1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

"Залізна ягода", що ставить на ноги: що за незвичний смаколик продають на закарпатських базарах?

167136
Суспільство Закарпаття

На ринках області йде активна торгівля сезонними фруктами.

"Залізна ягода", що ставить на ноги: що за незвичний смаколик продають на закарпатських базарах?

У регіоні з початку  травня на зелених базарах торгують ранніми вишнями та черешнями, полуницею тощо. Сезон ягід цьогоріч стартував набагато раніше аніж рік тому через теплу погоду. 

Наразі на місцевих базарах торгують лісовою суницею та малиною, врожаєм персиків. Також у червні з'явилась у продажі й перша цьогоріч яфина (чорниця). Її вартість в останні тижні пішла на спад - від 60 гривень за літр. На початку ж вона вартувала від сотні гривень.

Та хоч яфину і вважають однією з найбільш цінних карпатських ягід, яку збирають закарпатці на полонинах щороку, популярністю користується і добре відома краянам ягода шовковиця. Її називають "еперка" місцевим діалектом. На зелених базарах її продають у пластикових стаканчиках. За літр смачних вітамінок доведеться віддати  від 60-70 гривень. Зокрема, такі ціни на ягоду пропонують на ринку Ужгорода.

Шовковиця (Morus) — рід рослин родини шовковицевих; дерева або кущі. В народі називають "морвою" (морва), "тутовим деревом".

Експерти рекомендують вживати шовковицю в разі авітамінозу, недокрів'я, шкірних захворювань як засіб для зміцнення здоров'я.

Читайте також: Фартова здобич: які трофеї здають закарпатці в приймальні пункти й чи отримують великі гроші?

Користь шовковиці безперечна

Шовковиця багата на залізо, рибофлавін, вітаміни С і К, калій, фосфор, кальцій, а також значну кількість клітковини та органічних сполук. Завдяки своєму складу - великій кількості вітамінів, мікро- та макроелементів, які забезпечують організм енергією, - шовковиця корисна як для дорослих, так і для дітей.

Перш за все шовковиця покращує роботу шлунково-кишкового тракту. Ягоди містять багато харчових волокон, клітковини, які здатні нормалізувати роботу ЖКТ, покращити роботу кишківника, знизити ризик появи спазмів, здуття живота.

Та сама клітковина регулює рівень холестерину у крові, тим самим підтримуючи роботу серця та кровоносної системи. Антиоксиданти відіграють свою роль у захисті від серцево-судинних захворювань.

Читайте також: "Діамантову" ягоду закарпатці везли у столицю: на ринках держави малина укотре побила рекорди

Антиоксидант (ресвератрол), виявлений у шовковиці, робить судини еластичними, знижує ймовірність утворення тромбів і розвитку серцево-судинних захворювань, наприклад, інсульту або інфаркту. Шовковиця знижує артеріальний тиск.

У шовковиці міститься велика кількість заліза, який рідко виявляють у фруктах. Високий його рівень сприяє профілактиці анемії.

Ягода знижує ризик виникнення онкологічних захворювань завдяки вмісту антиоксидантів (вітамінів C та А) та поліфенолів, які сприяють нейтралізації вільних радикалів, покращенню загального стану організму.

Шовковиця зміцнює кісткову тканину. Кальцій, якого багато в її ягодах, корисний для кісток і зубів. Магній, залізо та фосфор найбільш корисні для осіб похилого віку, вживання цих мінералів разом із шовковицею регулює мінералізацію кісткових тканин, знижує ризик остеопорозу та інших захворювань кісток.

Читайте також: На Закарпатті вже продають першу суницю із лісу: надранній врожай не за низькою ціною (ФОТО)

Шовковиця дуже корисна для зору. Каротин, який є в ягодах, сприяє захисту органів очей від шкідливого впливу сонячних променів, також протидіє появі катаракти та хронічних захворювань сітківки.

Користь шовковиці для жінок. Антиоксидант ресвератрол, який міститься у шовковиці, позитивно впливає на зовнішній вигляд та уповільнює старіння. Регулярне її вживання робить шкіру еластичною й підтягнутою. А внаслідок низької калорійності та високого рівня вмісту води ягода допомагає схуднути.

Кому з обережністю потрібно їсти шовковицю

Шовковицю краще не вживати гіпотонікам, тому що вона знижує артеріальний тиск.

Якщо вживати шовковицю на голодний шлунок, це може спровокувати небажані прояви з боку шлунково-кишкового тракту.

Надмірне вживання шовковиці може викликати алергічну реакцію.

Оскільки вміст цукру в шовковиці досить значний, в разі діабету її плоди краще не вживати.

Читайте також: "Чорне золото" знизило темп: найдорожча гірська ягода на Закарпатті пішла різко на спад

В Україні здавна вирощували цю культуру на присадибних земельних ділянках. У плодах шовковиці міститься до 20 % легкозасвоюваних цукрів, органічні кислоти, вітаміни, мінеральні солі. Крім вживання у свіжому вигляді, плоди використовують для приготування варення, компотів, соку, інших видів переробки.

Шовковицю білу розмножують щепленням, відсадками (культурні форми і сорти), насінням; вирощують у ряді європейських країн, Центральній Азії і Південному Кавказі, Японії і Китаї.

У Центральній Азії плоди сушать і мелять на борошно для млинців, толокна, печуть коржики, що смаком нагадують цукати. На Кавказі з соку плодів варять напій бекмез. З соку також готують оцет, вино, сироп, женуть горілку. На Кавказі з шовковиці роблять лаваш або додають її до аличевого лавашу.

З листя виготовляють чай та продають у промислових масштабах.

Читайте також: "Не доєднуйтесь до цього «туристичного потоку» через Тису": закарпатський військовослужбовець розповів про свою службу (ФОТО) 

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на «Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber