1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

На Закарпатті за березовим соком почались перегони: варварський метод переходить всі межі (ФОТО)

2144
Суспільство Новини Перечина

У регіоні почали вже збирати березовий сік і робити смачні заготовки із нього.

На Закарпатті за березовим соком почались перегони: варварський метод переходить всі межі (ФОТО)

Березовий сік володіє цілющою дією, корисний дорослим та дітям. Його консервують, вживають у свіжому вигляді, роблять чудовий квас. 

Про початок збору соку, що пульсує цієї пори в "жилах" беріз, ми вже писали у попередній публікації. Розпочався традиційний процес цьогоріч досить рано. Цьому посприяла тепла погода в останні дні лютого. Тож поки одні поспішили зібрати цілющих "березових сліз" в підготовані тари, інші лишень поспішають до лісу. Хоч, за словами збирачів соку, слід поспішити із процедурою, адже у деяких районах області, відзначають, заготівля напою от-от завершиться.

Відзначмо, що збиранням березового соку займаються професіонали. У цьому плані використовують дозволений  метод збору - з використанням металевої трубки. Її поміщають в акуратно просверлений отвір у стовбурі дерева, аби сік через трубку надходив прямо до тари, яку встановили поряд зі стовбуром. Не знання у цій справі може завдати зеленим насадженням певної шкоди, зауважують лісівники. До того ж слід знати, що особливою умовою збирання соку є наявність обов’язкового дозволу від лісництва. У разі порушення цієї вимоги, передбачена адміністративна чи кримінальна, у гіршому разі, відповідальність.

За самовільну заготівлю деревних соків у лісах передбачено відповідальність згідно ст. 70 КУпАП  та накладення штрафу на громадян від 17 до 51 грн.

Але, якщо заруб на дереві буде перевищувати 10% периметра дерева у кореневій шийці, окрім штрафу доведеться відшкодувати збитки державі. І тут вже йдеться про значні суми. Для прикладу, при пошкодженні кори стовбура берези діаметром 50 см, яка росте у лісі, від 10 до 30%  - передбачено штраф майже 6 тис. грн. Якщо відсоток ушкодження від периметра у місці пошкодження перевищує 30%, нараховані збитки можуть сягати майже 18 тис. грн.  

Заготівля деревних соків у межах населених пунктів також є порушенням –  пункту 4.2 Правил утримання зелених насаджень в населених пунктах, відповідальність за яке передбачено ст. 152 КУпАП та тягне за собою накладення штрафу на громадян від 850 до 1700 грн.

Суворо заборонено збирати березовий сік на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду. Відповідальність за зазначене порушення природо-охоронного законодавства передбачено статтею 91 КУпАП.

Штрафами лякають, а варварам не докажеш

Варварський метод у цьому плані істотно руйнує насадження. В результаті воно висихає. Тому сокозбір слід проводити з розумінням й дбайливістю, наголошують лісівники.

Правді бути, не всі розуміють межу між дозволеним способ збору соку й порушенням принципів щодо цього. Щороку в лісових смугах різних районів області фіксуються варварські методи в ході його добування. Сокирний метод набуває масштабів. Збирачі соку, не замислюючись над наслідками таких дій, нищать багато зелених насаджень.

В лісах Перечинщини берізки теж потерпають від варварських методів збору соку у цей період. Не винятком є лісосмуги із цими деревами в межах Тур'я-Реметівської ОТГ. А от урочище "Горбки" узагалі потерпає не лише від руйнівних дій збирачів соку, але й масових рубок. Із часом беріз у цьому урочищі, відзначають місцеві жителі, усе менше. Їх рубають як на дрова так й заради оригінальних підставок під різні прикраси, у тому числі й під новорічні саморобні ялинки.

Раніше "Голос Карпат" інформував, що закарпатці уже смакують першою цьогоріч полуницею із базарів.

Читайте також: У "спідницях" і з модним прикидом: що знаходять у закарпатських лісах? (ФОТОФАКТ) 

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber