1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Світ
  4. > >

У Польщі українцям масово анулюють статус UKR: у чому причина?

24.05.2023 22:11 Без кордонів

Біженців при поверненні до Польщі реєструють як туристів.

Біженців при поверненні до Польщі реєструють як туристів.

Найчастіше українці втрачають статус тимчасового захисту UKR після короткої поїздки до України. 

Проблема в тому, що біженців при поверненні до Польщі реєструють як туристів і після цього вони залишаються без пільг.

Про це пише «Район.Свалява» з посиланням на польське видання Wyborcza.pl.

Польські журналісти зібрали історії кількох українських жінок, які ненадовго виїжджали в Україну, але після повернення до Польщі їх чекав неприємний сюрприз: жінок на кордоні внесли в базу як туристок, а не біженок.

Одна з українок про втрату статусу тимчасового захисту дізналась випадково. Жінка викликала швидку для дитини, а за лікування їй виставили рахунок на 8 тисяч злотих (71 тисяча гривень). Виявилось, що статус UKR втрачено, бо жінка ненадовго їздила до України, щоб продовжити документи на інвалідність сина. При повторному в'їзді до Польщі у її документах не вказали, що вона біженка.

Інша українка розповіла, що повернулася до Польщі з України, її оформили як туристку. При цьому тимчасовий статус залишився активним, але виплати припинилися.

У найгіршому становищі опинились жінки, які приїхали до Польщі з дітьми. Адже пільга "‎500+" (щомісячна допомога на дитину) зникла з їхніх рахунків, а медичні заклади перестали їх приймати.

Польський омбудсмен з прав людини Марцін Вячек підтвердив, що останнім часом надходить багато скарг на втрату статусу тимчасового захисту. На його думку, проблема криється у реєстрах Прикордонної служби – там фіксують лише дату виїзду, але не дату повернення. І тоді біженцям складно довести, що вони перебували за межами Польщі менш як 30 днів. Коли українці повертаються, їх не просять показати електронний документ diia.pl. А треба вимагати, щоб прикордонники змінили статус у реєстрі.

Біженці можуть навіть не здогадуватись, що вони автоматично втратили статус UKR. Найцікавіше, що виплати деколи продовжують нараховувати. Але потім українці отримують повідомлення про необхідність повернення коштів.

Проблеми зі скасуванням статусу UKR (PESEL) трапляються в українців регулярно. Тому для того, щоб не проходити через всі «‎кола пекла» бюрократичної системи Польщі, краще при поверненні з України на кордоні показати документ diia.pl. І уточнити у прикордонника, чи вказав він у реєстрі дату вашого повернення.

Якщо позбавлення статусу відбулося, у посольстві рекомендують українцям звертатися до місцевих адміністрацій, які опікуються видачею цього статусу з проханням про його відновлення. У випадку відмови – громадянина України направляють до Прикордонної служби або до регіонального управління у справах іноземців.

Для з'ясування питання можна телефонувати на гарячі лінії:

гаряча лінія відділу у справах іноземців Мазовецького воєводського управління у Варшаві: +48 (22) 695 67 73;

гаряча лінія Управління у Справах іноземців в місті Варшава: +48 47 721 75 75.

Нагадаємо, раніше ми писали, що у Польщі контролери публічно принижували українок.

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першим

Читайте на ГК:Чи продовжить Польща тимчасовий захист для українських біженців
Читайте на ГК:Жахлива ДТП у Польщі: вночі перекинувся автобус з українцями (ФОТО)
Читайте на ГК:Спеціальний захист для біженців скасують: у Польщі готують кардинальні зміни для українців