1. Новини Закарпаття
  2. >

Мученики освіти: на учнях Закарпаття і далі економлять опалення й електроенергію

09.12.2022 08:34 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Здоров'я українських учнів у цей час — одне із важливих питань, що хвилює батьків.

Здоров'я українських учнів у цей час — одне із важливих питань, що хвилює батьків.

Наразі в Україні — десятий місяць повномасштабної війни, розпочатої рашистами у східній частині держави. Загарбники й далі продовжують ворожі наступи й руйнування стратегічно важливих об'єктів. За останній період ворожі війська уже у восьме нанесли ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі. Востаннє масований ракетний удар було нанесено росіянами 5 грудня. Відтак, у всіх областях України вчергове були змушені повернутись до аварійних відключень.

Щоденні погодинні відключення й далі тривають на Закарпатті. Електроенергію вимикають згідно із оприлюдненим графіком від обленерго. Нагадаємо, як раніше повідомляв "Голос Карпат" світло в населених пунктах уже вимикатимуть по 13 годин. Люди, звісно, обурюються із приводу складених графіків та розбіжностей в їх виконанні. Адже, за словами населення, вимикають електроенергію зовсім не за тими годинами, які є у графіку. В обленерго із цього приводу роз'яснюють ситуацію. Як інформують енергетики, є визначений ліміт генерування електроенергії для усіх населених пунктів й постійні відключення не завжди співпадають із поданим графіком.

Не зважаючи на ряд нарікань, до блекауту жителі області уже потроху звикають. Одні й далі роблять запаси свічками й ліхтариками, в поодиноких гудуть генератори. Нагадаємо, недешеві "машину струму" хоча і кращі й надійніші за свічки, та не у всіх є можливість аби їх придбати. В середньому генератор нині коштує від 20 тисяч гривень.

Мали б у цей час бути забезпеченими генераторами лікарні, дитячі садочки й освітні заклади. Водночас, не у всіх освітніх закладах постарались подбати про безпеку дітей в умовах блекауту. Діти перебувають на уроках у темних й холодних приміщеннях, часто хворіють як відзначають батьки. Останні ж і далі продовжують бити на сполох. Нагадаємо, цю проблему було оприлюднено в соцмережах. Тут на навчання дітей в холоді та без світла обурювались батьки Виноградівщини. Наразі учнів місцевих освітніх закладів відправили на зимові канікули. У той же час, в інших районах області й далі триває освітній процес у школах, де учні продовжують відвідувати уроки без світла й сидіти в холодних класах.

У школах через відсутність електроенергії немає опалення, діти змушені сидіти у верхньому теплому одязі й рукавицях. Генераторами освітні заклади не забезпечені. Така ситуація спостерігається і у школах Туря-Реметівсьої ОТГ, що істотно впливає на здоров'я дітей. Через холод у класах місцевих освітніх закладів знизилась кількість відвідувань учнями. Боячись за здоров'я дітей, батьки часто залишають своє чадо удома. Без світла діти навчаються уже цілий місяць.

"Діти хворіють у школах. Немає тепла, на уроках сидять вкутані, бо нічим не опалюють. Дивно якось, що на місцевому рівні не можна подбати, аби у школах було тепло, забезпечити освітні заклади генераторами. Невже наші діти мають навчатись в таких поганих умовах", — обурюється мама одного з учнів пані Олеся.

"Десь дистанційку ввели, в одних школах канікули, а у нас най діти і далі ходять у школу в таких умовах, аби лишати там власне здоров'я.

У соцмережах подейкують, що і зараз нібито "хімічать" зі світлом. Що обділяють людей в постачанні електрики, бо, мовляв, продають. У Фейсбуці читала багато обурень від жителів. Найкращий вихід — списати усе на війну".

Батьки зазначають, що у свій час, коли вони ще були учнями, у населених пунктах були теж неодноразові відключення електроенергії. Не один раз доводилось сидіти без світла у школі та в одязі. Та було зовсім інакше. В приміщеннях гріли муровані кахельні печі. Наразі у школах їх давно вже не має.   Порозбирали ці "шедеври" з минулого й жителі у власних оселях.

"Різні були часи. У 90-их роках було інше життя, інші умови та зовсім інший підхід до навчання. І в той час періодично вимикали електроенергію. А було і таке, що не мали й чим отоплювати школу. Узимку багато разів у класах вмикали каміни. Разом із тим, діти брали із дому подушки, одягались тепліше й сиділи не один раз так за партами. Тоді, я пам'ятаю, у кожному класі була мурована кахельна піч. Прибиральниця йшла на роботу скоріше, аби розпалити ту грубку, щоб до початку занять, у класах уже було тепло", - розповідає колишній учитель Марія Кидора із Перечинщини.

"Зараз у школах - євроремонти, у класах - модернізація, а про безпеку дітей чомусь забули. - Діти мерзнуть, жаліються, що у школах не топлять. У мене дві внучки відвідують 8-ий клас, то не можуть відігрітись прийшовши додому після уроків. Хоч ми і тепло їх одягаємо", - відзначає Марія Михайлівна.

Нагадаємо, Уряд Словаччини затвердив новий пакет військової допомоги Україні

Читайте на ГК:«Найважче на фронті - втрачати побратимів": історія військового, що повернувся з передової (ФОТО)
Читайте на ГК:Навіть небо плаче від болю: небесне військо поповнив 20-річний закарпатець (ФОТО)
Читайте на ГК:До уваги жителів регіону: введено особливий режим перебування у окремих зонах Закарпаття