1. Новини Закарпаття
  2. >

Закарпатці роблять запаси олією й борошном: в чому причина й чого варто боятись?

05.03.2024 20:16 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

У регіоні запасаються рядом важливих продуктів, боячись подорожчання й дефіциту.

У регіоні запасаються рядом важливих продуктів, боячись подорожчання й дефіциту.

На Перечинщині почали робити запаси деяким рядом продуктів, адже ймовірно, за словами населення, найближчим часом вони істотно зростуть у ціні. Зокрема, роблять запаси крупами, борошном та олією. Найбільше запасаються усім необхідним пенсіонери, які виживають на мізерні доходити.

"У мене мала пенсія - 2500. Обіцяють надбавку, але ще не отримала", - розповідає Василина Іваніана.
"В нас у селі вже отримали деякі більшу пенсію, хто має більше як 70 років. По триста гривень мають доплату, я ще не маю", - розповідає пенсіонерка.
"Доводиться усіляко вертітись, викручуватись у цьому житті. Час важкий, а зараз ще й війна в Україні і то впливає на наш добробут", - розповідає Василина.
"Кажуть, що знову усе подорожчає, а може бути і дефіцит олії уже незабаром. У магазинах люди беруть на запас по кілька літрів. Я теж прикупила п'ять літрів олії днями, запаслась борошном й макаронами. Гречка у нас подешевшала. Не є дефіциту, як то раніше було на початку війни", - розповідає Василина Іванівна.
"Йой, шо то далі чекати простому народу, коли уже все стабілізується в нашій державі. Де той кінець воєнним діям. Така біда на нас прийшла. Ціни угору, все дороге, а скоро і дихати будем за гроші", - розводить руками пенсіонерка.

Чи варто боятись дефіциту олії найближчим часом жителям України. Що прогнозують і чим це загрожує?

В Україні скоро може настати період жорсткого дефіциту олії через можливе припинення роботи заводів з його перероблювання. Про це повідомляє Agricensus.

Власники таких підприємств висловили побоювання про можливу зупинку виробництва через скорочення обсягів експорту олії та падіння її цін на світовому ринку. Зараз вартість тонни олії на світових ринках становить близько 835-840 доларів, що на 60-70 доларів менше, ніж місяць тому.

Експерти зазначають, що попит з боку великих ринків експорту, таких як Індія, Китай та країни ЄС залишається невисоким, а наявність двох великих експортерів соняшникової олії в Чорноморському регіоні забезпечує надлишок пропозиції. Індія, один із головних споживачів української олії, перемикнутися на російський та аргентинський аналог через конфлікт в Україні.

На внутрішньому ринку України ціни на олію за останній місяць знизилися в середньому на 7%, а ціни на шрот впали на 24%. Виробники наголошують на низькій рентабельності виробництва, особливо в центральних і західних регіонах, що пов’язано не тільки з падінням цін на продукцію, але й зі збільшенням витрат на логістику.

Що у 2024 році буде з цінами на крупи, борошно та хліб?

За прогнозами Світлани Черемісіної, ціна на борошно залишатиметься стабільною в межах 15-17 грн за кілограм, а вартість інших видів круп – рису, пшона тощо – може зазнати незначних коливань у межах 3-5%.

Очікується подальше поступове зростання середньої ціни на хлібобулочні вироби у діапазоні 0,5-1% на місяць. За перше півріччя хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку може вартувати 45-46 грн за кілограм, хліб пшеничний з борошна першого ґатунку подорожчає до 37-38 грн за кілограм, хліб житній – до 39-40 грн за кілограм, батон – до 25-26 грн за 500 грамів. Про це пише український новинний ресурс.

Нагадаємо, раніше "Голос Карпат" інформував про ситуацію із картоплею на ринках держави.  За останній період цей стратегічно важливий продукт нереально здорожчав.

На закарпатських базарах ситуація із цим овочем теж була не найкращою. Ціна кілограму варіювалась від 27 гривень. Минулої осені ціни на овоч були врази нижчі - 8-9 гривень за кілограм. І ось цьогоріч така вагома різниця у вартості змушує закарпатців садити врази більше картоплі аніж в минулі роки, аби мати свої запаси. Відзначмо, цьогоріч вже чимало краян посадили у землю цей овоч, також посіяли мокву, петрушку й посадили цибулю.

Торік "другий хліб" в регіоні, на початку сезону, можна було купити від 50 гривень за кілограм.

Цибуля теж цього разу "дала рекорд". Люди вишикувались у черги допоки овоч не став "золотим".

Читайте також: Вони зовсім інші, біліші від снігу: у садах закарпатців біліють вражаючі "панські підсніжники" (ФОТО)

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими