1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. ІТ і технології

На МКС виростили салат латук.

10.03.2020 23:46 ІТ і технології 29

Стало відомо, що що Міжнародній Космічній Станції змогли виростити нові овочі.

На МКС виростили салат латук.

На Міжнародній космічній станції виростили салат латук. При дослідженні з'ясувалося, що склад продукту ні в чому не поступається земному, мікробне середовище коренів і листя також практично збіглись.

Дане дослідження робить доцільним вирощування овочів і зелені на борту МКС, до чого вже давно прагнуть співробітники станції. Плюс такої продукції - в корисності, а рециркуляція води та інших ресурсів дозволяє вирощувати партії знову, навіть якщо політ тривалий.

У 2014 році NASA доставила на МКС систему Veggie. Вона являє собою платформу з штучним освітленням, системою поливу і вентиляцією. За два наступні роки на платформі виростили три партії салату латук, квіти і гірчицю.

Частина врожаю після збору обернули в фольгу, заморозили до мінус 80 градусів, щоб зупинити будь-які біологічні процеси, і відправили на Землю. Одночасно в земній лабораторії Космічного центру ім. Кеннеді на острові Мерріт у Флориді вирощували такий же салат латук в умовах, максимально близьких до МКС, в тому числі підтримуючи вологість і температуру, як на станції. Плюс, співробітники земній лабораторії щодня робили ті ж операції з рослинами, що і їхні колеги на МКС.

Нарешті, компанія AECOM пре дставила підсумки аналізу космічного і земного врожаю. Мікробіологічний аналіз, при якому бактерії і грибки з зразків рослин висаджували в сприятливе живильне середовище для розмноження, показав, що в латуке з МКС бактерій трохи більше, але обидва врожаю можна безпечні споживати.

«У астронавтів своя власна мікрофлора, і просто є речі, які живуть в середовищі космічної станції», - пояснили вчені.

Вивчення хімічного складу салату показало, що в космічному салаті латук нітрохи не менше корисних елементів, ніж в земній. А один з трьох космічних врожаїв навіть випередив земної за кількістю фосфору, натрію, сірки і цинку. Поки це пов'язали з випадковими чинниками.

За підсумками роботи дослідники заявили, що космічний продукт можна безпечно включати в меню астронавтів. Самі астронавти розповіли, що салат був смачним, і його додавали в тако і чізбургери. Тепер на МКС відправили капусту.

Однак, як зазначає дослідник Кіпрі версія з Бременського університету в Німеччина, для того, щоб рослини стали стійким джерелом їжі для космонавтів, необхідно вирішити безліч завдань, таких як недолік сонячного світла, а також коливання рівнів гравітації і радіації в космосі.

Тим часом в Росії в 2018 році почали розробляти меню для екіпажу, який планується відправити до Місяця. Основою пайка стане раціон екіпажу корабля «Союз» з продуктів сублімації сушіння. При такому способі приготування готові продукти заморожуються, а потім різко піддаються сушці в вакуумі, і лід відразу переходить в пароподібний стан. Їжа стає набагато легше по вазі, не втрачаючи при цьому поживних речовин. Щоб отримати готову страву, необхідно зробити в упаковці маленький отвір, залити туди гарячу воду і дочекатися приготування.

Запас буде розрахований на дев'ять днів. В меню для польотів до Місяці не буде розігріваються консервів і рідких соків. Соки, супи і другі страви замінять зневоднена їжа у вигляді невеликих шматочків або порошкоподібної суміші. Крім того, в місячний раціон планується включити консервовані рибні, м'ясні, овочеві закуски, фруктові десерти.