Область цього літа сколихнула рекордна спека.
Цьогоріч літо в Україні видалось неймовірно спекотним. Високі градуси в областях фіксувались уже у липні. У деяких регіонах температура повітря сягала 40-50 градусів Цельсія. Не оминули гарячі стрибки термометрів і Закарпаття. Аномальні температури фіксували, зокрема, жителі Виноградівщини й Берегівщини. Також спекотно було на Ужгородщині й Перечинщині. У великих містах почали працювати охолоджуючі рамки для перехожих, аби люди могли освіжитись в такій ситуації.
Аномальна задуха відчувалась у громадському транспорті, люди непритомніли та втрачали свідомість на автозупинках. Бригади швидкої здійснювали рекордну кількість виїздів на той час.
Від нестачі вологи й відсутності дощових опадів, у регіоні пересихали водойми й тріскався грунт на полях. Овочі, фрукти в садах йшли на нівець. На суцільний пустельний шматок перетворювались раніше зелені сільські пасовища, на яких знемагала худоба. Висохли навіть криниці й дерева в лісах. Підвищилась температура навіть у горах.
Читайте також: На Закарпатті не вродила найочікуваніша ягода: масштабна спека висушує працю людей
Міжнародна група вчених дослідила, що тривала та стійка посуха змінює видовий склад лісів, зсуває співвідношення дерев та чагарників у бік останніх та інколи призводить до заміщення дерев лучною рослинністю у короткостроковій перспективі. Такі результати науковці отримали, проаналізувавши лісові екосистеми в різних кутках світу. Дослідження вийшло в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences 2020 року.
Читайте також: Закарпатка залишила "трофей смерті" у лісі: що це були за знахідки? (ФОТО)
Чому це варте уваги?
Хоч ліси й здаються стійкими та непорушними, насправді вони вкрай вразливі та стикаються із чималою кількістю загроз. Однією з них є посуха, що через глобальне потепління дедалі частіше та сильніше вражає ліси. Вона призводить до значної смертності дерев, що має чималі наслідки, включаючи зміни у колообігу та зберіганні вуглецю, циклах води, загальній стійкості та зростанні рослин. Команда із майже сорока науковців вирішила дослідити останній фактор - як посуха впливає на відновлення рослинності після серйозних засух.
Що ж стану лісів у Карпатах, що потерпають від спеки в останні роки, то найбільше від засухи дістається смерекам.
Читайте також: Полювання вже почалось: у районах Закарпаття беруть штурмом ліси
Зруйнований врожай та змілілі закарпатські водойми
Відзначмо, за останній період аномальні температури улітку спостерігаються доволі часто в областях України й, зокрема, у Закарпатській області. Цього липня у деяких районах - Берегівщині, Виноградівщині тощо фіксували рекордні стрибки термометрів. У результаті різкої спеки й посухи у регіоні, потерпали сади та городи, люди скаржились на поганий врожай. До того ж пересихали гірські потоки й найбільші річки в області. Йдеться про Латорицю, Тису й Боржаву.
Зокрема, рівень Тиси цьогоріч у вересні, за офіційними даними, впав до історичного мінімуму.
Низький рівень води цього літа спостерігався також на річках Уж та Тур'я у межах Перечинського району. Раніше, розповідають старожили, ці річки були відомі своїм норовом. Тут були своєрідні пороми - "гайови".
Через Уж проїжджали навіть військові усюдихідні "амфібії". То була ностальгія, пригадують люди. Із часом річки регіону втрачають свою повноводність, а заразом рибу, яка тут раніше водилась.
Читайте також: У двох районах Закарпаття полюють вовки: небезпеку підсилює ще й загроза зі Сходу
Спека висушує землю, городина йде нанівець. Другий рік в регіоні скупо родить врожай "другого хліба". Цьогоріч на полях із цим овочем взагалі була мука, відзначають господарі. Тим часом ціна на овоч, який наразі є одним зі стратегічно важливих, шалено зростає. Кілограм "другого хліба" на ринках області нині обходиться від 20-25 гривень. Ще більш вагомий стрибок цін обіцяють у лютому. Картопля нового сезону злетить майже до 40 гривень за кілограм. Такі прогнози озвучують фермери.
Читайте також: Біда ближче аніж здається: відомо, який "ворог" чатує на закарпатців і як із ним борються? (ФОТО)
Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на«Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!
Читайте також:
- Імпортна отрута на закарпатських базарах: чого й чому слід остерігатись найбільше місцевим жителям?
- Невидима загроза вже насувається на Закарпаття: що чекає жителів вже цієї ночі?
- Переполох у одній із громад Закарпаття: з'явились фото й відео снаряду, запущеного рашистом (ФОТО, ВІДЕО)
- До України завезли отруєні фрукти: яка небезпечна загроза чатує на прилавках магазинів?
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Українців чекає неприємний "сюрприз" із картковими...
З 1 жовтня 2024 року в Україні вступають...
29.09.2024 12:07 13227 0 Суспільство
Злетіли до неба: у магазинах Закарпаття людей шоку...
Один з вагомих продуктів дорожчає в регі...
29.09.2024 12:12 14805 0 Суспільство
Дмитро Кулеба привіз на Закарпаття кохану жінку: в...
Обраниця екс-міністра закордонних справ ...
29.09.2024 13:27 7587 0 Суспільство
Українців попередили про підвищення цін на мобільн...
У 2025 році очікується значне підвищення...
29.09.2024 14:08 11314 0 Суспільство
Масований обстріл Запоріжжя та ракетна загроза з Б...
У Запоріжжі пролунали вибухи, є інформац...
29.09.2024 14:20 2257 0 Суспільство
Щонайменше 100 людей загинули, десятки вважаються ...
За прогнозами нестримна негода триватиме...
29.09.2024 14:25 4555 0 Суспільство