1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

На скелі лежали “легені”: рідкісна знахідка в Карпатах сколихнула мережу (ФОТО)

27.02.2024 21:31 0 Суспільство
 

Рідкісну червонокнижну красуню знайшли в новому місці зростання.

Цікавою та незвичайною знахідкою поділилися в мережі.

"У Кузійському масиві Карпатського біосферного заповідника на вкритих мохом скелях та стовбурах старих буків зростає лобарія легеневоподібна – листуватий епіфітний лишайник з роду Лобарія, який дуже чутливий до змін лісових екосистем", - йдеться в дописі.

Також цей лишайник зустрічається у Свидовецькому, Чорногірському, Марамороському та Угольсько-Широколужанському масивах заповідника.

Нове місцезростання лобарії обліковано науковцями ботанічної лабораторії під час обстеження території Діловецького лісництва філії «Великобичківське лісомисливське господарство» ДП «Ліси України», які увійшли до складу заповідника від 02.01.2022 № 5 згідно Указу Президента України.

Раніше вид був широко розповсюджений в Європі, але зараз, у зв'язку із забрудненням повітря та порушенням біотопів, зник у багатьох місцях, тому включений до Червоної книги України із статусом «вразливий».

Вегетативне тіло (талом) лишайника складається зі шкірястих, з візерунком із западинок, лопатей зеленого кольору, часто з оливковим відтінком.

Цікаві особливості виду:

  1. через свою схожість з тканиною легені, відвар лобарії, який має протизапальну дію, з давніх давен використовують для лікування захворювань легень, астми, туберкульозу;
  2. містить стіктову і гірофорову кислоту, що захищає лишайник від поїдання травоїдними тваринами;
  3. верхній шар слані містить меланін, що захищає лишайник від згубної дії ультрафіолетових променів;
  4. використовується для отримання оранжевого барвника для шерсті, при дубленні шкір, в парфумерній промисловості та як інгредієнт при виробництві пива.

Читайте також“Вона вже весну чує”: на Закарпатті прокинулися “вогняні” красуні (ФОТОФАКТ)

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Цей матеріал також доступний на таких мовах:РосійськаУгорськаАнглійська