Саме цей овоч рятує людей віддавна від грипу й застуди.
На Закарпатті до настання серйозних морозів намагаються посадити часник. Цьогоріч його ціна у магазинах, у результаті повномасштабних військових дій в Україні, сягнула вище сотні за кілограм і далі продовжує "рости" у ціні. Для багатьох місцевих господарів нові ціни, як вони відзначають, майже захмарні й аби мати змогу весь час купувати лише магазинний товар, необхідно викидати із гаманця чималі суми. Тож, намагаючись економити, люди роблять запаси із власної грядки.
Пощастило цього сезону із урожаєм городини й пані Оксані із Перечинщини. Пофартило, зокрема, з часником, зізнається газдиня. Як вона відзначає, садила його із отриманого цьогоріч врожаю із грядки.
- Уже п'ятий рік, Богу дякувати, маю свого часника, щоб посадити на зиму. Радію, що й зараз не довелось купувати його з магазину. Так само виростила на городі свою капусту, цибулю та помідори. Назакладувала, маю на зиму. Лиш най Бог поможе, аби війна закінчилась, був мир у нашій державі, - просить Оксана.
Більшість господарів намагаються посадити озимий часник до 8-го листопада, а саме до Дмитрового дня (Митря говіркою). Цієї традиції дотримуються чимало закарпатських городників.
-Зазвичай, на Перечинщині садять часник ближче до листопада, по Дню пам'яті всіх померлих чи всередині місяця. Аби мати хороший врожай наступного року садять відбірні великі зубці часнику, - ділиться пані Оксана.
- Цього разу я посадила удвічі більше бородатого овоча, аніж торік. В нашій родині часник любимо всі, найбільше я. По два-три зубці щоразу з'їдаю на день. Лікарі наголошують, що це один із ефективних природних антибіотиків, що здатен зцілити майже від 99 болячок. Допомагає при кашлі, дієвий від грипу, зубному болю, зміцнює ясна й кровоносні судини. Ліпший за дорогі аптечні ліки, - додає співрозмовниця.