1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Фіолетове сонце в "колючому дроті": як заробляють на "чорному золоті" закарпатські родини й чому бідують?

2120
Суспільство Закарпаття

У регіоні набирає масштабів сезон "чорного золота".

Фіолетове сонце в "колючому дроті": як заробляють на "чорному золоті" закарпатські родини й чому бідують?

Понад місяць жителі області вже збирають в лісах й на полонинах безцінний живий смарагд - чорницю. Одну з вітамінних карпатських ягід величають в регіоні "чорним золотом" й не даремно. Ця ягода не лише допомагає зміцнити здоров'я, помічна людям в яких є проблеми із зором, а й значно стабілізує бюджет закарпатських родин.

Варто відзначити, що багато місцевих родин підзаробляють на вітамінній ягоді вже роками. Чорницю збирають й заготовляють у великих масштабах в низинних й гірських районах області - на Міжгірщині, Хустщині, Перечинщині тощо.

Рік тому на закарпатських базарах ця ягода вартувала від 130 гривень за літр. Люди мучились, аби назбирати чорниць й принести до базарів Ужгорода й Мукачева із досить віддалених населених пунктів.

Цьогоріч яфину почали продавати на місцевих базарах від сотні гривень за пластиковий стаканчик. Принаймані, такі ціни вдалось помітити на ринку в Ужгороді журналісту видання "Голос Карпат". Високі ціни з початку старту яфинового сезону пояснювались тим, що яфина з'явилась у продажі набагато раніше очікуваного терміну. Також перший врожай збирали руками (без традиційних чесалок - "гребінок")

В останній період чорниця на зелених базарах області пішла різко на спад. Зараз літр яфини можна придбати від 60 гривень. Чорниць та інших ягід багато на ринку. Товар несуть, зокрема, з Перечинщини, Березнянщини й Виноградівського району. Відзначмо, що перші ягоди й овочі, якими почали торгувати цьогоріч на закарпатських базарах, були із найтепліших районів області.

Читайте також: Часу обмаль: українцям нагадали, що потрібно встигнути зробити до 16 липня 

Яфину збирати не легко, продати ще важче

Наразі яфини вже дозріли на закарпатських полонинах. Люди підкорюють гірські масиви із самого ранку. По "чорне золото" їдуть машинами. Майже о 5:00 годині за київським часом на полонинах стартують "чорничні жнива". 

Нелегкі будні в цей час очікують на родини, які виживають щороку з чорниці. Такий заробіток є радше мукою, ніж насолодою, хоча й підіймаєшся на таку висоту, що здається там легко дістатись хмаринок. Та живописний пейзаж полонин затуманює важка робота в цю пору, адже збирати яфину доводиться швидко й за будь-яких погодніх умов. Часто збір ягід проходить у палючому сонці, що забирає всі сили й неабияк виснажує.

Читайте також: "Все лежить, є загиблий": Закарпаттям пронеслася потужна стихія, що нищила все на шляху 

Муки збирання яфини доповнюють ще й муки реалізації ягід. Здають заготівельникам по 35-40 гривень. Це мізер, кажуть селяни. Аби мати більше "навару", несуть яфину на місцеві базари. Хоча й тут не завжди є охочі клієнти.

"Важко збирати яфину. То мука дуже велика. Рано вставати потрібно в чотири години та йти на машину, яка везе на чорниці під полонину", - розповідає пенсіонерка пані Марія.
"Ходимо всією родиною. Роками збираємо й продаємо яфини в Перечині й Ужгороді", - каже Марія.
"На базарі є нагода продати яфину  дорожче, бо приймають у пунктах прийому за безцінь - 35-40 гривень", - каже  Марія.
"Але стою тут від самого ранку. 15 літрів яфини принесла на базар, та ще сир і сметану. Люди обурюються, що так дорого літр ягоди. Я ж кажу, то наробитись потрібно, щоб назбирати. Мені теж не паде з неба", - відзначає Марія.
"Учора була більша удача, продала швидко і вже на обід повернулась додому автобусом.  Я з Вільшинок, добираючи на базар із першим ранковим рейсом і так стараюсь продати яфину й молочну продукцію, щоб не затримуватись надовго на ринку", - додає жінка.
"Зі мною із села їде ще багато жінок із яфинами. Більшість несуть ягоди на продаж в Ужгород", - каже Марія.

Читайте також: На Закарпатті полюють за грибниками: військовозобов'язаних ловлять в лісах й ведуть в ТЦК

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на «Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber