1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

На Закарпатті почалися "чорні жнива": у найближчий період в'їзд на полонини може бути платним?

26945
Суспільство Закарпаття

У регіоні стартували "чорні жнива" на гірських полонинах.

На Закарпатті почалися "чорні жнива": у найближчий період в'їзд на полонини може бути платним?

Закарпатці почали активний збір однієї із найдорожчих карпатських ягід - яфини. Її використовують як у власних потребах, так і здають заготівельникам та несуть на базари. Щодо останнього, то можливість підзаробити копійку на ринку, за словами "яфинарів", набагато реальніше, аніж здавати за безцінь. Хоч і в цій ситуації потрібно мати удачу й велике терпіння. Не рідко "яфинарям" - збирачам ягід доводиться вистояти із величезними кошарами на базарах до пізнього вечора. Але й буває, що людям вдається продати свій крам - "чорну ікру", як ще називають у регіоні яфину (чорницю), ще до обіду та встигнути на автобус. Наразі яфину до базарів Ужгорода, Мукачева тощо привозять найбільше із Перечинщини й Ужгородщини. На зелених базарах також багато різноманітних ягід та овочів, зокрема, кукурудзи, із Виноградівського району. Першочергово ціна на ягоду варіювалась від сотні гривень за літр. У липні ж ягоду продають від 50-60 гривень.

Яфин, кажуть збирачі ягід, цього року багато. Чорничні плантації на ділах та полонинах вродили щедро. Є що збирати, було б здоров'я й бажання підкоряти гірські вершини й рятувати збором й заготівлею ягід матеріальне становище. Зауважмо, на Закарпатті багато родин виживають у фінансовому плані на продажі "чорного золота", як величають поважно яфину. Однак, заробіток істотно важкий та потребує чи не сталевої витримки.

До чорничних вершин долають маршрут на спеціальних машинах. Люди встають майже о третій годині ночі й збираються в традиційний похід, запасаючись необхідною тарою. Близько п'ятої години за київським часом на полонинах розпочинаються "чорні жнива". Люди спішать назбирати і начесати гребінками золотої гірської ягоди, щоб мати із чим піти на базари.

Читайте також: "Залізна ягода", що ставить на ноги: що за незвичний смаколик продають на закарпатських базарах? 

Годувальниця - Руна. Чи збиратимуть яфини у найближчий період на одній із найбільших полонин у Карпатах?

Ідеться про одну з найвеличніших полонин у Карпатах, що об'єднує Перечинщину й Березнянщину. У свій час тут знаходилась військова база - секретний радіовузол "103". На сьогодні від військової бази залишились руїни, а до гірського масиву щоразу приходить чимало охочих туристів.

Щороку на Полонині Руній місцеві жителі заготовляють яфину. Стартує чорничний сезон зазвичай у місяці липні, водночас цього разу яфина у регіоні дозріла набагато раніше. Збирачі ягід уже активно підкорюють найвищу місцеву точку. Збирають ягоди на Руній жителі Тур'їз-Ремет, Вільшинок, Туричок, Тур'я-Пасіки тощо. Підзаробляють школярі на канікулах, а пенсіонери "виживають".

Чи довго ще збиратимуть чорницю на Руній місцеві жителі, мабуть, є риторичним питанням. Люди бояться, що вершина може стати чиєю приватною власністю, вхід перекриють шлагбаумом, зі збирачів ягід збиратимуть гроші. Так думають багато селян, адже невдовзі на гірському масиві планують розбудувати сучасний вітряний парк. Висота одного вітряка - більше ста метрів. Усього на гірському хребті заплановано збудувати понад 30 вітроустановок.

Читайте також: Фіолетове сонце в "колючому дроті": як заробляють на "чорному золоті" закарпатські родини й чому бідують? 

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на «Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber