1. Головна
  2. >
  3. Культура

«Містика, магія та релігія»: завтра біля водойм знаходитись небезпечно

746
Культура Закарпаття

День Святих Петра і Павла є одним із шанованих релігійних свят закарпатців. Зі святом пов’язано багато вірувань та переказів.

«Містика, магія та релігія»: завтра біля водойм знаходитись небезпечно

Передусім, забобони цього дня  стосувались купань у водоймах. 

Апостоли Петро і Павло є покровителями рибалок. В цей день, вважалось, добре клює риба, а отже любителів порибалити очікуватиме велика удача. Святим моляться про хороший улов риби, а господині в Петрів день готують рибні страви.

На Закарпатті в цей із самого ранку ідуть до храмів, відтак приймають гостей у домівках. Цього дня вітають Петрів та Петрівних з днем Ангела та співають «На многая і благая літ».

Що стосується риболовлі у Закарпатських річках, адже цей день вважався «рибальським», то наразі у них давно уже не водитися так багато смачної риби, як водилось раніше. А місцеві водойми пересохли з роками. Рівень води істотно змілів, береги вздовж водойм – в «екзотичних» борщівниках, а із річок та озер, відзначають місцеві рибалки й відпочивальники, останнім часом доводиться виловлювати більше гадів, ніж форелі чи сомів. У той же час, рибалок впродовж останніх років зростає – і малих і дорослих, й останніх, мабуть більше, ніж риби в місцевих водоймах. До слова, із потоку «Ружа» на Перечинщині, повного у свій час, місцева малеча повиїмала саморобними вудками навіть мальків риб.

Ніч із 11 на 12 липня вважається відьмацькою – для ворожінь. Молодь стрибала через багаття (схожий звичай на Івана Купала – Різдво Іоанна Предтечі), веселилась та жартувала. Закарпатці сьогодні хоча і не вірять у ряд забобон, та от до деяких ставляться дуже серйозно. Зокрема, що стосується ворожінь на великі свята. Магія, містика, «нечиста сила» чомусь дедалі частіше приваблюють й сучасну молодь, яка, не замислюючись, проводить ряд ритуалів на релігійні свята. 

Чого не можна робити на Петра і Павла 

Згідно із давніми повір'ями, цього дня біля водойм перебуває нечиста сила. Вода нею просто кишить, а отже купатись у водоймах строго забороняється. 

Небезпечним, за віруванням предків, вважалось особливо купання з малими дітьми в цей день. Окрім того, забороняється на Петра і Павла не те що купатись в річках або ж інших водоймах, але і знаходитись поряд з водою. Винятком є рибалки в цей день, адже вони можуть спокійно ловити рибу.

Жінкам цього дня заборонялось в'язати і шити, займатися будь-яким рукоділлям, бо «можна було накликати на себе біду.

На Петра і Павла у храмах не проводять вінчання. Узятий шлюб цього дня призведе до сварок між молодою парою та до швидкої розлуки. 

У лісі цього дня небезпечно й тому буде найкраще відкласти прогулянку. За повір’ям, на Петра і Павла усі звірі та змії стають агресивними й зустріч із ними призведе до жорстких наслідків. До слова, на Закарпатті віруючі люди намагаються не ходити до лісу не лише цього дня, але й в інші релігійні свята. Більшість мисливців тихого полювання воліють навіть в неділю не йти по гриби, а відвідати храм.

На Перечинщині, у гірському селі Туриця, 12 липня жителі відзначають престольний празник. В селі діють православний та греко-католицький храми на честь цих святих. Щороку у храмах приймають процесії  із ближніх сіл Турянщини – Ракова, Тур’я-Ремет, Вільшинок, Туря-Бистрої. На Літургію з’їжджається духовенство із Ужгорода й Мукачева. 

Нагадаємо: “Нематеріальна культурна спадщина України”: до списку внесли ізянське лозоплетіння та гуцульську бриндзю

Читайте новини з розділу "Культура" на Голосі Карпат.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber