1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

«Виготовлений із трансільванського та уральського золота»: на Закарпатті знайшли найбільшу золоту знахідку

18.01.2021 10:33 0 Культура
 

Фрагменти знайдені під час археологічних досліджень Малокопанського комплексу (сакрального центру).

На Закарпатті регулярно знаходять скарби. Але найбільший золота знахідка - це торквес (нашийна прикраса або гривна) загальною вагою 554 грамів. Археологи вважають, що належала вона дуже знатній персоні, яка перебувала на території сучасної області приблизно у І-му столітті до нашої ери, - повідомляє svaliava.rayon.in.ua

Цікавий торквес і тим, що був ритуально порубаний на дрібні шматочки. Тож як він виглядав реконструювали ужгородські науковці УжНУ, зокрема відомий археолог В'ячеслав Котигорошко.

Саму прикрасу знайшли влітку 2009 року.

"Фрагменти знайдені під час археологічних досліджень Малокопанського комплексу (сакрального центру). Основа торквесу складається з чотирьох сплетених золотих прутів діаметром 9-10 мм. В середину вплетений тонкий різьблений дріт. Кінцівки мали форму півкулі з виступ та отвором замка. Вміст золота у виробі складає 94,52% - проведений аналіз дозволяє припустити, що для його виготовлення було використане трансільванське та уральське золото", - повідомив кандидат історичних наук УжНУ, археолог Володимир Мойжес.

Біля села Мала Копаня на Виноградівщині знаходиться знакова пам’ятка - городище площею до 5 гектарів. Тут знайдено чимало археологічних знахідок, адже тут колись знаходився культурний, економічний, політичний центр фракійського племені даків близько І-го століття до н.е. Саме тут вже багато років працюють археологи УжНУ, знаходять багато посудин та їхніх залишків, деталі одежі, фібули, монети, знаряддя праці, зброю - наконечники стріл та списів, кінської збруї та мечі.

"Знайдений торквес у ті часи належав людині вищого рангу. Тобто, його одягали тільки вождь племені чи навіть Союзу племен. Аналоги такого торквесу є тільки у Швеції і Данії. Наразі золотий торквес знаходиться у фондах Закарпатського краєзнавчого музею... На жаль, музеї не завжди мають можливість гідно презентувати надзвичайно цінні знахідки, які роками перебувають у запасниках, залишаючись невідомі широкому загалу", - згадував колись В'ячеслав Котигорошко, відомий закарпатський археолог, на жаль, вже покійний.

Наразі можемо лише припускати для чого був порубаний на шматки цінний золотий артефакт, який можливо належав навіть відомим дакійським вождям Буребісті чи Децебалу! Цілком можливо, що йшлося про перерозподіл влади, адже торквес мав символічне значення як символ влади. Чи тут йшлося про помсту і тут була замішана жінка? Можемо про це лише здогадуватися.

Нагадаємо, найчистіше мінеральне джерело на Закарпатті: відомо, в якому районі його шукати

Читайте на ГК:Ком'яти знову у скорботі: ще один Герой-захисник віддав життя за наш спокій
Читайте на ГК:Трагічна звістка сколихнула все Закарпаття (ФОТО)
Читайте на ГК:“Косили” під волонтерів: на Виноградівщині затримали хитрий “квінтет” (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська