1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

Мешканці Тур’я-Ремети: "Федір Фекета і жабка – наша історія!"

06.11.2019 17:43 Суспільство Лайт

За свідченням офіційних джерел, у XVIII столітті Тур’я-Реметі на Перечинщині функціонував залізоливарний завод.

На той час, розповідають мешканці, ливарня, або ж «гамора», була відома своїм литвом не лише у районі, а й далеко за межами області.

Саме тут, за свідченням очевидців, тутешніми робочими було відлито унікальний барельєф поштарю із глибинки – Федору Фекеті. Пізніше, на тому ж заводі, майстром – Кінне було виконано і славнозвісну скульптуру міфологічного Геракла, що на сьогодні вабить туристів на території Ужгородського замку.

Інша історія із Перечинською жабкою. Зі славнозвісною міні-скульптуркою, що розмістилася у райцентрі, ще і досі – повно дискусій.

Одним – туристична родзинка, а іншим – скалка в оці. І головне, реметяни твердо переконані, що Перечинська жабка це їхній символ. Адже саме у цій глибинці ще за часів Наполеона і зародилися французькі традиції місцевої кухні. То ж, на разі, мешканці глибинки намагаються відновити славне минуле і відкрито розповідають про наболіле.

– Якось неправильно, що пам’ятник Федору Фекеті встановили у Перечині і зараз ним хваляться, як однією із найпривабливіших туристичних родзинок. Федір Фекета народився і жив у Тур’я-Реметі. Був порядною людиною, християнином. Саме за ці добрі якості і вірну поштарську службу до останніх своїх днів, односельці посмертно й увіковічнили посла барельєфом на тлі місцевого храму. Барельєф було виготовлено задовго до того, як у Перечині встановили бронзову копію Фекети у повен ріст, наголошує пан Юрій.

Мар’яна (продавчиня):

– Федір Фекета – наша гордість, наше минуле, і ми повинні боротися за нашу історію. Пам’ятник має бути у нашому селі, а то наші діти уже скоро забудуть свого земляка.

– Щодо жабки я уже мовчу, – розповідає учителька пані Олена. – Боюсь, аби і «наших коней зі славнозвісного жеребчинця» у Тур’я-Реметі не перейняли за своїх. Бо тоді гріш нам ціна, що реметяни, і буде соромно дивитися в очі онукам.

Мирослава Головнич.
Фото автора.

Нагадаємо, на Закарпатті є село, яке прославили жаби

Читайте на ГК:На Перечинщині прокуратура затвердила обвинувальний акт підозрюваному у розбійному нападі на пенсіонерку
Читайте на ГК:З'явилося відео процесу унікальної зйомки хору на Полонині Руна (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Екс-голова Перечинської РДА заявив про відвід судді та прокурора
Стрічка