1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Культура

В атріумі ЗУІ презентують книгу рецептів “Закарпатська угорська кухня”

05.10.2021 11:18 Культура 0

Її автор – відома угорська журналістка Юдіта Пакозді.

В атріумі ЗУІ презентують книгу рецептів “Закарпатська угорська кухня”

У передмові вона акцентує, що читачі триматимуть в руках  “повноцінну кухарську книгу, яка заслуговує довір’я і придатна для використання”. 

Всі, 254 рецепти, що містяться у виданні,  надиктували Юдіті Пакозді на перо закарпатські жінки та чоловіки в такому вигляді, як зберігають їх покоління. 

Історія книги - пригодницька і багатьма нитками переплітається з долями закарпатців. У червні 1989 року, коли змінився режим в Угорщині, журналістка супроводжувала на Закарпаття вихованців гімназії ім.Міклоша Радноті і  в Мужіївській ЗОШ вони разом переглянули сцену прощання з колишнім прем’єр-міністром реформатором Імре Надьом та його соратниками-мучениками. Тоді  там всі  відчули: приблизилися доленосні  зміни.

У наступні дні діти досліджували село, а Юдіта Пакозді як гастрономічний журналіст, у надії на цікаву статтю, розпитувала місцевих жінок про тутешні рецепти. Досить швидко перед авторкою відчинилися двері багатої на різномаїття кухні, дещо відмінної від нинішньої чисто угорської, але подібної до саболч-сатмарської. Тоді й визріло рішення записати  ще не зібрані в єдине ціле рецепти, щоб зберегти їх для прийдешніх поколінь.

Із того часу жінка часто поверталася на Закарпаття, відвідувала села, слухала жінок та чоловіків, писала й фотографувала. В ході роботи познайомилася з берегівською вчителькою Марією Пунько і попросила її скласти в один букет закарпатські кухарські звичаї, традиції. 

Накопичені рецепти в 1992 році побачили світ у скромному чорно-білому примірнику. Але через зовнішнє складне економічне становище книжечка так і не потрапила на Закарпаття, хоча це справді було важливо. 

Треба було чекати довгих тридцять років, коли в 2021-му завдяки виграному гранту  відкрилася можливість перевидати книгу, доповнити її новими матеріалами та ілюстраціями.

 Досвід  вказує на те, що за останні десятиліття закарпатська кухня майже не змінилася, не “модернізувалася”. Збереглися тадиції - вона і тепер така угорська, як і  колись.

Презентація відбудеться 6 жовтня о 13.00 годині. Організатори запрошують на зустріч з автором книги “Закарпатська угорська кухня” всіх бажаючих.

Нагадаємо, Гімназія з берегівського Попова – лауреат конкурсу вакцинації вчителів (ФОТО)

                                                                                                           

Найсвіжіші новини: