1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Суд визнав незаконним вилучення Виноградівською райрадою 150 «освітянських» мільйонів від Управління освіти Виноградівської РДА

21.06.2020 23:59 Влада ВАЖЛИВО Голос Карпат

Бюджетний злочин призвів до повного колапсу системи освіти в районі та отриманням головою районної ради повноважень для політичного впливу на освітні заклади напередодні місцевих виборів.

Бюджетний злочин призвів до повного колапсу системи освіти в районі та отриманням головою районної ради повноважень для політичного впливу на освітні заклади напередодні місцевих виборів.

Яким чином Виноградівська районна рада збирається виконувати рішення суду і повертати незаконно вилучені понад 150 мільйонів гривень структурному підрозділу Виноградівської РДА - наразі не відомо. Голова райради Віталій Любка від коментарів відмовився.

9 червня Восьмий апеляційний адмінсуд Львова залишив без змін апеляційну скаргу Виноградівської районної ради на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2020 року. Цим рішенням суд першої інстанції визнав протиправними два «бюджетні» рішення райради - №809 33-ої сесії та №812 34-ої позачергової сесії.

Предмет спору

Судовий позов райдержадміністрація подала на рішення райради, якими районні депутати 3 та 23 жовтня 2019 року внесли зміни в бюджет Виноградівського району на 2019 рік і вилучили з рахунків Управління освіти молоді та спорту Виноградівської РДА 150 172 423,08 гривень.

Ці гроші перевели на рахунки новоствореної комунальної установи Виноградівської районної ради «Центр з обслуговування закладів освіти Виноградівського району», яка зараз забезпечує фінансову-господарську діяльність освітніх закладів, засновником яких є районна рада.

Бюджетний злочин, визнаний в суді першої та другої інстанції, в райраді намагались приховати спочатку за двічі порушеною процедурою оприлюднення проекту рішень майбутньої сесії, а далі – забравши можливість в Управлінням освіти виконувати повноваження, які райрада сама ж і делегувала.

Це призвело до фінансового колапсу і без того кризової ситуації в освіті району. Управління не мало коштів, щоб платити вчителям зарплату, закуповувати продукти харчування та пальне, платити за комунальні послуги закладів освіти.

Початок і наслідки

Криза в освіті району почалась два роки тому, в 2017 році. Новий керівник Управління, Юрій Свищо, не мав жодного дня досвіду роботи ні в освіті, ні на державній службі. Проте, будучи депутатом районної ради і помічником тоді ще обласного депутата Владіслава Поляка (сьогодні народного депутата – ред.), почав диктувати директорам навчальних закладів свої правила гри.

Зокрема, його управлінська та кадрова політика передбачала погодження з ним поставщиків продуктів, кадрові призначення та написання заяв на звільнення без дати. Обурені освітяни поінформували про ці «нововведення» Міносвіту, але підтримки там не знайшли.

Згодом Юрія Свища таки звільнили: він не пройшов випробувальний термін. Суд поновив його на роботі. Коли ж знову очолити Управління у Юрія Свища не вийшло через реорганізацію в РДА (Управління освіти, молоді та спорту реогранізували у два окремі структурні підросліди - ред.), то районна рада створила під нього комунальну установу «Центр з обслуговування закладів освіти Виноградівського району».

Це сталося у вересні 2019, але ще з березня того ж року, депутати районної ради блокували кошти на рахунках Управління освіти не голосуючи за відповідні бюджетні рішення. Через цей соботаж напередодні 2019-2020 навчальних років школи Виноградівщини провалили реформу «НУШ» та залишились без ремонтів.

Наступними, в ланці протиправних дій райради по відношенню до освіти району, стали вже згадані рішення №809 33-ої сесії та №812 34-ої позачергової сесії райради відповідно. Ними районні депутати перевели підпорядкованій комунальній установі 150 172 423,08 «освітянських» гривень. Це сталося незаконно та з порушенням процедури, що і довів Восьмий апеляційний адмінсуд Львова.

Захоплений контроль

В кінці осені-взимку 2019 року, остаточно введені райрадою, а відтак і районними депутатами, освітяни залишились без зарплати. Діти залишились без шкільних автобусів.

Фінансово шантажуючи директорів шкіл, районна рада змусила їх піти на перевищення статутних повноважень і підписати з новоствореним «Центром» угоди про оперативне управління. До кінця минулого року угоди підписали директори усіх 66-ти освітніх закладів району.

Наступним кроком райради стало надання надповноважень голові Виноградівської районної ради Віталію Любці. Районні депутати змінили Статути освітніх закладів району таким чином, що голова райради отримав право в міжсесійний період звільняти директорів шкіл. Відповідні рішення, згідно оновленого документу, він приймає за погодженням з освітньою комісією, яку очолює директор КУ «Центр з обслуговування закладів освіти» Юрій Свищо.

Окрім того, Віталій Любка погоджує штатний розпис для кожної школи, а Юрій Свищо, як директор «Центру», здійснює усі фінансово-господарські функції шкіл. В тому числі має вплив на обрання постачальників для продуктів харчування, як він колись і хотів.

Мовчання чиновників

У Виноградівській районній раді коментувати програшне для них рішення апеляційного суду - відмовилися.

«Нам не надсилали це рішення. Отже, зараз ми не маємо що коментувати. Мені зараз не зовсім зручного говорити...», - зазначив під час телефонної розмови голова райради Віталій Любка.

У Виноградівській райдержадміністрації погоджуються з рішеннями суду двох інстанцій, але також не поспішають їх коментувати.

Вочевидь політична ситуація в районі і 150 «освітніх» мільйонів занадто важливі й крихкі питання, аби першим визнати свої протиправні дії і повернути кошти, а іншим радіти справедливому правосуддю.

 

Виграшне рішення суду майже співпало в часі із звільненням з посади голови Виноградівської РДА Василя Кіша, якому, за свою піврічну каденцію вдалося довести в суді одне з багатьох порушень районної ради по відношенню до освіти Виноградівщини. Остання, через створення в ній дворічної штучної кризи, стала розмінною монетою в боротьбі за збільшення впливу на майбутніх місцевих виборах діючих депутатів райради, яка в своїй більшості підконтрольна народному депутату з групи «Довіра» Владіславу Поляку.

загрузка...