1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Освіта Виноградівщини між вогнів: порушити Статут чи залишити без зарплати?

09.12.2019 23:30 Суспільство ВАЖЛИВО Голос Карпат

Учбовий процес в окремих школах Виноградівщини може зупинитись вже найближчим часом, а усю освіту району глибока криза може спіткати з початком нового року.

Учбовий процес в окремих школах Виноградівщини може зупинитись вже найближчим часом, а усю освіту району глибока криза може спіткати з початком нового року.

Напередодні різдвяно-новорічних свят педагоги та працівники загальноосвітніх шкіл № 3 і №4 міста Виноградів, Королівської ЗОШ №1, ЗОШ сіл Теково, Холмовець, Чорнотисово та НВК Виноградова і Широкого залишились без виплат зароблених в листопаді грошей. Причина: політичні чвари між районною радою та райдержадміністрацією.

“Я і мій колектив виконуємо сумлінно свою роботу. Наше завдання - це навчально-виховний процес. Нас не цікавлять якісь політичні нюанси цієї справи. Ми поза політикою. А те, що нас заганяють в глухий кут оцим рішенням, то єдина біда в тому, що це колегіальний орган, рішення якого може відмінити тільки суд. Але мені від цього не легше, бо це розтягнеться в часі. Мені треба сьогодні людям заплатити заробітну плату. Крапка”, - коментує ситуацію з невиплатою зарплати директор однієї зі шкіл Виноградівщини.

Виноградівська районна рада вилучила кошти з рахунків управління освіти, молоді та спорту Виноградівської РДА, яке зараз проходить процес ліквідації і перевела їх на рахунки новоствореної комунальної установи “Центр з обслуговування закладів освіти Виноградівського району”. На сьогодні ця установа не функціонує в повній мірі через відсутність на її балансі майнових комплексів закладів освіти, які не можуть бути вилучені з управління раніше, ніж закінчиться його ліквідація.

 

Взяти під контроль освоєння освітніх коштів і самих освітян райрада намагається вже другий рік. Коли не допомогло ні призначення на посаду своєї людини, ні блокування понад 50-ти мільйонів гривень на рахунках управління освіти, то в раді вдались до професійного тиску на директорів шкіл змушуючи підписати їх угоди з новоствореним Центром. Причину для маніпуляції знайшли вагому: загроза виплат зароблених грошей.

Порушили умови Статуту навчального закладу керівники 58-ми шкіл району. Ще четверо директорів приєднались до них минулого тижня. Ті, хто відмовились йти на порушення пояснюють, що не довіряють владі, яка змушує їх чинити крок поза законом.

“Центр не хотів заключати угоду з управлінням освіти. Тільки з кожним окремо директором. А от і подумайте “чому?”. Скоро вибори і так з директорами будуть робити все, що хочуть, аж до звільнення тих, хто не піддається”, - розповідає про процес заключення договорів ще один з директорів, який, втім, підписав угоду.

Проте, навіть, пішовши на перевищення повноважень, директори шкіл не вберегли свої заклади від загрози повної зупинки учбового процесу на Виноградівщині ще до кінця року. Минулого тижня шкільні автобуси вже припинили свій рух, продуктів харчування для пільгової категорії учнів вистачить лише до кінця місяця, а на опаленні, яке теж проплачено лише до 10 грудня, в школах змушені економити. Не отримали школи і приладдя, яке мало бути придбане в рамках реформи шкільництва НУШ.

“Якщо глибоко вивчати Статут, то там розпорядження проводить Виноградівська райдержадміністрація. Але вчителі чекають зарплату, тому я прийняла те рішення, яке прийняла. Так, я інколи задумовуюсь над тим, чи відстоять мене вчителі так, як я відстояла їх. Можливо я десь і порушила свої повноваження, але йшла мова про те, щоб народ отримав зарплату і щоб людям було за що жити”, - пояснює свій крок директор однієї зі шкіл Виноградівщини.

В той же час голова райради Віталій Любка підтвердив, що зарплату освітяни отримають лише після того, як будуть виконані рішення сесії райради і школи почне обслуговувати Центр.

Для Закарпатської області майже дворічна криза в освіті на Виноградівщині прецедент. Але за цей час реакції на ситуацію, в якій опинились освітяни, не було ні від вищестоящих, ні від правоохоронних органів.