1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Масові блекаути й нова біда: чим закарпатці роблять запаси й чи будуть "багаті" на генератори?

5105
Суспільство Закарпаття

В Україні йде підготовка до зимових блекаутів.

Масові блекаути й нова біда: чим закарпатці роблять запаси й чи будуть "багаті" на генератори?

Цьогоріч у березні ворог удруге потужно атакував енергетичні об'єкти держави. Після численних, масштабних руйнацій енергостанцій в Україні назрів дефіцит електроенергії.

Відзначмо, аби врятувати українську енергосистему від додаткових навантажень та у зв'язку із непередбачуваними військовими діями, уже у травні цьогоріч в Україні повернулись до графіків погодинних відключень електроенергії.

Не оминули відключення світла і у найзахіднішому регіоні держави - на Закарпатті. Насамперед, відключення розпочалися із промислових споживачів, але згодом графіки погодинних знеструмлень охопили усіх побутових споживачів регіону.

Читайте також: "Убивча ягода" рулить: в яку ціну влетить закарпатцям один з головних сезонних смаколиків? 

Торік обійшлось без блекаутів. Однак в області готувались до до жорсткого сценарію

Варто відзначити, що в регіоні й торік готувались до повторних відключень, які ймовірно могли настати вже восени. Ще улітку 2023-го у Закарпатській ОВА людей застерігали бути готовими до найскладніших сценаріїв із забезпеченням електроенергією. Жителям радили робити запаси продуктами, питною й технічною водою. Також варто було придбати свічки, сірники, ліхтарі, а також павербанки та за можливості - генератори.

Однак, щодо останніх, то враховуючи вартість недешевих "монстрів" альтернативного струму, дозволити їх собі міг не кожен. Водночас, власники малого й середнього бізнесу були змушені рятувати власне становище, запускаючи у кафетеріях, піцеріях та інших торгових закладах генератори. Нагадаємо, цьогоріч на Закарпатті, в обласному центрі області, у генераторах потопала вся вулиця Корзо.

Також без роботи електрогенераторів у цей період не обходились і пекарні, що працюють в районах області, зокрема, в Ужгороді. У деяких пекарнях взагалі не вимикали генераторне живлення під час вимкнень та включень світла, як зізнаються журналісту видання "Голос Карпат". Зокрема про це розповіла одна із працівниць ужгородської пекарні пані Марія:

"Ми на світло уже й не дивимось. Генератори собі гудуть у нашій пекарні, не дивлячись - є світло чи не має. У нас потужне механізоване обладнання, яке реагує на будь-яке вимкнення світла і якщо його довго не має - це псує якість хліба. Тісто перекисає, ми не встигаємо вчасно його випікати і це проблема", - розповідає Оксана.

Читайте також: Потрібно встигнути до 3 серпня: «Закарпаттяобленерго» звернулося до жителів області із важливим повідомленням 

Люди обурювались. У магазинах псувалась продукція

Без електроенергії та генераторів у багатьох торгових точках псувалась продукція. Продавці нарікали. Насамперед, псувались молочні й м'ясні вироби, також морозиво. У деяких місцевих "АБС" ситуацію рятували по своєму. Холодильники застилали цупким рядном, що на деякий час допомагало, мовляв, тримати "свіжість" продукції". Нагадаємо, торік у регіоні через масові перебої із постачанням електроенергії, зачинялись ряд ресторанів та піцерій. Через такі неприємні сюрпризи від "Обленерго" люди навіть боялись іти на роботу. Чималі труднощі торкнулись і тих, що зазвичай працюють віддалено через комп'ютер, адже відключення впливали і на роботу електротехніки.

У липні цього року жителям регіону збільшили максимальний час відключень електроенергії - до 12 годин за добу. Жорсткий графік уже згодом викликав ряд обурень і невдоволених дописів у мережі Фейсбук. Насамперед, на знущання із боку обленерго почали скаржитись мешканці Виноградівського громади. Тут людей взагалі залишили на 15-17 годин без електрики. У жителів під час таких "сюрпризів" з електроенергію, як вони відзначають, горять холодильники й інші електроприлади. На жаль, витрати на купівлю й ремонт техніки людям в обленерго не компенсують. Також про "пекельні" погодинні відключеня світла писалм в мережі Фейсбук і жителі Тур'я-Реметівської ОТГ. Люди обурювались на бездіяльність влади у цьому питанні та вимагали від "Закарпаттяобленерго" чітких роз'яснень щодо такого жорсткого розподілу світла в громаді.

Читайте також: У громадах Закарпаття ввели заборони: які вимоги й де саме застосували? 

Після обіцяних перевірок світла у регіоні побільшало 

На відключення світла цьогоріч скаржились у багатьох областях України й не лише на Закарпатті. Люди писали ряд скарг на адресу "Держенергонагляду" й вимагали перевірити кожне із обленерго.

Пізніше у "Держенергонагляді" інформували про те, що планується перевірити 6 обленерго. Також мали перевірити, згідно із офіційним повідомленням, і "Закарпаттяобленерго".

Однак, і до цих перевірок люди ставились  надто скептично. У соцмережах писали, що світло й надалі вимикатимуть, а людей, мовляв, ніхто і не чутиме.

Згодом, таки, дійсно у регіоні світла побільшало й графіки стали врази коротшими. Останнім часом, відзначають краяни світло подекуди узагалі не вимикають. Продавці теж радіють - у магазинах продукція не псується, а холодильники працюють від електроенергії, а не від сонячних батарей та генераторів.

Однак, радіти мешканцям Закарпаття, ймовірно, не довго. В "Укренерго" застерігають про найскладніший період, який може настати вже цієї зими. Як прогнозують експерти, відключень укотре може побільшати в регіонах. Фінансів на ремонт ущент зруйнованих росіянами електростанцій не вистачає. До того ж на цілковите відновлення генеруючих потужностей України буде потрібно не один рік.

Генераторами радять запастись практично усім й сподіватись "на власні сили"

Українцям радять не відкладати й не продавати раніше придбаних генераторів. Адже їх робота ще знадобиться на найближчий період. Те, що останнім часом перестали вимикати електроенергію, не так пов'язано із перевірками обленерго, аніж з рядом наступних факторів: 

  • спаданням спеки;
  • збільшенням імпорту електроенергії з ЄС;
  • відновленням роботи двох атомних енергоблоків.

Цього разу українцям не тільки радять купувати альтернативні джерела струму, а й наголошують на необхідності генераторів у кожній приватній оселі, багатоквартирних будинків тощо. Людей закликають складатись, по можливості, на генеруючі машини струму й спиратись на власні сили, враховуючи складну ситуацію. 

Читайте також: людей закликають придбати генератори. Та це розкіш не для бідних.

Дали поради і промисловим споживачам. Йдеться про те, що вони мають вкладатися у власну генерацію електроенергії, щоб підстрахуватися від відключень, оскільки імпорт електроенергії у партнерів їм не допоможе.

Про це голова правління "Укренерго" Володимир Кудрицький сказав в інтерв'ю "Інтерфаксу-Україні".

"Зараз питання не в імпорті та відсутності електроенергії в системі в цілому, а питання саме в обмеженні живлення енерговузла внаслідок російських атак.
Імпорт саме в цій ситуації не сильно врятує промислових споживачів, але їх врятує якась внутрішня генерація, яка в цьому вузлі, в цьому районі існує", – сказав глава Укренерго.

Читайте також: Не тільки у зоні прикордонної смуги: де без дозволу не можна буде знаходитись жителям області?

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на «Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber