1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Шок для садівників і споживачів: до 80% врожаю втрачено — готуйтеся до дефіциту популярних фруктів

646

Що ще подорожчає влітку — прогноз аграріїв.

Шок для садівників і споживачів: до 80% врожаю втрачено — готуйтеся до дефіциту популярних фруктів

Через заморозки в Україні у квітні прогнозується дефіцит кісточкових плодів, особливо абрикосів і персиків. У 2025 році ціна на персики може підвищитися приблизно на 25% у порівнянні з минулорічною.

Таку оцінку озвучив Максим Бойко – головний агроном агропідприємства з Одеської області, пише Forbes Ukraine. За його розрахунками, якщо у 2024 році персики коштували від 60 грн за кілограм, то в 2025-му ціна нижче 75 грн/кг малоймовірна.

За оцінками експертів, аномальні заморозки, що вдарили по Україні у квітні, знищили до 80% абрикосового цвіту. За словами Андрія Мелеша, співвласника фермерського господарства на Закарпатті, наслідки для врожаю будуть катастрофічними: його абрикосовий сад, що займає 18 гектарів, принесе лише близько 50 тонн фруктів замість звичних 260 тонн – урожайність впаде більш ніж у п’ять разів.
Що стосується персиків, то деякі сільгосппідприємства втратили до 90% ранніх сортів і близько 30% пізніх. Водночас остаточні обсяги завданих погодою збитків поки що залишаються невідомими. Оцінити ситуацію з іншими плодовими культурами стане можливим лише після початку цвітіння – приблизно за два-три тижні.

"Для оцінки рівня втрат потрібен час. Окрім того, в Україні загроза приморозків зберігається приблизно до 15 травня", – зазначає Андрій Ярмак, економіст інвестиційного підрозділу ФАО (Продовольча та сільськогосподарська організація ООН).

Ціни на фрукти цьогоріч однозначно зростуть – це неминуче. Причиною стали складні погодні умови, які призвели до серйозних втрат урожаю. Щоб врятувати залишки, аграрії змушені використовувати дороговартісні технології. Серед них:

  • крапельне зрошення крон дерев, яке створює на квітах захисну крижану оболонку;
  • використання відкритого вогню, спеціальних свічок або димових шашок, що дозволяє підвищити температуру поблизу квіток на 1–2 °C;
  • проганяння теплого повітря за допомогою вентиляторів для запобігання заморозкам.

Зазвичай дефіцит фруктів в Україні компенсується за рахунок імпорту, однак цього року ситуація ускладнилася – негода зачепила й основних постачальників. Наприклад, у Чехії та Сербії через аномальне похолодання під загрозою опинилося від 40% до 95% урожаю абрикосів.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber
  • Усі Новини
  • Закарпаття
  • Головне