиратися.

І ось через пару місяців, в березні 1984 року в Центрі з контролю і профілактиці захворювань в США вже щосили ретельному аналізу і дослідженню піддавалися сексуальні зв'язки кількох геїв і бісексуальних чоловіків. За дивним збігом обставин з усіх захворілих чоловіків, жінок і дітей саме ця група була найчисельнішою.

Одним з піддослідних «содомітів» став канадський бортпровідник Гаетан Дугас. Він працював в Ейр Кенада і помер в 1984-му від ниркової недостатності, викликаної опортуністичної інфекцією на тлі ослабленого імунітету. Безліч журналістів і публіцистів 80-х згодом опишуть Дугаса, як чарівного і сексуального спортсмена з необ'ёмним гомосексуальним лібідо. Помилково визначений як пацієнт «Нуль», Гаетан насправді не був ні «пацієнтом О», ні нульовим як таким. Відносно канадського бортпровідника, його випадок значився за номером 57, а позначення «О» відносилося до слова «outside» - тобто, які прибули з-за меж США. Саме з Дугаса взагалі починається використання терміна «нульовий пацієнт» в епідеміології. Але, як часто буває, це всього лише помилка, вірніше, неправильно сприйнята абревіатура. Молодий чоловік був продуктом своєї епохи, ВІЛ в його випадку і його становищі був скоріше питанням часу.

З одного боку, помилка журналістів, в руки яких потрапило опис 57-го пацієнта в Південній Кароліні, який прибув з Канади, зробила його знаменитим, ввела в епідеміологічний обіг новий термін, і звинуватила велелюбного стюарда в ввезенні ВІЛ на територію США. З іншого боку, Дугас продовжував займатися незахищеним сексом, навіть знаючи діагноз. І хоч він і з ентузіазмом описував свої подорожі і давав координати колишніх партнерів, його роль в цій історії дуже неоднозначна. Цікаво, що Дугас ніколи не був в Африці - найімовірніше він заразився ВІЛ десь ще. І, хоч він і був геєм, до шимпанзе, Конго або військовим експериментів він не мав ніякого відношення.

Його міф і його історія стали лише ілюстрацією в історії першої епідемії ВІЛ в Штатах і прекрасним прикладом загальної паніки, народження забобонів і перебільшень.

Найсвіжіші новини: