1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

"Люди їдять золото": у закарпатських магазинах часник продають, як "раритетний предмет"

1325
Суспільство Закарпаття

Ціни б'ють по кишенях. Товари стають рідкісним дефіцитом.

"Люди їдять золото": у закарпатських магазинах часник продають, як "раритетний предмет"

У закарпатських магазинах зросли у вартості ряд овочів. Йдеться не лише про капусту й картоплю (остання зросла врази у порівнянні із попередніми роками). Людей шокує золота вартість часнику у супермаркетах й  магазинах. Подеколи ціни і дійсно комічні, відзначають місцеві жителі. Вартість пекельного овоча  не опускається нижче сотні за кілограм уже два роки поспіль. Найперше ціна на часник "зарядила" до неба з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. Тоді у багатьох регіонах люди відчули значний дефіцит продовольства.

У попередній публікації ми писали, як зросла у регіоні вартість цибулі. Ядерним овочем почали запасатись в чималій кількості до чергового злету його у ціні. Запасались продукцією насамперед пенсіонери.

Що стосується часника у магазинах Закарпаття, наразі дефіциту цього продукту не має. Утім ціни вже зараз реально зашкалюють. У деяких торгових точках ціна на овоч сягає 200 і більше гривень за кілограм. Про таку вартість у магазинах повідомляють на Перечинщині. Однак, йдеться про деякі торгові точки в населених пунктах району. Про один із таких розповідає пенсіонерка пані Олена. Торгову точку співрозмовниця воліє не називати публічно. Її обурила  ситуація із рекордним завищенням цін на продукт.

Нагадаємо: Цей овоч дорожчав найбільше, його вибирали з гіркою бідою: ціна картоплі у магазинах Закарпаття побила рекорд

- У нас в магазині врази все дорожче. Який товар не надходить - дорожчий на десять гривень, аніж в інших магазинах району, - розповідає Олена. - Чому так дорого, Бог його знає. Через такі ціни ніхто вже туди і не ходить, шукають дешевшого на базарі. - Часник всюди по 150-160 гривень за кілограм. А у нас кілограм вартує цілі дві сотні, - обурюється пані Олена. - А звідки людям брати гроші. То треба бути мільйонером на такі ціни. Здирають останню шкуру, безсовісні. Наживаються магазини на наших бідах, - додає жінка.

Ситуація з овочем в Україні. Які прогнози?

Як ідеться на сайті "Мінфіну", у серпні середня вартість продукту у магазинах України сягає від 160-180 гривень за кілограм. Ціни на овоч місяць тому були врази нижчі 

Здорожчання спостерігається в останні п'ять років. Є різні фактори 

У листопаді 2023 до листопада 2022 року часник подорожчав на 12-15% зі 115 до 130 грн/кг. Схожа тенденція спостерігається протягом 5 років, зазначають експерти. Однією з причин високої вартості - активізація попиту серед населення. Другою причиною є закладання фермерами великих обсягів якісної продукції на зберігання в очікуванні найбільш прийнятної для себе ціни. Діє проста формула – скорочення пропозиції = зростання ціни.

У зростанні ціни часника виробники згадують і економічні фактори: ріст затрат на виробництво, енергоносії, оскільки утримання комерційних сховищ є додатковою статтею витрат, а також коливання курсу валют. Стосовно градації попиту – ферм.

Читайте також: "Залізна ягода", що ставить на ноги: що за незвичний смаколик продають на закарпатських базарах?

Ціни зростуть не лише в Україні, але й у світі

Нинішнього сезону в Україні очікується виробництво часнику від усіх господарств на рівні 1,5-2 тис. тонн. Продукт останніми роками споживається суто на внутрішньому ринку, експорт цієї позиції відсутній.

Про це AgroPortal.ua розповіла президент Асоціації виробників часнику України, представник нідерландської компанії з вирощування часнику та цибулі Gourmet Юліанна Мусса.

Читайте також: Масові блекаути й нова біда: чим закарпатці роблять запаси й чи будуть "багаті" на генератори?

За її словами, щоб займатися експортом часнику, потрібно вивчити світові ціни, відстежувати тенденції. Адже світовий ринок овочів працює так само, як ринок зернових чи олійних культур.

Експертка зазначає, що найближчим часом ціни на часник зростуть не лише в Україні, але й у світі: «Найперше це пов’язано з логістикою з Китаю, якщо Ємен буде продовжувати активні бойові дії в Червоному морі. Також варто врахувати, що значно здорожчали процеси вирощування. Але я думаю, що часник залишається однією з найперспективніших культур для українських аграріїв", - каже Юліанна Мусса.

Нагадаємо, Дорожчі за діаманти: на Закарпатських базарах "золота знахідка" цьогоріч вбила усіх 

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на «Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber