1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Древні рогаті істоти, яких "повернули" в життя: у громаді на Закарпатті народилось нове "чудо" (ФОТОФАКТ)

07.05.2024 09:17 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Вони вимерли понад п'ятсот років назад й "відродились".

Вони вимерли понад п'ятсот років назад й

Неймовірні й могутні тварини укотре з'явились на Перечинщині. Колись дикі тури були поширені у місцевих лісах, на честь них у селах Турянщини збереглись унікальні історії та легенди. Із масивної ваги істотою, що лякала своїм виглядом,  пов'язані також назви тамтешніх сіл, урочищ, водойм.

У селі Тур'я-Ремета на честь дикого Тура місцеву водойму назвали  Тур'єю (Тур'я). За легендою, на березі річки в минулому зійшлися у поєдинку два тури.

 Вони бились доти, поки обидвоє не попадали в річку від смертельних поранень. У населеному пункті в наш час також відкрили торгову точку "Золотий тур". Заклад відомий туристам автентичними й домашніми стравами. У Тур'я-Реметівській громаді ці звірі "дали" назву таким селам як Туриця та Турички, Туря- Бистра, Тур'я-Пасіка, Туря-Поляна, річка Туричка. 

У центральній частині села, в період повномасштабного російського вторгнення в Україну, благодійним коштом встановили масштабну скульптуру цій величній тварині.

Наразі давно вимерлих історичних тварин, можна укотре побачити в одному із сіл громади, а саме в Туриці, як ми вже писали у попередній публікації. Також у мережі Фейсбук інформують приємну звістку, що в стаді турів, завезених сюди із природного парку, що у Чернігівській області, народилось вже третє теля - турятко. Світлини з поповненням виставили у місцевій спільноті.

Читайте також: Генератори, свічки й ліхтарі: до чого слід готуватись жителям Закарпаття уже улітку? 

"Дійсно чудові новини, про поповнення нашої громади ще двома малятами-турятами. На сьогодні уже маємо десять дорослих особин і троє маленьких корінних Турянських турят, при чому тенденції до розмноження надалі  хороші. Але, треба констатувати факт, що фінансується даний проєкт коштами приватних інвесторів. Тури, яких уже більше десятка, мешкають на території близько 10 га. Зважаючи на швидкий приріст і поповнення, наші тури потребують збільшення території до 70-100 га. Скажу більше, планується розмноження поголів'я туроподібних тварин Хека до кількості 130-150, щоб у подальшому випустити їх у дику природу. Адже ревайлдинг саме і полягає у відновленні виду у дикій природі".

У с.Турицю тварин привезли з природнього парку «Беримецьке» на Чернігівщині, куди вони були привезені з нацпарку у Латвії у 2019 році. Першою домівкою наших турів була Німеччина. Саме завдячуючи німцях у світі наразі нараховується близько чотирьох тисяч поголів'я туроподібних тварин.

До прикладу, на Чернігівщині у природньому парку "Беримецьке", тури мешкали на території близько 500 га, що надало змогу їм самостійно виживати в умовах дикої природи. 

Було б дуже добре, що б обласна, районна та  місцева влади активно долучилися до реалізації даного проєкту з відродження популяції нащадків прадавніх турів у нашій громаді та сприяли б збільшенню території проживання наших турів хоча б до 70-100 га. Оскільки сама така територія надасть змогу виростити та утримати популяцію тварин до 150 особин та в подальшому випустити їх на землю пратурів, - пише Станіслав Протас.

Читайте також: Земля тягне сили і гроші у закарпатця: в яку суму влетить цьогоріч "золота сотка"? 

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська