1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Місія - вижити: закарпатці почали вже готуватись до найжорсткішого сценарію із відключенням

2455
Суспільство Закарпаття

У регіоні в громадах встановлюють альтернативні об'єкти електроенергії.

Місія - вижити: закарпатці почали вже готуватись до найжорсткішого сценарію із відключенням

У найближчий період Україні загрожують масштабні блекаути, прогнозують в "Укренерго". До жорсткого сценарію застерігають підготуватись людей у всіх областях України. Жителям радять зробити запаси уже, не зволікаючи й не відкладаючи на останній момент.

Насамперед, на момент численних відключень світла українцям слід зробити запаси продуктами, що не псуються без холодильника, та водою. Також радять не відкладати й не продавати уже куплені генератори, адже вони знадобляться, ймовірно, уже восени. Серед запасів також мають бути свічки, ліхтарі, павербанки. Можна зробити екологічні саморобні світильники із підручних матеріалів - читайте у попередній публікації.

Погодинні відключення світла можуть впровадити, як зазначають енергетики, уже цього жовтня.

У "Міненерго" відзначають, що відключення світла можуть впровадити набагато раніше в зв'язку зі спекою в серпні.

Читайте також: Більш як тиждень без електроенергії: закарпатцям підготували "сюрприз" цього літа

Міністерство очікує, що з 17 серпня в Україні зросте споживання електроенергії через спеку, і це може спричинити необхідність запровадження графіків відключень. Про це у п'ятницю, 16 серпня, в ефірі національного телемарафону повідомила заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук.

"На 16 серпня ми не прогнозуємо відключень електроенергії для наших споживачів. Однак, починаючи із вихідних і на наступному тижні прогнозується значне підвищення температури. В деяких регіонах досить відчутною буде спека, і ми прогнозуємо значне зростання споживання електроенергії", - заявила вона.

Читайте також: 15 -17 годин без електроенергії: у двох районах Закарпаття людям "дарують" відчутний блекаут

Заступниця міністра нагадала, що руйнування українських енергооб'єктів внаслідок російських атак зробили енергосистему "дуже чутливою", тому будь-які додаткові пошкодження або навіть погодні умови, які прогнозуються на найближчі дні, "звичайно, можуть призвести до того, що енергетикам доведеться застосовувати графіки відключень".

Попри це, зазначила Гринчук, навіть якщо доведеться це робити, енергетики будуть намагатися зробити так, "щоб ці графіки були максимально непомітними для споживачів".

Нагадаємо: "Щоб розпродати усі генератори": на Закарпатті людей "ігнорують" влада та Обленерго

"Ми проводимо ремонтну кампанію на всіх наших енергооб'єктах і вже дуже скоро додаткові потужності плануємо ввести в роботу. Однак всі повинні пам'ятати, що особливо в такі періоди сильної спеки, яка прогнозується на наступний тиждень, просимо розумно та економно користуватися електроенергією, за можливості не використовувати кондиціонери, особливо у години пікових навантажень", - відзначає Гринчук.

Новий опалювальний сезон може бути непередбачуваним. Відключатимуть не тільки світло

Українців готують до найжорсткіших сценаріїв із відключенням світла з початком нового опалювального сезону.  До масштабних блекаутів можуть додатись ще й проблеми з блакитним опаленням. Проблема торкнулась ряду областей України.

Наразі людям радять робити запаси не лише генераторами, але й дровами, щоб бути підготованими зазделегідь до складних ситуацій.

Нагадаємо, раніше ми писали, що жителям багатоповерхівок, що проживають в містах, радять переселятись на села, щоб зекономити на опаленні у найближчий період.

Щоб стати більш енергетично незалежними в період війни й численних перебоїв із електроенергією українцям у різних регіонах рекомендують переходити на оптимальні енергетичні ресурси. Насамперед йдеться про вітрові й сонячні електростанції, що мали б стати ефективним джерелом рішень проблем з дефіцитом електроенергії в Україні у цей час. 

Нагадаємо, до енергетичної децентралізації останнім часом закликають закарпатські громади. 

На засіданні Ради оборони Закарпатської області 15 червня обговорили питання енергетичної безпеки регіону в умовах дефіциту електроенергії, який очікується цієї осені та зими через руйнування українських ТЕС російськими ракетами.

Область вживає заходів. Окремі громади Закарпаття вже обрали стратегію диверсифікації джерел електрогенерації для забезпечення життєдіяльності на своїх територіях

Вся теплова генерація України пошкоджена або зруйнована, тому очікується масові відключення електроенергії.

Закарпатська область вживає заходів щодо забезпечення децентралізованої генерації електроенергії з альтернативних джерел (газ, сонце, вітер).

Сільським, селищним та міським радам рекомендується:

  • Провести аналіз можливостей для створення децентралізованої енергетичної інфраструктури.
  • Сформувати перелік локацій для інвестування в генерацію та розподіл електроенергії.
  • Долучитися до заходів з економії електроенергії.
  • Поінформувати жителів про програму державної підтримки для встановлення генеруючих установок у приватних домоволодіннях.

Читайте також: Відключення й бізнес на людях?: мережа вся на вухах - народ ввели в ступор

ПрАТ “Закарпаттяобленерго” має:

  • Сприяти інтеграції споживачів, які використовують альтернативні джерела електроенергії, в енергосистему.
  • Забезпечити пріоритетне підключення до мереж об’єктів генерації електроенергії.
  • Розробити план пріоритетного будівництва ліній електропостачання до потенційних об’єктів генерації.
  • Забезпечити пріоритетне відновлення пошкоджених ліній електропостачання до об’єктів генерації електроенергії.
  • Закарпатській філії ТОВ “Газорозподільні мережі України” рекомендується вживати заходів для сприяння інтеграції споживачів, які використовуватимуть природний газ для генерації електроенергії.
"Дива не станеться: теплову генерацію в Україні майже повністю знищили російські терористи, дефіцит потужності вже восени, ймовірно, буде критичним, а значить – не уникнути й аварійних відключень", - повідомляє Віктор Микита на офіційній сторінці ОВА.

Читайте також: Масові блекаути й нова біда: чим закарпатці роблять запаси й чи будуть "багаті" на генератори?

"Окремі громади Закарпаття вже обрали стратегію диверсифікації джерел електрогенерації для забезпечення життєдіяльності на своїх територіях. Щоденно приймаються стратегічні рішення в цьому напрямку. Дякую за це управлінцям на місцях.
Зараз пріоритетне завдання – інтеграція власного досвіду та його масштабування в кожну сферу", - відзначив Микита.
"Когенераційні установки, сонячні панелі, акумулятори, гідро- та вітрогенерація – єдині шляхи вирішення проблем енергозабезпечення і виживання громад.
Кредитні портфелі сформовані, кожного дня черги на обладнання збільшуються. Раджу громадам приймати рішення оперативно, не чекаючи, коли ці черги сягатимуть років", - резюмував очільник ОВА.

Нагадаємо, на Закарпатті планують розвинути у подальшому вітроенергетику, щоб забезпечити місцеві громади безперебійним постачанням електроенергії у майбутньому. Наразі перший вітрогенератор запустили на межі Львівської та Закарпатської областей - у Нижньоворітській громаді.

Найближчим часом планують встановлення ВЕС на Полонині Руній у Перечинському у районі пос

Також у багатьох районах області жителі самотужки встановлюють сонячні панелі на власних будинках. Це стосується як промислових так і побутових споживачів у містах й селах.

Читайте також: Сучасні ВЕС у горах Карпат: чи підтримують закарпатці вітряні парки на полонинах?

Особливості СЕС та як дорого обійдеться актуальний ресурс для будинку?

Завдяки сонячним панелям можна забезпечити електроенергією власне господарство, а надлишки продавати державі Будівництво домашньої станції може бути нелегким завданням, якщо не знати всіх нюансів. ЕкоПолітика пропонує ознайомитися із видами сонячних панелей, умовами та вартістю їх встановлення, а також підрахувати можливий прибуток від виробництва електроенергії. Як відомо, домашню СЕС можна встановити на балконі, на даху свого будинку або ж на земельній ділянці. Деякі власники роблять це самостійно, однак завдання виявиться складним, якщо не знати всіх подробиць. Крім того, на українському ринку є компанії, які підготують проєкт з урахуванням побажань та можливостей замовника і встановлять станцію "під ключ". 

Нагадаємо: Почули не те, задля чого зібрались: як відбувались громадські слухання у Тур'я-Реметівській громаді з метою встановлення ВЕС на гірській полонині?

Види сонячних електростанцій

Існує три основних типи приватних сонячних станцій: мережеві, автономні та гібридні. Автономні станції накопичують електроенергію за допомогою спеціального накопичувача і дають можливість споживати її у потрібний час. Мережеві дозволяють використовувати енергію за адресою, де її виробляють, а надлишки скидати у мережу. Цей вид СЕС є найпопулярнішим на ринку. Такі станції відносно недорогі, а їхні власники можуть отримувати прибуток за "зеленим" тарифом. Гібридні станції поєднують в собі функціонал автономних та мережевих.

Читайте також: "Махали руками та били у дзвони": як можуть згубити закарпатську природу величні ВЕС?

Скільки коштує встановити домашню СЕС?

Комплексна вартість електростанції залежить від потужності та обраного обладнання. Ціна встановлення "під ключ" коливається у діапазоні $440-850 за кВт. Сума зростає зі збільшенням кількості панелей, систем кріплення, кабелів тощо. Так, будівництво мережевої СЕС з потужністю в 10 кВт обійдеться в середньому у $5-7 тис. Ціна сонячної станції на 30 кВт може сягати $17-18 тис. та більше, в залежності від якості та марки обладнання. Вартість готової домашньої сонячної станції включає наступні складові: Сонячні панелі Інвертор Система кріплень (на похилий дах/наземна система кріплень)

Читайте також: Більш як тиждень без електроенергії: закарпатцям підготували "сюрприз" цього літа

Матеріали для електромонтажу, монтажу, захисту та комутації Монтажні роботи Транспорт/доставка/відрядження монтажників Двонаправлений лічильник Найзатратнішою частиною при будівництві станції є самі модулі. Значний відсоток витрат складають інвектор та кріплення – це досить важливий компонент, адже через неякісні матеріали панелі можуть злетіти з даху/конструкції.  Десяту частину суми можна заощадити, якщо всі роботи виконувати самостійно.

Читайте також: Цілий статок за один лише похід: закарпатцям фартить на найрідкіснішу здобич в лісах

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на «Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber